Околината во Австралија

Околината во Австралија е многу разновидна и енормно богата. Имајте на ум дека зборуваме за гигантска земја со скоро осум милиони квадратни километри, повеќе од петнаесет пати поголема од Шпанија. Всушност, таа е шеста по големина во светот.

Од оваа причина, да се зборува за животната средина во Австралија значи да се зборува за голема разновидност, за важен број растителни видови и, пред сè, за фауна која има уникатни животни во светот. Ако сакате да дознаете малку повеќе за оваа прекрасна територија, ве покануваме да продолжите да читате.

Каква е околината во Австралија?

И покрај сè, многу од Австралија таа е полусушна и пустинска. Сепак, постои голема разновидност на живеалишта кои се движат од тропски шуми до здрави од алпски тип и дека тие се резултат на различни видови клими.

Сето ова, заедно со секуларната изолација на нејзината територија, доведе до постоење на голем дел од нејзината флора и фауна ендемичен. Како што знаете, овој концепт значи дека тие се наоѓаат во таа област, но никаде на друго место во светот. Поточно, повеќе од осумдесет проценти од нејзините растенија и цицачи се. За умерените крајбрежни риби, бројот на ендемизам достигнува дури XNUMX проценти, додека XNUMX проценти од нејзините птици се наоѓаат исклучиво во Австралија. Затоа, без понатамошно разочарување, ќе разговараме со вас за таа флора и, особено, за фауната, бидејќи последната е навистина curубопитен.

Околината во Австралија: флора

Толку важна и чудна е вегетацијата на земјата што конфигурира целина цветно кралство, деноминација под која се организираат големи територии на нашата планета кои имаат заедничка вегетација.

Од RL Спеч, Професор по ботаника на Универзитетот во Квинсленд, австралиската територија е поделена на области со тропска дождовна шума, шуми од еукалиптус и багрем, савана, степи и макија. Вториот е формиран од збир на повеќегодишни грмушки.

Сините планини

Сини планини

Меѓу целата оваа вегетација, т.н. Дождовни шуми во Гондвана, изјави Светско наследство од УНЕСКО. Тоа е огромна површина од скоро четири илјади квадратни километри лоцирана помеѓу Викторија и Квинсленд, во која живеат многу антички дрвја. Не е единствената област на Австралија што ја носи таа титула. Исто така, остров Фрејзер е светско наследство од нејзините гигантски кауриски борови и нејзините праисториски папрати. И истото може да се каже и за повиците Сини планини, сместен во Нов Јужен Велс, со своите осум национални паркови и спектакуларните карпести формации во карпите во пештерите Јенолан.

Големата корална бариера

Иако ова друго чудо на природата нема никаква врска со флората и фауната, од суштинско значење е да ви кажеме за тоа во една статија посветена на зборување за животната средина во Австралија.

Тоа е корален гребен најголем во светот, со должина поголема од две илјади километри и максимална ширина од триста, и минува низ добар дел од североисточниот брег на земјата, предизвикувајќи бројни острови. Сместено е спроти Квинсленд, точно во т.н. корално море.

Иако некогаш беше нарекувано најголемото животно во светот, всушност се состои од скелети на илјадници корални колонии кои припаѓаат на редот Склерактинија. Огромна концентрација на биодиверзитет е инсталирана на овие остатоци.

Сепак, ова природно чудо, како и многу други, е сериозно загрозено од глобалното затоплување и загадувањето. Тоа е загрозено дури и од неконтролиран риболов и животински видови, како што е морската морска fishвезда, што го оштетува коралот.

Ако Големиот гребен е готов, еден од еколошки накит на планетата. Но, покрај тоа, екосистемот на бројни видови морски желки, китови, делфини, па дури и крокодили и дудонг ќе биде уништен. Вторите се чудни животни кои припаѓаат на семејството на Сиринидос и кои останале како единствениот претставник на нивниот род. И ова нè наведува да разговараме со вас за фауната во Австралија.

корален гребен

Фрагмент од Големиот корален гребен

Околината во Австралија: фауна

Ако австралиската флора е спектакуларна, тоа не е помалку исто така и фауната, која има и бројни видови ендемичен. Веќе ви рековме дека скоро деведесет проценти од цицачите се, како и истиот процент на риби, водоземци и влекачи. Но, најинтересно е што оваа фауна вклучува животни кои се меѓу повеќе curубопитни на светот. Someе ви кажеме за некои од нив.

Кенгурот и другите торбари

Тоа е можеби најпопуларното од овие животни, до тој степен што стана еден од симболите на Австралија. Ова не е место да се презентира научно објаснување за кенгурите. Ние ќе се ограничиме на тоа да ви кажеме дека тие припаѓаат на семејството на Торбарски макроподини и дека има три подвида во земјата: црвениот кенгур, источниот сив и западниот сив.

