8 плажи во светот кои светат ноќе

Sony DSC

Кога сите го видовме филмот „Аватар“ пред неколку години, многумина од нас посакаа за еден момент дека флуоресцентните поставки што ни ги претстави г. Jamesејмс Камерон во филмот, навистина да постојат на Земјата. Всушност, повеќе од еден следбеник на филмот имаше сериозни проблеми во справувањето со фактот дека, навистина, Пандора беше измислено место и дека обоените џунгли и други пејзажи на одредена географија веројатно никогаш не би можеле да постојат.

Меѓутоа, ако истражиме одредени плажи на нашата планета, кои можеби никој не би се осмелил да ги разгледа пред неколку години, ќе најдеме сценарија под влијание на специфичен начин од биолуминисценција, феномен предизвикан од еден вид фитопланктон составен од микроорганизми наречени динофлагелати кои посипуваат искри и сини светла на бреговите на Земјата, мешајќи ги theвезденото небо со морските при самракот. Спектакл кој е тешко да се размисли кога станува збор за подлегнување на каприците на природата, но може да се види во одредени периоди од годината, особено ако најмите локални екскурзии на истата дестинација.

Дали сакате да знаете кои се тие 8 плажи во светот кои светат ноќе?

Плажа Ваадхо (Малдиви)

Најпознатата биолуминисцентна плажа во светот Лежи некаде скриено во срцето на архипелагот Малдиви и се нарекува Ваадху, рај во кој повеќе од еден турист бил сведок на тие бранови сини неони под ryвезденото небо. Theубопитната работа за оваа плажа лежи во рацете на некои посетители кои, кога прскаат вода, оставаат трага од сини блесоци како плима со песок, претворајќи се во едноставна спектакуларна слика. Најпознати во светот на плажите кои блескаат ноќе.

Сината пештера (Малта)

Ниту Европа не го избегнува влијанието на биолуминисценцијата медитеранската една од областите со најголемо присуство на сини рефлексии во одредени периоди од годината во затскриени агли, со нешто покомплициран пристап за туристите. Еден од најдобрите примери е познат како Сина пештера (или Сино грло) лоцирана на југот на малтешките острови, поточно во околината на градот Зуриек.

Плажа Тори Пијнс (Сан Диего)

Во текот на летните месеци, оваа плажа, позната и по сурфање или сурфање со авион, е идеална за да се осмели да погледне на електричните сини бранови што се појавуваат лежерно среде ноќ. Плажа Тори борови Не е само светлиот залив во Америка Плажа Манаскван, Newу erseyерси или плажа Навара, Флорида уште две плажи за да му се восхитуваат на биолуминисценцијата во гигантот Јенки. Всушност, туризмот во Флорида веќе предупреди дека гледањето на овој феномен на нејзините брегови им овозможува на рибите да изгледаат како змејови на темно небо. Прекрасно.

Залив на комарци (Порторико)

Јужно од островот Виеке, кој му припаѓа на Порторико, го крие Заливот на комарците, лагуна позната по својата биолуминисценција стана главна ноќна атракција за туристите во форма на екскурзии со кајак. Неодамна, поставувањето пумпи користени за чистење на отпадни води би предизвикало прекинување на оваа претстава, што се случува и во другите лагуни на островот Порторикан. Но, тоа не е единственото место на Карибите што подлегнало на биолуминисценција.

Светлосна лагуна (Јамајка)

Порторико не е единствениот експонент на биолуминисценција која за време на колонијалниот период беше сфатена како присуство на ѓаволот од шпанските истражувачи кои пристигнаа во Новиот свет, а тоа е Јамајка, поточно Светлестата лагуна Твеални, област позната по лоцирањето најважната парохија, одлично во земјата на Боб Марли, место каде што водите стануваат сини во одредени периоди од годината.

Холбокс (Мексико)

Мексико е уште една од оние земји во кои биолуминисценцијата е присутна во различни делови на нејзината географија, најспектакуларен е островот Холбокс, во Квинтана Ру. Скоро девствен остров чии плажи се засенчени со сини и зелени бои во различни периоди од годината, особено за време на дождовната сезона, и кој е надополнет со други нагласува прозрачна како плажите на Кампече или лагуната Манијалтепек, на 15 километри од Порто Ескондидо.

Заливот Тојама (Јапонија)

© Блог за патувања и патувања

Во овој залив лоциран во Хоншу, северна Јапонија, биолуминисценцијата се одвива благодарение на појавата на таканаречената лигњи од светулка, вид што се издига на површината од март до јуни, проектирајќи ги таканаречените сини фосфори кои се наоѓаат по неговото тело, ефект што предизвикува водите на оваа плажа да да бидат обоени со сини меури.

Езера Гипсленд (Австралија)

Фотографот Фил Харт помина неколку ноќи приврзајќи го Езера Гипсленд, збир на солени мочуришта кои се граничат со езерото Викторија се наоѓа јужно од Австралија. Патување што резултираше со најголем пример на видлива биолуминисценција во овие езера летото 2008 година, датум на кој Харт го овековечи овој син спектакл со својата камера.

Овие 8 плажи во светот кои светат ноќе Тие се најдобрите примери за тој ефект наречен биолуминисценција што го пренесува шармот на сцена од научна фантастика на нашата планета, чекајќи смели страшни туристи во потрага по овие сини тајни.

Дали се осмелувате да стапнете во овие сини соништа?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*