15-те најшарени места во светот

Нашата планета е составена од илјада форми и, особено, бои, места за цртање што ги надминуваат нашите фантазии и се чинат земени од најпсиходеличниот филм од 70-тите години. Од северот на Кина до Буенос Аирес, ќе знаеме најшарените места во светот.

 Hangанге Дансија (Кина)

Кина е земја со илјада лица: можеме да патуваме низ виолетовите врвови на реката Лин, да преминуваме камени шуми и да достигнуваме црвени плажи, но без сомнение едно од најневеројатните места на источниот гигант се овие планини или „Розови облаци“, што значи Дансија на локален јазик. Причината за оваа претстава не е ниту повеќе ниту помалку од производ на пигментацијата предизвикана од различни минерали за време на движењето на евроазиската плоча. Резултатот? Зборовите се непотребни.

Дворец Cheong Fatt Tze (Малезија)

На островот Пенанг, во Малезија, градот Georgeорџ Таун крие едно од неговите најскапоцени и најшарени наследства. Изградена на крајот на XNUMX век од трговецот Чеонг Фат Це, оваа палата украсена со стилови уметност-ноено, кинеска архитектура и индиго боја извезени од Британците од Индија беше признат од УНЕСКО во 200 година со наградата за највисока заштита на наследството.

Храмот на Меенакши Аман (Индија)

Храмот-град Мадураи, во јужната држава Тамил Наду, е познат по присуството на оној што е најшарениот споменик во Индија. Изграден во чест на божицата на среќата Парвати (или Меенакши) и нејзиниот придружник Шива, Овој храм на тамилската архитектура се издвојува по присуството на неговите познати гопура, кули како прагови украсени со стотици обоени фигури кои претставуваат некои од боговите и симболите на егзотичната хинду култура.

Бо-Каап (Јужна Африка)

Јужна Африка е во боја: муралите на нејзините улици, куќите на плажата Муизенберг или оваа населба чии бои ја симболизираат слободата што ја слават поранешните робови со кратки потези со четка што го направија Бо-Каап не само најдоброто огледало во историјата на земјата на Нелсон Мандела , но во совршена гледна точка на Кејптаун.

Сал (Зелено'ртски Острови)

Фотографија на Алберто Пиернас.

Годината кога мојата посета на Зелено'ртски Острови го откри едно од најрелаксирачките и најшарени места што сум го видел до тогаш. Африканскиот архипелаг, а конкретно островот Сал, ги крие креолските населби во кои нови бои се надредени на другите попастелни и еродирани, што резултира со неодолива архитектонска виножито од чии покриви бегаат ритмовите на островот.

Чауен (Мароко)

TeСтефан Јенсен

Мароко, покрај чаршиите и камилите, се издвојува и по многуте бело-сини градови, од кои Есауира или Чауен (на фотографијата) се нејзините најдобри експоненти. Во случајот на последниот, лоциран на последните врвови на Риф што го гали Медитеранот, сините улици стануваат посебна атракција за оваа уметничка мека, планинарење. . . и марихуана.

Цинк Тере (Италија)

LessАлесио Мафеис.

Доброто време, гастрономијата и погледот кон Медитеранот го сочинуваат овој мал град во Тиренскиот брег, во Италија. Шарено парче извонредно место, овие 5 земји, покрај тоа што се Светско наследство покани на романтично одмор, прошетки покрај крајбрежните патеки и фотографии прекрасни како оваа.

Вилјахојоса (Шпанија)

Овој мал град во Коста Бланка што му припаѓа на Аликанте, познат е по шеталиштето каде сите тие шарени куќи превидуваат. Местото е познато и како чоколадна мека во Шпанија.

Агеда (Португалија)

Во текот на месец јули, еколошкиот град Агуеда, на северот на Португалија, е украсен со лебдечки чадори, предизвикувајќи го најсветлиот и најшарениот покрив на светот. Не пропуштајте ја можноста да го посетите ова Проект за небесен чадор uedgueda.

Кеукенхоф (Холандија)

Ги смета за најубава пролетна градина на светот, градината Кеукенхоф, град сместен скоро еден час со автомобил од Амстердам, ги отвора своите врати два месеци годишно, со следното назначување од 23 март до 21 мај 2017 година. Еден има повеќе од 7 милиони цвеќиња и 800 различни видови лалиња, што резултира со неколку импресивни „таписерии“ во боја.

Тринидад (Куба)

Улици на Тринидад. © АлбертоЛегс

До 75 пастелни бои, соседите кои го следат животот минуваат од прозорците и морето од палми, меѓу кои се издвојуваат колонијалните остатоци од овој град Куба на еден час од Циенфуегос. Тринидад е свет за разлика од остатокот од карипскиот остров, сè уште заглавен во сеќавањата на епицентарот на шеќерот.

Хочимилко (Мексико)

Се наоѓа јужно од Мексико ДФ, населбата Xoximilco е составена од неколку канали што и ја дадоа титулата на одредена Венеција во Мексико. Антички домени во кои земјоделците на Ацтеките го врежале добро познатото чинампас како и дека денес тие се совршено неделно катче за локалните семејства и туристи за оние кои се движат по овие води на предците на задниот дел од шарените тракинери станува карневал на маријахис, трговци и боја, многу боја.

Картагена де Индија (Колумбија)

Градот во кој се за loveуби Габриел Гарсија Маркез лежи на бреговите на живиот колумбиски карипски ритам, фузија и боја. Населбата Гетсиманија, затворен во theидовите на стариот град Картагена, е спектакл на цветни балкони, шарени фасади и паленкери (типични африканки) кои носат корпи со овошје на главата.

Валпараисо (Чиле)

Исто така познат како Валпа е еден од најшарени места во Латинска Америка благодарение на сликањето на сите тие чамци што рибарите ги насликаа своите мали куќи во близина на пристаништето во годините кога чилеанскиот град стана главно пристаниште на пацифичкиот брег на континентот. Бојата во комбинација со неверојатни примероци на урбана уметност ќе ги воодушеви оние што се собраа кон градот на чии ридови Неруда ја изгради Ла Себастијана.

Ла Бока (Аргентина)

Многумина го познаваат од фудбалскиот стадион The Bombonera, но сепак, Ла Бока Тоа е многу повеќе од тоа. Место за добредојде на италијанските имигранти кои стигнаа во Буенос Аирес во текот на XNUMX век, оваа населба Буенос Аирес е жариште на сликари и танго барови. Препораката? Заштитете ги вашите паричници.

Некое друго шарено место да предложите?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*