Фауната во Австралија е единствена

животни австралија

Една од многуте причини што ја прави Австралија толку фасцинантна земја е нејзиното импресивно природно богатство. На Дивиот свет во Австралија составен е за најголем дел од видовите, невозможно да се најде на кое било друго место во светот. Но, постои научно објаснување за присуството на толку многу и толку изненадувачки ендемизми во австралиските земји.

Оригиналноста на австралиската фауна се должи на два фактори: геолошкиот и климатскиот. До околу 50 милиони години териториите кои се дел од Австралија струјата беше интегрирана во суперконтинентот Гондвана (што исто така ги вклучуваше Јужна Америка, Африка и Антарктикот). Австралија се оддели од остатокот на копно и остана изолирана. На овој начин, животните и растенијата еволуирале поинаку од флората и фауната на остатокот од светот.

Дури и кога континентите Азија и Океанија се судрија пред 5 милиони години, изолацијата остана. Повикот Линија на Валас, што се протега низ целиот австро-индонезиски архипелаг, е природна бариера што ја спречува врската помеѓу фауната што постоела во секој од зоогеографските региони.

Главната последица на сето ова во фауната беше раѓањето, во редот на цицачите, на еволутивна група различна од останатата планета: торбари.

Фауна на Австралија: Цицачи

Австралиските цицачи се поделени во две големи групи: торбари y плацентата. Главната разлика е во тоа што жените од претходните се обдарени со а торба или торбичка во која живеат младите по раѓањето. Кенгурот, коалата или Тасманскиот ѓавол се најпознатите примери.

Кенгур

Австралиски кенгур

Кенгурот, најпопуларното животно во Австралија

Кога мислиме на фауната на Австралија, сликата на а кенгур скокање Овие животни имаат долга опашка и многу мускулести нозе што им овозможуваат да се движат наоколу со големи скокови. Тие се тревојади и вообичаени ноќни животни. Постојат бројни сорти (сив кенгур, црвен кенгур, валаби, итн.).

Коала

австралиска коала

Коала

Зад кенгурот, најиконичното животно во Австралија е несомнено коала Овој мал тревојад торбар живее во круните на еукалиптус, чии лисја се главна храна. Коалите живеат во источниот дел на островот. Нивните главни физички карактеристики се големите уши и распоредот на прстите на нивните канџи, со два спротивставени палци, што им овозможува добро да се држат за гранките на дрвјата. Неговиот послушност и изгледот на „мечето“ го прават многу популарен кај децата.

Тасманскиот ѓавол

Фауна на Австралија: Тасмански ѓавол

Тасманскиот ѓавол

Тоа е најголемиот месојаден цицач во Австралија. Тоа е ловец, чистач и многу агресивно по однесување. Неговиот изглед е како мало куче со црно крзно, со големи вилици кои потсетуваат на хиена. Како што сугерира неговото име, тој живее во островот Тасманија, иако до пред само неколку векови беше распространета низ цела Австралија.

Динго

динго од Австралија

Динго (австралиски волк)

Меѓу плацентарните цицачи, вреди да се потенцира динго, исто така наречен австралиски волк. Се верува дека овој канид пристигнал на островот-континент пред околу 5.000 години. Mainlyивее главно во северната половина на земјата, покрај другите региони на југоисточна Азија. Бидејќи биле повеќе волци отколку кучиња, овие животни не биле во можност да бидат припитомени. Една од карактеристичните одлики на нејзината анатомија е долгата муцка. Овој вид е осудени на истребување, иако не со човечки прогон, туку со континуирана и неизбежна хибридизација со одредени раси на кучиња.

Други истакнати цицачи се бандикус, глодар кој живее во шумски области и wombat, што изгледа слично на мала мечка.

Фауна на Австралија: Птици

Меѓу австралиските птици, изобилството на видови на папагали како и мали шумски птици како австралиски Робин или птица лира. Постојат и важни птици грабливки, како што е смелиот орел. И меѓу морските птици, најважните видови со австралиски пеликан и син пингвин, единствената разновидност на пингвин што се гнезди на бреговите на Австралија.

ему австралија

Ему

Тие заслужуваат посебен дел птици без лет, некои големи. На ему Таа е втора по големина птица во светот, по големина е надмината од нојот. Со него, тој може да трча со голема брзина. Возрасниот емус може да измери до 130 сантиметри и тежи повеќе од 40 кг. Неговиот пердув е сив. Постојат повеќе од 700.000 XNUMX примероци расфрлани низ целата земја.

Водоземци, риби и влекачи од фауната во Австралија

Спектакуларниот мозаик од австралиската фауна е комплетиран од бројни видови водоземци (особено дрво жаби) и влекачи. Од второто, вреди да се потенцира изобилството на видови на змии отровни, како и змии и други констриктивни видови. Исто така, на бреговите на Австралија живеат неколку видови на желка (желка, зелена, лаута и други). На гуштери тие се исто така многубројни. Од широкиот спектар на видови, потребно е да се спомене молох, На џиновски монитор гуштер или гуштер со синкаво.

Ендемизмите се исто така чести меѓу австралиска риба, особено оние што живеат во реките и езерата во земјата. Спротивно на тоа, морските видови се практично исти со оние што можат да се најдат во водите на Јужна Азија и кој било друг регион на Тихиот океан.

Австралиски птицечовка

Плацепусот, едно од најчудните животни во светот

Плацепусот

Конечно, вид кој, заради својата единственост, заслужува посебно поглавје: орниторин. Беше опишан многу пати како едно од најчудните животни во светот. Тоа е всушност најрепрезентативната од групата животни наречена монотреми, кои имаат заеднички карактеристики на цицачите и влекачите. На пример: тие имаат коса, но нивната репродукција е јајцевидна (носат јајца). Постојат и други видови на монотреми, но никој не е толку чуден како овој.

Меѓу другите особености, птицечовка е отровна, има муцка во форма на патка, опашката му е слична на бобрата, а нозете како на видра. Првиот пат кога полнет примерок од ова животно пристигна во Европа, се сметаше дека е фалсификат.

Во секој случај, тоа е животно кое многу го сакаат Австралијците (се појавува дури и на паричката од 20 центи), кое исто така ужива посебна заштита.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*