Австралиски научни и технолошки пронајдоци

Нема толку многу австралиски научни и технолошки пронајдоци како откриени во други земји во светот. Причината е едноставна: Австралија тоа е земја релативно млади и, едноставно, немаше време да нагласи толку многу на овие полиња.

Сепак, океанската нација веќе ни го даде својот удел во откривањето. И, пред сè, на огромна важност за науката и многу популарен во однос на техниката. Ако сакате да дознаете повеќе за австралиските научни и технолошки пронајдоци, ве покануваме да продолжите да читате.

Главните австралиски научни и технолошки пронајдоци

Како што ви рековме, веќе има голем број наоди откриени од Австралијците. Од оваа причина и за да биде појасно нашето излагање, прво ќе разговараме за некои од најважните за науката, а потоа за другите што се особено важни за технологијата.

Австралиски научни наоди

Во врска со овие, австралиските пронајдоци имаат корист од Здравје на човекот (како што ќе видиме веднаш, тие дури имаат врска со пеницилин) и кај животната средина. Некои од овие наоди се оние што ќе ви ги објасниме.

Употребата на пеницилин

Секој знае дека пеницилин бил британско откритие Александар Флеминг во 1928 година. Сепак, помалку познато е дека тие биле Австралиецот Хауард В. Флори и германски Ернст Б. Синџир кој го дизајнирал методот за негово масовно производство, нешто што на крајот би спасило милиони човечки животи. Всушност, кога Флеминг го доби Нобелова награда во 1945 година, тој го стори тоа заедно со овие двајца колеги.

Плакета до синџирот Ернст Б.

Плакета во чест на Ернст Б. Синџир

Пејсмејкер

Овој медицински инструмент им овозможува на пациентите со срце да ги одржуваат своите редовни ритами. Испраќа мали електрични шокови до органот за да му помогне во тоа. Го измислил физичарот Штанд на Едгар и докторот Марк Лидвил, двајцата австралиски, уште во 1920-тите години. Сепак, неговата употреба не стана вообичаена дури во XNUMX-тите.

Вакцина за човечки папилома

Иако интервенираа и други експерти, оваа вакцина е исто така меѓу австралиските научни и технолошки пронајдоци по свои заслуги. Тие беа двајца научници од Универзитетот во Квинсленд, Јан Фрејзер y Ianијан ouоу, кој успеа да создаде честичка слична на овој вирус што го зајакнува имунитетот против него.

Кохлеарен имплант

Овој уред им помогнал на стотици илјади глуви лица да го подобрат слухот. Се всадува во главата и успева да го стимулира слушниот нерв. Беше Греми Кларк, професор на Универзитетот во Мелбурн, кој го измислил. Неговиот татко страдаше од губење на слухот, и додека се обидуваше да му помогне, ја откри оваа многу корисна алатка.

Ултразвучниот скенер

Овој медицински инструмент што денес се користи за изработка ултразвук Создаден е од страна на Австралиската лабораторија за акустика на Комонвелтот, кој подоцна беше преименуван точно Ултразвучен институт. Нејзините пронаоѓачи пронајдоа начин да ги фатат ултразвучните одгласи што се одбиваат од ткивата на нашето тело и да ги трансформираат во слики. Неговата комерцијализација започна во 1976 година.

Зачувување на животната средина преку корални гребени

Како што знаете, Голем корален гребен тоа е на северо-исток од Австралија. Постојат повеќе од две илјади и петстотини километри гигантска подводна структура која во моментов е во опасност. Можеби ова е причината зошто Австралијците отсекогаш биле во првите редови во Океанографија.

El Австралиски институт за морска наука развива неколку проекти за зачувување на животната средина. Меѓу најистакнатите е оној посветен на контролирано одгледување корали. Неговата цел е да ги врати гребените во нивниот природен статус. За возврат, ова се живи организми кои придонесуваат за еколошка рамнотежа на океаните и да ги зачува од ефектите што ги имаат климатските промени врз нив.

Големата корална бариера

Голем корален гребен

Австралиски технолошки пронајдоци

Најпопуларниот австралиски технолошки изум е несомнено wifi, за што ќе зборуваме следно. Но, има и други кои служеле и за подобрување на безбедноста на воздухот или за други различни намени. Ајде да ги видиме.

Wi-Fi-то

Безжичната Интернет-врска успеа да го олесни користењето на ова во домови и канцеларии. Таква корисна алатка се должи на австралискиот научник Johnон О'Саливен и неговиот тим соработници на Сидни. Сите тие припаѓаа на ЦСИРО, тело на Заедницата посветен на промовирање на научни и технолошки истражувања.

Црната кутија со авиони

Како што знаете, оваа алатка што е вклучена во авионите ширум светот денес се користи за да открие што се случува во авионот за време на моментите пред несреќата. Сите разговори на пилотот и параметрите на авионот се запишани во него, што е исто така неуништливо. Негов пронаоѓач бил Австралиецот Дејвид Ворен, кој прецизно го изгубил татко му во авионска несреќа.

Тоа не е единствениот придонес на океанската земја во безбедноста на авијацијата. Во 1965 г. Jackек Грант, вработен во авиокомпанијата Квантас, го создаде слајд за итни случаи. Се користи за спуштање на патници по грубо слетување.

Гугл мапи

Иако тогаш не се викаше така, оваа многу корисна алатка делумно ја создадоа Австралијците Стивен Ма y Нил Гордон заедно со Данците Ларс и Јенс Расмусен во раните XNUMX-ти. Подоцна, кога пронајдокот беше купен од Гугл, го доби сегашното име.

Црна кутија со авион

Црна кутија со авион

Електричната вежба

Ако сте сами обожавател, ќе знаете колку оваа алатка ви ја олеснува работата. Па, тоа е исто така австралиски изум. Во овој случај, тоа се должи на електроинженерот Артур Jamesејмс, кој го направи првиот уште во 1889 година. Се разбира, тогаш, тој не беше пренослив, но многу поголем. Сепак, тој беше способен да пробива дури и карпи.

Фрижидерот

Традиционалниот фрижидер кој денес изгледа неопходен во нашите домови е стар околу сто и педесет години. Кога не постоела, храната се чувала на најкул места во домовите. Интересно, тоа беа менаџерите на една австралиска пиварница кои вработија Ејмс Харисон да ги реши проблемите со зачувување на неговиот пијалок во 1856 година.

Како заклучок, ви покажавме дел од Австралиски научни и технолошки пронајдоци. Како што можете да видите, придонесот на океанската земја во унапредувањето на човештвото беше повеќе од интересен и, пред сè, важен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1.   ана мерцедес вилалба Г. dijo

    Она што го велат или објаснуваат е многу добро

  2.   n dijo

    добро е да се објасни