Црвено куче, урбано куче на легендата

Црвеното куче од Австралија

Црвениот пес стана едно од најпознатите кучиња во светот како резултат на филмот „Црвено куче, авантурите на црвеното куче“ од 2011 година, во режија на Крив Стендерс.

Сепак, ова животно веќе беше добро познато и сакано во Австралија многу пред неговата приказна да биде донесена на големото платно. Секоја благодарност до британскиот писател Луис де Берниерс, кој го обиколи регионот на Пибара, во Западна Австралија. Таму ја најде потребната инспирација за да го напише романот „Црвено куче“, објавен во 2001 година, на кој се темели филмот.

Берниер е автор на многу успешни романи како што се „Мандолината на капетанот Корели“ или „Птици без крилја“, меѓу другите. Тој беше во посета на градот Дампјер Кога наиде на познатата статуа, таа веднаш ја разбуди curубопитноста. Да, книгата и филмовите (два досега се снимени) за црвеното куче се темелат на вистинска приказна.

Црвено куче Црвено куче Австралија

Статуа на Црвено куче во градот Дампиер, Западна Австралија

Вистинската приказна за Црвено куче

Ред Дог е роден во рударскиот град Парабурду во 1971 година и наскоро стана многу сакан член на заедницата Пилбара. Тој претрпе многу авантури и имаше неколку сопственици, иако во реалноста може да се каже дека скоро сите жители на регионот го прифатија како свој.

ова австралиска келпи Со црвеникава кожа, тој беше познат по својата наклонетост да стои пред автомобилите што возеа по патиштата за да застанат и да го пуштат да вози. Така кучето, чија интелигенција беше супериорна во однос на другите примероци од неговата раса, се пресели низ целата област, од град во град. Луѓето го велат тоа ја користеше и автобуската мрежа од време на време. Во една прилика, невешт возач се осмели да му го забрани влезот, што предизвика лут протест од другите патници. Така беше драг Црвениот пес, познат и како Скитник со пилбара (скитникот во Пилбара).

Во својот краток живот, Ред куче стана многу познат лик во Западна Австралија: беше усвоен од Сојузот на работници во транспортот и стана официјален член на спортскиот и социјалниот клуб Дампиер Солт. Имаше дури и сметка во банка на негово име!

Кога кучето умрело во 1979 година, многу жители на Пилбара биле зачудени. Затоа градоначалникот на Дампиер донесе одлука да подигне статуа во неговата меморија. Овој споменик има натпис на англиски јазик каде можете да прочитате: «ЦРВЕНО КУЧЕ, Пиларскиот скитник. Починал на 21 ноември 1979 година. Статуа подигната од многу пријатели што ги стекнал за време на неговите патувања.

Како што рековме на почетокот, благодарение на оваа статуа Луис де Берниер дозна за приказната за црвеното куче, што го поттикна да пишува и да го открие своето постоење на целиот свет. Добро заслужена почит.

Филмско куче

Она што е раскажано во филмот, сместено во 1971 година, е авантура на шармантно куче со крзно што патува по патиштата во потрага по својот сопственик. Приказната е раскажана во ретроспектива, преку сведочењето на име на камионџија Томас пристигнувајќи во Дампиер само за да бидат сведоци на група мажи кои се подготвуваат да направат евтаназија на болно старо куче. Но, кучето е премногу драго за секого за да му даде таков крај. Затоа, не можејќи да го убијат Ред Дог, тие се повлекле во селскиот бар, каде што почнуваат да се сеќаваат на приказната за кучето и како тоа благородно и лојално животно ги сменило нивните животи на подобро.

Ова е официјалната приколка на англиски јазик:

Во филмот глуми американскиот актер Oshош Лукаs, новозеланѓанецот Замокот Кеиша-Хјуз и австралијците Рачаел Тејлор y Ноа Тејлор. Улогата на Црвено куче ја играше пријателската келпи по име Коко (Можете да го видите погоре, на сликата што ја води објавата).

Ова кинематографско дело го истакнува пејзажот и уникатниот карактер на регионот Пилбара, истовремено раскажувајќи ја приказната за Црвениот пес со голема Dogубов и хумор.

Успехот на филмот беше таков што години подоцна, во 2016 година, А. претходница од него, со наслов „Црвено куче: вистинско сино“. Во овој втор филм, објавен во Шпанија под името „Ти секогаш ќе бидеш со мене“, тој е помалку расплакан од претходниот. Приказната се фокусира на првите години од животот на животното, кое е само кутре, и неговото пријателство со дете.

Вториот филм за најпознатото црвено куче во Австралија е исто така режиран од истиот режисер. Улогата на детето ја игра младиот човек Леви Милер, додека е именувана скапоцена келпија Феникс ја игра улогата на Црвено куче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   ГРА dijo

  ДЕНЕС НЕДЕЛА 06 преку НЕТФЛИКС ГО ГЛЕДАМЕМЕ ФИЛМОТ ЦРВЕНО КУЧЕ СО МОЈОТ ЧОВЕК… НИ СИ САКАМ И МНОГУ ЕГОЗИЗИРАМ …… ..

 2.   Исус Третиот dijo

  Јас имам среќа да имам како пријател и придружник прекрасен Маж по име TIPP и тој е без сомнение најблагородниот пријател!

 3.   цар dijo

  Прекрасен филм добро направен и со одлична содржина. Го сакавме.

