Нурнете во розово езеро, езерото Хилиер

Слика | Wallpapercave

Планетата Земја е фасцинантно место кое никогаш не престанува да нè восхитува. Дали знаевте дека во Австралија има езеро чии води се светло розеви? Тоа е езерото Хилиер, езерце со мистериозно потекло на Средниот остров, најголемиот остров во австралискиот архипелаг Ла Речерче.

Не е лесен пристапот до местото каде што се наоѓа езерото Хилиер. Не многу луѓе имаа можност да го видат тоа лично, бидејќи од причини за заштита на животната средина, најмногу може да прелетате само преку островот за да го видите езерото на бродот со хеликоптер кој тргнува секој ден од аеродромот во Есперанс.

Ако во иднина би сакале да патувате во Австралија за да ги знаете нејзините прекрасни пејзажи, нејзината природа и места како уникатни како Езерото ХилиерТогаш ќе ви кажам детално сè за оваа прекрасна розова лагуна.

Што е езерото Хилиер?

Езерото Хилиер е прекрасно розово езеро со меурчиња долг 600 метри на Средниот остров, најголемиот остров во архипелагот Ла Речерче во Западна Австралија, во област на џунгла со тежок пристап. Стана светски познат по необичната боја на нејзините води, што го прави многу нестабилно. Неверојатно визуелно искуство!

Слика | Одете Студија за Австралија

Кој го откри езерото Хилиер?

Откривањето на езерото Хилиер во Австралија изработен од британскиот картограф и навигатор Метју Флиндерс во XVIII век. Истражувач кој стана познат по тоа што прв го обиколи огромниот остров Австралија и кој беше автор на непроценлива истражувачка литература, претежно посветена на Океанија. Континент во чија внатрешност се наоѓаат едни од најекстремните и најубавите природни контрасти во светот.

Како е откриено езерото Хилиер?

На денот на експедицијата на Средниот остров, Флиндерс реши да се искачи на највисокиот врв за да може да ја скенира околината. Тогаш беше изненаден од таа неверојатна слика што се појави пред неговите очи: онаа на огромно светло розево езеро опкружена со песок и џунгла.

Друг смел истражувач, капетанот на експедицискиот брод Johnон Тистл, не се двоумеше да се приближи до самото езеро за да види дали она што го видел е вистинско или оптички ефект. Кога се приближил, доживеал големо изненадување и не се двоумел за тоа земете примерок од вода од езерото Хилиер да им го покажете на останатите ваши придружници. Сè уште ја држеше својата непогрешлива розова боја на меурчиња дури и надвор од езерото. Што може да значи тоа?

Слика | Одете Студија за Австралија

Зошто водата во езерото Хилиер е розова?

Големата мистерија на езерото Хилиер е тоа Никој не успеа да открие 100% е причината зошто нејзините води се розеви. Повеќето истражувачи сметаат дека езерцето ја има оваа нијанса поради бактериите што се наоѓаат во кората на солта. Други сугерираат дека причината е мешавина од халобакторија и салина Дуналиела. Во овој поглед сè уште нема научен консензус, па причините остануваат енигма.

Како да го посетите езерото Хилиер?

Во него се вели дека езерото Хилиер се наоѓа на Средниот остров, најголемиот остров во австралискиот архипелаг Ла Решерче. Бидејќи пристапот е многу комплициран, Посетата на ова езеро може да се изврши само со прелетување на областа со хеликоптер од аеродромот Есперанс. Тоа е скапа активност, но и доста искуство.

Други уникатни езера во светот

Слика | Раулетемуноз за Википедија

Езера како Мичиген, Титикака, Тангањика, Викторија или Бајкал се едни од најпопуларните езера во светот.

Сепак, на сите континенти има и други помалку познати концентрации на вода кои исто така сјаат со своја светлина благодарение на нивните оригинални особености, или поради составот на нивните води, дејството на високи температури врз нив или организмите што ги населуваат. Така, Околу планетата има прекрасни езера од различни бои кои вреди да се посетат.

Езеро на Кликос (Шпанија)

Во Шпанија постои и многу чудно езеро слично на Хилиер, но нејзините води не се светло розеви, но смарагдно зелени. Познато е како Езеро на Кликос и се наоѓа на западниот брег на градот Јаиза (Тенерифе) во рамките на природниот парк Лос Вулкани.

Она што ја прави оваа лагуна единствена е зелената боја на нејзините води поради присуството на голем број растителни организми во суспензија. Езерото Кликос е одделено од морето со песочна плажа и поврзан со него со подземни пукнатини. Тоа е заштитено подрачје, затоа пливањето не е дозволено.

Езера Келимуту (Индонезија)

Во Индонезија постои место познато како остров Флорес каде Вулкан Келимуту, која има три езера чии води ја менуваат бојата: од тиркизна до црвена преку темно сина и кафеава. Неверојатно точно? Тоа е феномен кој вреди да се види, што се јавува како резултат на комбинацијата на гасови и пареи што се појавуваат од внатрешноста на вулканот и произведуваат различни хемиски реакции кога се високи температурите.

И покрај тоа што бил активен вулкан, последната ерупција на Келимуту била во 1968 година. На крајот на XNUMX век, неговата околина била прогласена за национален парк во Индонезија.

Мореин Езеро (Канада)

Сместено во националниот парк Банф во Алберта е езерото Мореин, прекрасна лагуна со глацијално потекло чии интензивни сини води доаѓаат од топењето.

Неговата природна средина е апсолутно импресивна бидејќи е опкружена со колосални врвови на Карпестите карпи во Долината на десетте врвови. Со овие квалификации, толпи туристи се насобраа кон езерото Мореин за да ги погледнат погледите. Неговите води сјаат со поголем интензитет во текот на денот, кога сончевата светлина директно го погодува езерото препорачливо е да одите прво нешто наутро за да го видите, кога водата изгледа потранспарентна и го рефлектира прекрасниот пејзаж во кој е врамена.

Покрај тоа моренско езероВо истиот национален парк Банф се наоѓаат езерата Пејтон и Луиз, исто така прекрасни.

Езерото Натрон (Танзанија)

Се наоѓа на границата помеѓу Танзанија и Кенија, Езерото Натрон Тоа е езерото со морска вода без излез на море над Големата долина на Рифт. Поради натриум карбонат и други минерални соединенија што се влеваат во езерото од околните планини, неговите алкални води имаат неверојатна pH вредност од 10.5 како резултат на натриум карбонат и други минерални соединенија.

Тоа е толку каустична вода што може да предизвика многу сериозни изгореници на очите и кожата на животните кои се приближуваат до неа, што може да умре од труење. Така, езерото Натрон Воскресна со титулата најсмртоносен во земјата.

Но, во однос на надворешниот изглед, оваа лагуна добива уникатна црвена или розова боја, понекогаш дури и портокалова во долните области, поради микроорганизмите што живеат во кората создадена од алкалната сол. Неверојатно!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*