Знаејќи како Австралијците се поздравуваат

Слика | Пиксабеј

Ако на следниот одмор сакате да патувате во Австралија или би сакале да одите на студии во оваа земја, еден од аспектите што треба да го знаете за брзо да се прилагодите на животот, се нејзините обичаи и секојдневни навики.

За некои луѓе кои живеат во нова земја може да предизвикаат културен шок, особено затоа што се навикнуваат на нивната нова околина. Да живеете во општество како Австралиецот, можете да направите неколку работи, кои ќе ви помогнат да се прилагодите што е можно побрзо и да се чувствувате како риба во вода.

Во првиот контакт со домородците, или да побарате насоки или некаков вид на информации, ќе мора да ги поздравите и да се претставите соодветно. За оваа причина, во оваа статија ќе научиме како Австралијците се поздравуваат.

Какви се Австралијците?

Исто така познати како „Ауси“ Австралијците се генерално пријатни, искрени, весели и неформални во работењето. Тие уживаат добро образовно ниво, што се претвора во изобилство на можности за работа и висок квалитет на живот. Вториот се рефлектира во нивниот пријателски, отворен и опуштен карактер.

Австралијците се едноставни луѓе кои многу го ценат напорот и напорната работа, без да прават разлика помеѓу социјалните класи. Тие се одликуваат со отворен ум, почит кон другите култури и гостопримливост кон странците. На кратко, Австралијците се топли, блиски и пријателски расположени луѓе.

Како е поздравот во Австралија?

Кога зборуваме за тоа како е поздравот во Австралија, мора да го земеме предвид контекстот во кој се појавува таа средба што започнува разговор. Со други зборови, неформалното дружење на семејството или пријателите не е исто со поформалниот работен состанок.

На пример, Австралијците меѓу пријателите се поздравуваат на приврзан начин: со бакнеж во образ или кратка прегратка. Сега, без разлика дали станува збор за деловна или универзитетска средба, Австралијците се поздравуваат учтиво и формално со кратко ракување и насмевка.

Според австралискиот обичај и како и во многу други земји, честитки треба да се направат на почетокот и на крајот на состанокот, како и сите гости што можеби пристигнуваат за време на состанокот.

Покрај тоа, Австралијците честопати им се обраќаат на другите луѓе користејќи ги нивните имиња дури и на првиот состанок, затоа е важно да ги запомните имињата на вашите соговорници кога тие ќе ви бидат претставени. Воспоставувањето контакт со очите е исто така од суштинско значење кога ја поздравувате другата личност. Ова е знак на почит и исто така укажува дека обрнувате внимание и слушате што зборува другата личност.

Слика | Пиксабеј

Кои формули се користат за поздравување во Австралија?

 • Г'деј: Скратената форма на „Добар ден“ е најчестата и неформална формула за поздравување и се изговара како „ден на денот“. Може да се користи и за ден и за ноќ.
 • „Ow ya goin 'mate?“: Тоа е скратена формула на добро познатата „Како одиш другар?“ што значи како си
 • „Cheerio“: Порано се збогуваше.
 • „Cya This Arvo“: Како што ќе видите, Австралијците сакаат да скраќаат зборови. Оваа формула значи „Се гледаме попладнево“. Тие го користат изразот арво за да се однесуваат на попладнето во сите ситуации.
 • „Хуру“: Тоа значи дека ќе се видиме подоцна.
 • „Toodle-oo“: Друг начин да се збогуваме.
 • „Добро утро, добро утро.
 • „Добро попладне“: Добро попладне.
 • „Добра вечер“: Добра вечер.
 • „Добра ноќ Добра ноќ.
 • „Убаво што те запознав“: Убаво е што те запознав.
 • „Добро е да те видам“: Драго ми е што те гледам.
 • На здравје: Ви благодарам.
 • „Та“: Ви благодарам.

Како се презентациите?

Кога станува збор за презентирање и на мажи и на жени во формален контекст, изразите „Señor“, „Señora“ и „Señorita“ се користат како „Mr.“, „Mrs.“. и „промаши“ ги нивните соодветни изрази на англиски јазик.

