Најдобри плажи во светот

Најдобри плажи во светот

Потпрени кокосови дрвја, сини води и златни песоци. Совршената слика што ја цртаме во нашите фантазии за патување и што може да стане реалност благодарение на овие најдобри плажи во светот кои предизвикуваат ради колку што се единствени колку што се и потребни.

Плажа Ланикаи (САД)

Плажа Ланикаи на Хаваи

Неговиот превод „небесно море“ совршено го опишува она што се смета за најдобра плажа во Америка. Лоциран во брегот на Оаху, еден од најфасцинантните острови на Хаваите, Ланикај е тој рај на Земјата каде што можете да уживате во сонувани зајдисонца, бранови за сурфање, бескрајни палми, но, особено, тиркизно сини води што потврдуваат зошто Хавајски е еден од најпознати архипелази во светот.

Грејс Беј (Турци и Каикос)

Грејс Беј во Туркс и Каикос

Наречено од разни публикации како «најдобра плажа во светот»Во повеќе од една прилика, Грејс Беј е залив најнаселениот остров Туркос и Касисо, Провиденцијалес. Плажа со натприродна транспарентност и бел песок што веќе заведе многумина познати личности како Софија Вергара кога станува збор за бегство од светот и засолниште во некоја од оние плажи што нè потсетуваат на потенцијалот на Карибите како одлична плажа во светот и амбиент каде што практично се крие секој остров, од Доминиканската Република до Куба. рај за уживање некаде во момент.

Орел плажа (Аруба)

Плажа Орл во Аруба

Таканаречениот „Среќен остров“ на Карибите продолжува да ги изненадува посетителите благодарение на неговите колонијални градови, стадата фламинго, но, особено, плажите како оваа орелска плажа. Сместен на северот на островот, theвездениот залив на Аруба се одвива во неколку километри тиркизни води, палми или познатата дрвја fofoti станете одлична икона на ова рајско парче. Без сомнение, еден од најдобрите плажи во светот.

Плажа Ескондида (Мексико)

Плажа Ескондида во Мексико

Ⓒ Кристијан Фраусто Бернал

Мексиканската земја има дел од најдобрите плажи во светот: од познатата Ривера Маја до брегот на Пацификот, сцената каде Порто Ваlaарта е најдобрата почетна точка за да се запознаеме со природното богатство наречено Плаја Ескондида, залив кој се појавил во средината на Островите Мариетас. Прекрасна реткост што треба да се открие по нуркањето во пештерите што го опкружуваат периметарот на островот и кое открива место како марсовско, така и идилично.

Сес Илетес (Шпанија)

Сес Илетес во Форментера

Сонуваме за далечни и егзотични плажи, но, можеби, не е потребно да се оди толку далеку за да уживаме во рајот на Земјата. На пример, иконскиот Сес Илетес, дел од песок што прегрнува две бајковити плажи на северно од балеарскиот остров Форментера. Совршен амбиент во кој ќе уживате во сесија за нуркање или чувство дека сте на друга планета не толку далеку, особено кога Шпанија е земја каде што имаме идеални плажи на секој нејзин агол.

Елафониси (Грција)

Елафониси во Грција

На север од Крит, најголемиот од грчките острови што го сочинуваат Егејот, има плажа достојна за повеќето медитерански фантазии. Рај на тиркизни води поделен со полуостров што исчезнува со плимата и осеката чиј песок добива розево-нијанса како резултат на королна ерозија. Дефинитивно еден од најдобрите грчки плажи а можеби и од целиот свет да се надополни со културата и митологијата што ја крие островот Крит.

Ансе извор Д’Аргент (Сејшели)

нурка во сејшелите

Западно од Ла Диги, еден од островите што ги сочинуваат сонуваните Сејшели во Индискиот океан, е еден од најдобрите плажи во светот. Со бел песок и кристални води, Anse Source D'Argent се издвојува по својата огромни тркалезни карпи кои, за разлика од неговата бујна природа, го направија ова место една од најбараните поставки меѓу моделите и дизајнерите при спроведување на вашите рекламни кампањи. Секако, почекајте на зајдисонце, можеби една од најубавите во светот.

Плажа Матемве (Танзанија)

Плажа Матемве во Танзанија

После сафари помеѓу Кенија и Танзанија, најдобрата опција да ја прекинете вашата голема авантура е да патувате островите Занзибар, крај брегот на Танзанија. Ваквите раеви на колонијални куќи, палми и плажи Матемве, северо-источно од главниот остров. Амбиент каде што можете да уживате во нејзините сини води, нејзиниот дел од џунглата или можноста да направите екскурзија во dhow, типичен брод на африканскиот источен брег полн со тајни енклави како што се плажите во Мадагаскар или Мозамбик.

Плажа Нгапали (Мјанмар)

Плажа Нгапали во Мјанмар

Ⓒ РефлектиранаСерендност

Станете еден од трендовски азиски земји, Мјанмар ја предизвикува магијата на големите империјални градови, пагоди и ступи или раздвижени градови. Сепак, малкумина претпоставуваат дека на источниот брег може да има плажи исто толку рајски, како и Нгапали, голема тајна на античка Бурма. Километарски копје од кокосови дрвја и сини води освоени само од неколку одморалишта и тоа го предизвикува конечниот Еден пред да биде откриен од останатите смртници.

Маја Беј (Тајланд)

Маја Беј Бич Тајланд

Назад во 2000 година, филмот „Плажа“ во кој игра Леонардо ди Каприо на пошироката јавност и ’соопштија на плажа која се наоѓа во Тајландски архипелаг Кох Фи Фи тоа засекогаш би го сменило туристичкиот и ранечкиот пејзаж. Година подоцна, и покрај народот, местата како заливот Маја продолжуваат да го будат шармот на големите карстни формации заглавени во морето и опкружени со чамци од сто бои.

Ел Нидо (Филипини)

Ел Нидо на Филипините

En Палаван, еден од повеќе од 7 илјади острови кои ги сочинуваат Филипините, постои област позната како Ел Нидо, која стана најрепрезентативната слика на оваа земја од соништата. Повеќе од 50 плажи собрани во истата енклава која ве повикува да се изгубите меѓу нејзините карпести клисури, типични села, влажни шуми или тиркизно сини води што ќе ве влечат кон нови тајни.

Плажа Вајтхејвен (Австралија)

Плажа Вајтхејвен во Австралија

Австралискиот гигант опфаќа плажи од сите видови: од празничната плажа Бонди во Сиднеј до чудата на Голд Коуст во Квинсленд, минувајќи низ она што се смета како Најубавата плажа во Австралија, плажата Вајтхејвен, на островот Витсундеј. Залив на бел песок и сини води на источниот брег на Австралија, идеален за поврзување со нуркање во познатиот Голем корален гребен.

Кои се според вас најдобрите плажи на светот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*