Дестинации каде да живеете неверојатен Божиќ

Новогодишна елка

Кога ќе се приближи зимата, пристигнува студот, печените костени и да, исто така и Божиќ. Најпознатата забава на светот не само што станува идеален состанок за да бидете со семејството, туку и да размислите за патување доколку сакате да избегате од типичните масовни вечери и да уживате во конкурентните цени на некои дестинации. Оваа година, можеби Дедо Мраз ќе ве побара во следново дестинации каде да живеете неверојатен Божиќ.

Мароко

џамија во Мароко

Егзотичниот сосед на Европа со години се консолидира како една од најпознатите curубопитни дестинации во кои ќе уживате во неверојатен Божиќ. Исполнет со империјални градови погодени од вревата на чаршиите, етничките патишта низ Атлас и епските кампови во пустината Сахара, Мароко е полн со изненадувања за оние кои бараат единствена Божиќна сезона. Капка од Маракеш, неговите градини и сукови, да се поврзете со крајбрежните градови како Есауира и да стигнете до пустината или, добро, да истражувате северот на земјата преку митскиот Фез и Мекнес да се доближи до Чауен, фасцинантен град насликан во сина боја и заробен меѓу планините.

NY

Newујорк на Божиќ

Кој не сонувал за Божиќ во Newујорк? Може уметничко лизгање во центарот Рокфелер и покрај неговото огромно дрво за да заврши кај Колумбос Круг, во Централ Парк, да се изгубите на Божиќен пазар кој вклучува до 100 различни штандови, звучи добро, нели? Ако не, секогаш можете да почекате новогодишна ноќ што тука го достигнува својот врв благодарение на новогодишната ноќ прославена на Тајмс Сквер проследена со игра на светла што изненадува од пет различни точки на градот.

Рованиеми (Финска)

Северна светлина во Рованиеми

Тие велат дека Дедо Мраз чека цела година во изгубена фабрика каде работи со своите џуџиња правејќи ги сите подароци што ќе се провлечат низ оџаците на Бадник. Добрата вест е дека ова место постои и се наоѓа во близина на Рованиеми, град во финска Лапланд кој е дом на познатото село Дедо Мраз, енклава каде што можете да ја откриете фабриката и куќата на најпознатиот дебел човек во светот, проследено со престој во иглуси, возења со санки или, особено, гледање на еден од најфасцинантните природни спектакли во светот: Северната светлина!

Fuerteventura

Fuerteventura

Дали барате неверојатен Божиќ на сосема друго место? Тогаш не е потребно да одите на другата страна на светот барајќи ги: Канарските острови се рај на само два часа со авион, идеален за импровизиран одмор. И иако се препорачуваат сите нејзини острови, ние ја избираме Фуертевентура, „плажата на Канарските острови“, која ве поканува на зимско нуркање во Атлантикот пред изгубете се во своите вулкани што спијат, сурфаат градови како Коралехо или плажи како Кофете, што предизвикува безвременски рај.

Филипини

Плажа Филипинас

Од сите прослави на Божиќ во светот, на Филипините е најдолгата од сите. Од почетокот на септември до 6 јануари, азискиот архипелаг е исполнет со прослави и паради кои го спојуваат националниот фолклор со шпанско влијание, целосно анимирајќи ги улиците и градовите од неговата географија. Совршен изговор за патување во тропски предел каде топлината, плажите како Ел Нидо или фасцинантните острови како бујниот Бохол сочинуваат рај за сетилата во кои цените (вклучувајќи ги и оние за летот) се особено ефтини во текот на овие месеци.

Прага

Божиќ во Прага

Главниот град на Чешка продолжува да биде таа единствена дестинација во која ќе се фокусираат сите погледи со приближувањето на Божиќната сезона. Познат по огромното Божиќни пазари кои се одвиваат во Стариот град (вклучително и огромна сцена на Рождеството), поминувајќи низ концертите за класична музика во Прашката опера или нејзините украсени улици за да шетате со варено вино во рака, Прага е идеален град за тој Божиќен одмор во кој секогаш треба да правите. Нешто за изненадување.

Мексико

Мексико за Божиќ

Мексиканскиот гигант е единствен сојузник за сите видови божиќни планови. Ако сакате да ги искористите намалените цени на нејзините летувалишта и искуства во ривиерата Маја, ништо подобро од лет и дочек на новата година меѓу шезлонги, плажи, кеноти и урнатини на Маите. Инаку, секогаш можете да се одлучите за уште поспецијални посети како што е онаа во градот Сан Мигел де Алјенде, каде што свеќи, пињати и чаши удари загреваат уникатен Божиќ, обележан со фолклорот толку карактеристичен за земјата на маријахис.

Амстердам

Сериозноста на тој семеен празник? Часови и часови правејќи печено пилешко заедно со остатокот од вечерата? Ако секоја година барате да избегате од Божиќ, Амстердам е можеби најдобрата опција. Лежерен и уникатен, холандскиот град е меѓу нејзините канали, кафулиња и културни атракции најдобриот изговор за неверојатен Божиќ да се надополни со божиќни пазари, концерти на класична музика, но, особено, тоа шоу се нарекува Фестивал на светлата што го преплавува центарот на градот со ЛЕД светла од крајот на ноември до почетокот на јануари. Безбедносен игла.

Салцбург

Салцбург на Божиќ

Австрискиот град е исто така уште еден од оние европски градови што се идеални за да се изгубат во деновите на декември благодарение на широкиот опсег на опции: можете да ги посетите неговите божиќни пазари и да уживате во концерт на класична музика во градот каде што е роден Моцарт, меѓу другите можности. Исто така, ако патувате за некој од викендите пред Божиќ, можеби ќе бидете изненадени од Krampus Runs фестивал, настан во кој игра типичен локален демон кој служи како маскирање за некои локални жители кои се пробиваат со удари.

Мадрид

Плаза де Сол на Божиќ

Фотографија на Мирадор Мадрид

Главниот град на Шпанија е секогаш добра опција кога станува збор за доживување на Божиќ полн со изненадувања: прошетајте низ многуте пазари, размислете за украсите, прославете Божиќ во трендовските барови или уште подобро, почекајте го 31 декември во оној што на Puerta del Sol станува најиконското место во Шпанија. Затоа што да, знаете дека секогаш сакавте да го поминете крајот на годината јадејќи го грозјето во срцето на земјата.

Во кој од овие дали би живееле Божиќ изненадувачки?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*