Ако станува збор за неформална презентација меѓу група пријатели, може да се користат изрази како „Ова е мојот пријател Питер“ (тој е мој пријател Питер) или „Ова е мојата работничка Ен“ (таа е Ана, мој соработник) .

Како Австралијците се поздравуваат на забава?

Можете да користите која било од формулите што ги посочив во претходните ставови. Сепак, треба да се има предвид дека ако сте поканети на забава или скара, вообичаено е да носите нешто за пиење (на пример пиво, вино или безалкохолни пијалоци) за уживање во групата и ваше.

Исто така, во Австралија се смета за пристојно да контактирате со домаќинот на забавата за да видите дали им треба или сакате да донесете нешто друго. Од друга страна, ако сте поканети на вечера во нечија куќа, вообичаено е да му донесете подарок на домаќинот кога ќе пристигнете, како букет цвеќе, кутија чоколади или шише вино.

Други начини на поздравување во земјите на Комонвелтот

Слика | Пиксабеј

Комонвелтот е доброволна асоцијација на повеќе од педесет земји со кои се поврзани културните, историските и културните врски, а многу од нив се англиски на официјален јазик.

Иако секоја земја има свој политички систем и е независна, некои како Австралија или Канада продолжуваат да одржуваат врска со британската монархија. Па, како се поздравувате во земјите-членки на Комонвелтот како Канада или Англија?

Канада

Канаѓаните се едни од најпријателските луѓе во светот, што се претвора во поздрави што ги користат за да комуницираат со другите.

На пример, во Квебек најчесто користена честитка е „Бонжур“ и „Ча ва?“ додека во поморските луѓе, луѓето се поздравуваат со едноставно „Здраво“ или „Здраво“, проследено со пријателско „Како да си направиш“? Од друга страна, Онтарио и Торонто исто така користат слични формули.

Се вели дека Алберта и Саскачеван се местата каде живеат најпријателските луѓе во земјата и секогаш ќе најдете луѓе подготвени да разговараат за разлика од големите градови каде што луѓето обично брзаат.

Англија

Најчестиот начин што Англичаните го користат за да се поздрават е ракувањето И вообичаено е да се примени во пракса кога некој е запознаен со друга личност или пред да започне состанок во деловниот свет.

Обично се поздравувате само со бакнеж на едниот образ кога соговорниците се пријатели или познаници и постои наклонетост меѓу нив. За разлика од земјите како Шпанија, не е најчеста работа секогаш да се поздравувате со бакнеж.

Други начини на поздравување се:

 • „Здраво или здраво“: Тоа значи „здраво“.
 • „Добро утро, добро утро.
 • „Добро попладне“: Добро попладне.
 • „Добра вечер“: Добра вечер.
 • „Добра ноќ Добра ноќ.
 • „Како се снаоѓаш?“: Тоа значи како си и обично се зборува во формални контексти придружени со ракување.
 • „Како си?“: Исто така значи „како си“, но се користи во повеќе неформални ситуации. Обично се одговара со „Добро сум благодарам, а ти?“ што значи „добро сум, ти благодарам, и ти?“
 • „Убаво што те запознав“: Оваа фраза значи „убаво што те запознав“ и често се зборува додека се ракуваат. Обично е одговорено со „убаво што те запознав и тебе“ (убаво е што те запознав и тебе) и често се кажува додека се ракуваат.
 • „Воодушевен што ве запознав“: Тоа е друга формула за изразување дека некој е воодушевен што запознал друга личност. За да одговорам, „премногу“ се додава на крајот од реченицата како и во претходниот случај.

Користете ги овие мали совети на вашите идни состаноци во океанската земја и ќе се поздравите како вистинска „Ауси“!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   Стивен dijo

  Оние Carepenis се поздравуваат како геј и си го цицаат кур курви мажи и жени и прсуваат и се смеат геј и им го грабаат задникот и цицките и го прстуваат задникот 3000 часа мастурбација и крај на срања

  1.    Стивен dijo

   педо