Најдобри дестинации за посета

Најдобри дестинации за посета во 2019 година

Со доаѓањето на новата година, резолуциите почнуваат да течат, и иако не сите сакаат да се откажат од пушењето или да одат во теретана, постои една што секогаш нè фасцинира: патувања! Поради оваа причина, овие најдобри дестинации за посета во 2019 година тие стануваат најдобриот изговор за планирање на следната авантура и влегување во новата година со обновени илузии.

Шри Ланка

Воз во Шри Ланка

Назначен од Lonely Planet како Најдобра дестинација 2019 година Во својата листа за најдобри во патувања, античкиот Цејлон го потврдува она што го најавуваше со години: плажи наредени кокосови дрвја, будистички храмови, бујна природа и пријателски расположени луѓе кои ја консолидираат целосната понуда на овој остров од соништата. Егзотична гарнитура која остава зад себе страшни последици од нејзината граѓанска војна или влијанието на цунамито од 2004 година за да понуди низа искуства кои се движат од Гледна точка на Сигирија кон градот Канди (место каде што се наоѓа еден од забите на Буда), минувајќи низ колонијалниот Гале или Национален парк Јала, едно од најспектакуларните природни светилишта во светот. Што се однесува до плажите, ништо подобро од Мириса, каде што можете да дишете атмосфера што е зен, како и инспиративна.

Узбекистан

Медреса од Узбекистан

La Пат на свилата повторно се појави на сцената за патувања откривајќи им на светските земји и градови полни со историја и шарм. Добар пример е Узбекистан, каде пустината продолжува да предизвикува шепоти и бои на нејзиниот главен град Ташкент или монументалната Бухара, градови кои аглутираат медреси од друго време, наметнувајќи џамии или шармантни хотели Б & Б. Место за поврзување со посета на познатите Самарканд, град каде сините куполи на медресите превидуваат а Плоштад Регистан едноставно спектакуларно.

Боцвана

Нилски коњи во делтата Окаванго во Боцвана

Кога мислиме на сафари во африка, обично се првите места што ми паѓаат на ум Кенија и Танзанија, двете земји што го ткаат импресивниот Серенгети. Меѓутоа, на големиот континент има многу други агли кои почнуваат да полетаат нудејќи некои од најспектакуларните места во светот, а едно од нив е и Боцвана. Идеално е да се знае по престојот во Замбија и водопадите Викторија, Боцвана се врти околу своите две големи нагласува: рака Национален парк Чобе, што ги обединува најголем број слонови во светот, или спектакуларен Делка Окаванго, роден од апсорпција на реката од страна на дел од пустината Калахари, што резултира во рај на пливачки лавови, екологи неодоливи или мочуришта за бразди мокоро, типичен брод на областа.

Колумбија

Афро-потомок Паленкерас од Колумбија

Колумбискиот гигант остава потемни времиња за повторно да се појави како живо виножито полно со контрасти. Почнувајќи од космополитот Богота до празникот Меделин минува низ Valle del Cauca, нејзините плантажи за кафе и високите палми, на кој било пат низ јужноамериканската земја завршува колумбиската Карибите што некогаш го инспирираше митскиот писател Габриел Гарсија Маркез. Потопете се во боите и колонијалниот шарм на Картагена де Индија, нурнете во Ислас дел Росарио, Погледни Национален парк Тајрона или, ако можете, стигнете до гостоitableубивата и пустинска област од Ла Гуаира. Земјата на вкусна и една од најдобри дестинации за посета во 2019 година, секако.

Австралија

Светиот камен УЛУРУ Ајерс карпа во Австралија

Гигантските кенгури дишат од другата страна на светот, чекајќи ги посетителите подготвени да се воодушеват на сценаријата што изгледаат од друга планета. Секоја авантура во Австралија започнува во Сиднеј, нејзината боемска сцена, нејзиниот залив или плажи како Бонди Бич, проследени со посета на Мелбурн и многу контрасти да се откријат преку Патот на Викторија Океан. Останатото зависи од вашата желба да се потопите во непознатото, во оние лавови каде што е планината Ayers Rock, многу морски видови на Голем корален гребен или рајските плажи на државата во Квинсленд, на северот на земјата.

Мјанмар

Баган, царскиот град Мјанмар

Поранешната Бурма се буди од долгиот сон, обележан со сурова диктатура, сега омекна, чекајќи го посетителот со некои од најневеројатните сценарија во Азија. На Јангун започнува луд виорот на мотори, пагоди и врева што продолжува со спектакуларниот Bagan, поранешен империјален епицентар денес познат како «градот на 4000 пагоди« Културно патување за освежување со потопување помеѓу потпорните куќи и морското дно на Рајските острови или огромното плажа нгапали, само освоен од неколку луксузни одморалишта и се смета за еден од најубавите влезови во светот. Една од најпознатите дестинации на азискиот континент.

Словенија

Езеро во Словенија

Се смета за еден од најеколошките земји во светот со 63% од неговата површина покриена со шуми, Словенија станува едно од најдобрите места за потопување во оваа чиста, магична и хипнотичка Европа. Започнете со прошетка низ Jубjана, нејзиниот главен град, каде што катедралата на Благовештение, нејзините замоци или камени змејови ја трасираат маршрутата до островот Блед, што личи на нешто од филм на Дизни, или на Водопад Козјак, недалеку од митскиот мост Наполеон за кој се верува дека францускиот водач го преминал во 1797 година на пат од Венеција кон Австрија. Идеално е да се исклучите од светот неколку дена.

Египет

10-те најважни пирамиди во Египет

Политичките конфликти или страшните напади што се тресат Египет Во текот на оваа деценија тие се чини дека останаа зад себе, нудејќи ја безбедноста и шармот на минатите години. Она што продолжува да биде една од најфасцинантните земји во светот, изгледа на а Река Нил преку кои речните крстарења ве приближуваат до Луксор комплекс или митскиот Асуан. После тоа, ништо подобро од поврзувањето со градот Каиро, на неколку километри од Комплекс Гиза, каде што се придружувани најпознатите пирамиди во светот Сфингот. Да се ​​надополни сето тоа, ништо подобро од деновите на плажа и нуркањето во рајската област на Шарм ел Шеик, на самото Црвено Море.

Овие најдобри дестинации за посета во 2019 година тие претставуваат многу контрасти на една планета каде запознавањето со места за кои некогаш сте сонувале станува полесно.

Која ќе биде вашата дестинација за 2019 година?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*