Но, ова не е единствениот торбар во Австралија. Така се и пријателските Коала, На wombat или тасмански волк. Сепак, токму на овој остров е уникатно животно: Тасманскиот ѓавол, кое, и покрај неговото страшно име, е со големина на мало куче и има многу темно црно крзно. Можеби неговото име се должи на непријатниот мирис што го дава и вознемирувачкиот крик.

Австралискиот динго или волк

Населено во австралиските земји околу пет илјади години, во исто време со првите доселеници, дингото се смета како потомок на азискиот волк. Сепак, исто така се нарекува Диво куче бидејќи споделува многу одлики со домашните каниди. Всушност, според некои теории, тоа би можело да биде неговиот претходник.

Кога првите Европејци пристигнаа во Австралија, ги прекрстија своите кучиња со овие животни. Затоа, чистото динго е во опасност од истребување. Ова значеше дека, во многу области на земјата, тој е заштитен вид. Сепак, во други продолжува да се лови.

Како curубопитност, ќе ви кажеме дека тоа е вид многу полесно да се скроти од европскиот волк. Поради оваа причина, во Австралија тие биле користени како домашно милениче дури и од абориџините. Меѓутоа, кога ќе пристигне сезоната на парење (обично еднаш годишно) тие обично бегаат.

Кенгур

Кенгурот, еден од симболите на животната средина во Австралија

Моноторите, неверојатниот птицечовка

Така се нарекува, монотреми, да јајцеводите цицачи, тоа е да се каже дека тие се размножуваат со јајца. Во моментов, само пет видови од нив се зачувани и два се автохтони во Австралија. Една е ехидна, слично на ежот.

Но, многу повеќе iousубопитни е орниторин, за што сигурно сте чуле бидејќи е едно од најнеобичните суштества на животинското царство. Толку е iousубопитно што, кога на британските натуралисти им беше покажана неговата кожа во XNUMX век, тие помислија дека тоа е практична шега.

Широко кажано, птицечовка изгледа како патка за својата муцка, но опашката наликува на оној на дабар, а нозете наликуваат на видра. Како сето ова да не е доволно, машките од видовите имаат еден вид поттик на задните нозе што ослободува отров. Не е фатален за луѓето, но предизвикува силна болка. И, покрај тоа, тие имаат моќни електрорецептори кои им помагаат да го лоцираат својот плен. Ова значи дека тие ги детектираат со електрична енергија произведена од нивните мускулни контракции.

Толку curубопитно е ова животно што, од неговото откритие, било предмет на проучување од еволутивна биологија. Во друга смисла, тоа е симбол на Австралија. Тоа е амблемот на Нов Јужен Велс и се појавува на монетата дваесет центи.

Дугонгот

Ние веќе ви кажавме за дугонгот, па сега ќе ви кажеме што е тоа единствениот тревојад морски цицач на планетата и дека неговиот најблизок роднина е слонот, aубопитна работа, бидејќи претходната совршено се прилагодила на водата. Но, во австралиските мориња има и други iousубопитни видови.

Крокодили

Оној што е дел од животната средина во Австралија припаѓа на видот кокодрилус порос, најголемиот во светот. Овој автентичен колос може да достигне седум метри во должина и петнаесетстотини килограми тежина. Поради оваа причина, тоа е супер предатор кој секоја година убива неколку човечки суштества. За групата од овие животни се заслужни колењето на илјада јапонски војници кои го окупираа островот Рамри ​​во Бурма во 1945 година.

Морски крокодил

Страшниот морски крокодил

Ему

Друг куриозитет на Океанија е оваа голема птица без летови. Всушност, тој е втор по големина во светот по нојот. Ако сакате повеќе анегдотски податоци за овој вид, ние ќе ви го кажеме тоа нивните јајца се темно зелени, за разлика од оние што ги ставаат другите суштества во светот на живината.

Змиите

Конечно, ќе ви кажеме за змиите од австралиската средина. Оваа земја има најголем број од нив отровни во светот. Најопасните се змија скала y тигарот во однос на копнените и оние на семејството Хидрофини што се однесува до морињата.

Како заклучок, околината во Австралија таа е една од најразновидните во светот. Поради оваа причина, има видови asубопитни како оние за кои ви рековме. И, исто така, со широк спектар на гуштери и страшни риби како што е бик-ајкула. Затоа, ако патувате во океанската земја, ќе видите уникатни животни на планетата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар

  1.   Зенд Каелус dijo

    Австралиската Земја нè повикува да ја истражиме.Што чекаме? =)