Туризам во Австралија

Кенгур во Австралија

Австралија е огромна површина на земја опкружена со океан, таа е шеста по големина земја во светот со површина од 7.686.850 квадратни километри, на која ја додаваме областа на нејзините острови. И, како што многумина знаат дека најголемиот дел од нејзиното население е со седиште во крајбрежните градови и е куриозитет, Конфедерацијата на Австралија сè уште е уставна монархија, со парламентарен систем на управување, во кој кралицата Елизабета Втора е моментално шеф на австралиската држава и користи формалната титула кралица на Австралија.

Ако сте решиле дека овој дел од светот е вашата следна дестинација, Ви ги давам најдобрите 10 места што не можете да ги пропуштите на вашата турнеја да уживаат во туризмот во Австралија. Правејќи список, ќе ви кажам кои се тие:

 • Сиднеј
 • Кернс
 • Голд Коуст
 • Фрејзерски острови
 • Магнетски остров
 • Во неделите
 • Ayers Rock
 • Автопат Велика Океан
 • Национален парк Какаду
 • Тасманија

И сега одиме, еден по еден:

Сиднеј, заливот што ја отвора Австралија

Сиднејскиот залив

Заливот на Сиднеј Таа е една од најубавите во Австралија, и вистинска порта кон земјата. Главниот град е најнаселен град и е основан во 1788 година.

Некои од местата што не можете да ги пропуштите во овој космополитски град, со широк ноќен живот во центарот на областа tутаун и Анандајл, се операта, таа икона изградена во 1973 година со која ги идентификуваме градот, градското собрание, Градската рецитална сала, Државниот театар, Театарот Ројал, Сиднејскиот театар и Варф театарот.

Надвор од овие културни посети, ги препорачувам зајдисонцата над мостот Беј и неговиот аквариум.

 

Кернс, најпопуларната дестинација

Керн

И покрај тоа што Кернс е мал град, годишно прима околу 2 милиони туристи, а е многу популарна дестинација за странците поради тропската клима и блискоста со Големиот корален гребен помалку од еден час со брод, Националниот парк Дајнтри и Неволји од Кејп, околу 130 километри.

Ова е препорачано место за започнување на туризам во Австралија и започнување тука на патиштата до Куктаун, полуостровот Кејп Јорк и платото Атертон.

Голд Коуст, совршени плажи за сурфање

сурфер на плажата Голд Коуст

Златна Брег тој е град сам по себе, а исто така и областа на прекрасните плажи и гигантските бранови совршени за сурфање на Пацификот. Сурферите ќе знаат многу повеќе за ова, но тие велат дека Snapper Rocks Superbank, во близина на Кулонгата, ги имал некои од највисоките бранови во светот. Можете исто така да застанете на Карумбин, Палм Бич, Бурли Хедс, Ноби Бич, Сирена и Бродбејч. За да имате чисти бранови и да не биде пренатрупан, Брегот на Сонцето се препорачува во Калоундра, Мулулоба, Мароохидор, Кулум Бич и Ноуза Хедс, каде шумите стигнуваат до работ на плажата.

Островот Фрејзер, светско културно наследство

Островот Фрејзер

Островот Фрејзер е светско наследство од 1992 година и е најголемиот песочен остров во светот со 1.630 квадратни километри. Неговото име на абориџинскиот јазик, К'гари значи рај, и како што можете да замислите дека е. Со уникатен екосистем, туризмот што се развил ги зачувува шармот и биодиверзитетот на островот. Ако ви се случува да го посетите, тие ќе ви дадат низа инструкции додека сте таму, како на пример да не ги храните дингоите. Всушност, мотото на островот е дека сè додека останете на него, вашето присуство треба да биде што помалку видливо и што помалку штетно.

Магнетски остров, остров на измени во компаси

Коала на Магнетски остров

Неговото име Магнетски остров потекнува од кога Ејмс Кук во 1770 година забележал дека компасот на неговиот брод е изменет кога минувал во близина, за како што тој го нарекол „магнетски ефект“, оттогаш се истражува потеклото на настанот, но не е најдено никакво објаснување. Лично, мислам дека овој „магнетски ефект“ доаѓа од неговите 23 плажи и 300 сончеви денови во годината, кој не дозволува да биде магнетизиран од нив или од коалите? И тоа е дека повеќе од половина од островот е прогласен за национален парк, за да се заштитат овие животни.

Островите Витсундеј, или големиот корален гребен

Викенд

Островите Витсундеј се група од 74 острови граничи со Големиот корален гребен и со заштитените води на источното море, некои од нив се ленти од многу фин корален песок, кои се држат заедно со корените на една палма.

Овој тропски рај е романтична дестинација со најмногу предлози за брак и медени месечини на метар квадратен, па ако планирате да патувате со вашиот партнер, веќе знаете што одговара. Абориџините на островите се Нгаро кои се едни од најстарите регистрирани во Австралија.

Ајерс Рок, каменот на вонземјаните

Свет камен УЛУРУ

Филмот Средби во трета фаза (1977) ја популаризираше оваа карпа, најголемиот камен во светот, свето место за абориџините Aангу и чие име е Улуру.

Формацијата на карпите се издига на 348 метри над земјата, и на 863 метри надморска височина, иако најголемиот дел е под земја. Контурот на монолитот, кој ја менува бојата според наклонот на сончевите зраци, има димензии 9.4 километри. Традиционалните жители на областа организираат тури по фауна, локална флора и домородни легенди.

Одличната океанска рута

Голема рута на океанот со кит

Друго од типичните места за уживање во туризмот во Австралија е одличната океанска рута на која нема што да им завидувате на 66-те во САД.

Големата океанска патека се протега од Мелбурн до Аделаида по должината на југоисточниот брег на Австралија, опфаќајќи море и неговите џиновски монолити. Passе поминете помеѓу водопадите низ бујната шума на Националниот парк Отвеј, па дури и ќе можете да видите китови во Варнанбул, минувајќи покрај карпите на Кејп Бриџвотер ... бидете внимателни, бидејќи исто така ќе поминете покрај примамливите лозја и винарии со најдобри австралиски вина. Оставете ги шишињата што ги купивте кога ќе стигнете до вашата дестинација.

Национален парк Какаду, најстари слики на човештвото

Слики

Националниот парк Какаду, на Север, можете да посетите само 100% во сувата сезонаОд мај до септември, во сезоната на дождови не е можно да се пристапи до многу области. Неговото проширување е еквивалентно на израелската држава и се верува дека содржи 10% од светските резерви на ураниум.

Најинтересниот дел од паркот е плановите со поплави, со неговите морски крокодили и крокодилите на Johnонстон, кои за среќа спијат поголем дел од денот. Забележителни се и пештерските слики на Убир, Норланги и Нангулувур, населени со човек постојано повеќе од 20.000 XNUMX години.

Тасманија, авантуристички туризам

Тасманија

Тасманија е држава на Австралија, составена од целиот остров Тасманија и други мали соседни острови. Овој регион е богат со легенди за осуденици, пионери, дрвокрадци, рудари и, неодамна, активисти за заштита на животната средина.

Се издвојува нејзината недопрена природа, гастрономија и вина, со мали градови со чист воздух. Западниот брег на Тасманија е одличен за авантуристички одмори, спуштајќи се по брзаците на реката Френклин. Ја сакам идејата за историскиот воз од Квинстаун.

Кои места би ги препорачале за разгледување во Австралија? Дали би додале повеќе од споменатите? Остави ни го своето искуство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   Наоми dijo

  Најдоброто нешто беше да одам во Австралија, јас многу го сакав тоа