 4.   Карлос dijo

  Денес 07 го видов филмот и тој ме фасцинираше .. Премногу убава врска

 5.   Чарли dijo

  Денес, 7 ноември, го гледав филмот и без сомнение е прекрасен, сакав многу добра приказна

 6.   Луз dijo

  Денес 27 го видовме филмот за Црвено куче, со мајка ми и татко ми и вистината е дека многу ни се допадна, многу убаво да можеме да уживаме како семејство, многу трогателно, САКАМЕ!
  Јас сум од главниот град на Нојкуен.

 7.   Никсалис dijo

  Здраво, денес е 10 година. Само што го видов филмот, очите ми се уште насолзени. Убава и потресна приказна, би ја видел илјада пати.

 8.   Франк Давила dijo

  Денес недела 10/01/15, штотуку го видов прекрасниот филм за Црвено куче со мојот син и сопруга. Потресна приказна каде е истакната loveубовта кон кучињата кон нас.
  Тие се единствени и посебни. Господ те чува денес и секогаш.

 9.   Фернандо dijo

  Хахахаха, штотуку завршив со гледање на филмот и го сакав. Многу добро.

 10.   Фернандо алкајде dijo

  Голден штотуку го виде овој филм, полн со вредности како што се пријателство и верност, полн со емоции и сентименталност, сакајќи ги нашите кучиња ...

 11.   БИБИ dijo

  Денес 29 јануари
  Само што го видов филмот многу ми се допадна и ми донесе солзи поради тоа колку е емотивно, имам две кучиња и ги сакам

 12.   амиморис dijo

  Само што го видов филмот денес 06 февруари 2016 година Само што го видов на CDMX каналот 5 НЕ ЗАСТАНУВАМ ПЛАЧУВАЕ НА УБАВО ФИЛМ !! ДА ИВЕЕ ЦРВЕНО КУЧЕ !!!

 13.   Франциско Агире dijo

  Денес, 7 февруари, татко ми и јас ја видовме одличната приказна за црвено куче.
  Тоа е трогателно и многу убаво што ве тера да пуштите солзи како што би сакале да имаме
  Црвено куче

 14.   Франко Метју dijo

  Денес, 27 февруари, завршив да го гледам Црвено куче, прекрасен филм кој ја истакнува наклонетоста и грижата за нашите животни придружници, кучињата КАAYАТ не на злоупотреба на животни!

 15.   Фабијан Мекини dijo

  Денес 27 го видов филмот и ми се чинеше многу добро

 16.   Јулија dijo

  Прекрасен филм.
  Има животни, па тие го даваат својот живот, будејќи многу позитивни емоции6

 17.   Jonонатан Харо dijo

  овој ден 27 го видов филмот од Golden пред неколку минути и го сакав, ќе се вратам на оваа страница кога ќе пронајдам вистински пријател како црвено куче.

 18.   максимум dijo

  Одличен пример за пријателство и сила на посветеност.

 19.   Jamila dijo

  Приказната за ова скапоцено куче и природата на овие невини суштества што треба да ги цениме и почитуваме секое суштество на земјата е многу убава.

 20.   Самуел Моголон dijo

  Само што го видов филмот. Ова нè учи за вредноста на пријателството помеѓу кучињата и луѓето. Ние мора да создадеме свест за да се грижиме и да ги почитуваме животните. Имам среќа да имам 3 мали кучиња и тие се многу благородни ... Црвено куче Браво од Взла !! !

 21.   orien amundarain dijo

  треба да освои награда

  извонреден филм

 22.   глади теле dijo

  Ја имам видено двапати и не можам да престанам да плачам премногу убаво и да се движам

 23.   Фабрика dijo

  Денес 29 јули 2016 година, само што го видов Црвеното куче… го сакав тоа ... не можев да не плачам?

 24.   rafael dijo

  Како да го видов филмот и тој е многу добар, што ако некој може да ми одговори ако има вистински сцени во филмот или поточно видеа од кучето во животот е тоа што во некои прилики изгледаше многу реално

 25.   Диего dijo

  Здраво, приказна за кучето, можеше да биде во најмала рака вистинита, сега, филмаџиите сочинуваат толку многу што станува целосно мрсно. Супер кучето и сите негови пријатели лоши од Village People. Ми недостасува кореографијата на ИМКА и беше совршена. Како и да е, кучињата се одлични миленичиња, но… потребни.

 26.   Мели крунисан dijo

  Тоа е најдобриот филм што веќе го видов неколку пати и вистината не ми здодеа

 27.   Летиција Хименез dijo

  Го видов филмот еднаш, но сакам да го гледаат моите ќерки и не можам да го најдам комплетен, дали има друго име? или знае некој како да го набавам или на кој канал често го пуштаат?

 28.   Марко Антонио Плата dijo

  Само што го видов филмот 14, прекрасен филм, сакам кучиња и овој тип на филм нè тера да го преиспитаме третманот и loveубовта кон кучињата, од која било раса, тие секогаш ќе бидат покрај нас, без оглед на тоа колку понекогаш се однесуваме лошо ги секогаш ќе бидат таму "најдобриот пријател на човекот е кучето"

 29.   Miel dijo

  Прекрасен филм што го сакам додека не плачам
  Јас одгледувам кучиња и кучки и знам дека нивната loveубов е безусловна и уникатна
  Повеќе од домашни миленици тие се дел од моето семејство и кој и да е тие ги бранат од кој и да е
  Го сакав и се надевам дека ќе ти се допадне и ти

 30.   GYK10 dijo

  Одличен филм и Одлична приказна за vdd еден од моите омилени филмови како што е Хачик, тие даваат вистинска слика за тоа што е милениче и повеќе од тоа, животинско суштество со неописливи чувства ...

 31.   Даниел Хдез dijo

  28 декември 2019 г. гледајќи го филмот ...