Розовата Тудор, национален цвет на Англија

Тудор Роуз

La Тудор Роуз (понекогаш наречена Унија роза или едноставно Англиска роза) е национален хералдички амблем на Англија уште од доцниот среден век. Овој цвет го носи своето име од Куќа во Тудор, династијата што ги обедини благородните куќи на Ланкастер и Јорк.

Во традиционални штитови на Англија, оваа роза е претставена со пет бели ливчиња (што ја претставува Домот на Јорк) и уште пет црвени (што ја претставува Куќата на Ланкастер). Сепак, во светот на цвеќарството, розата Тудор е розова, нијанса што е резултат на мешавината на црвената роза и белата роза.

Историско потекло

Розата Тудор има силно симболично полнење бидејќи претставува крај на повикот Војна на розите, вооружениот конфликт што се соочи со двете најмоќни аристократски семејства во Англија во текот на XNUMX век.

Војната заврши со победа на Хенри од Ланкастер во Битка кај Босворт Поле (1485). Победникот се прогласил за крал со името на Хенри VII, иако една година подоцна ја зеде за сопруга Елизабета од Јорк, со што се обединија и семејствата и се материјализира помирувањето. За да се илустрира ова ново единство во еден симбол, беше усвоена двобојната роза (подоцна розова роза), која од тој момент ќе биде позната како роза на Тудор или роза на унијата.

Надвор од легендата, историската реалност потврдува дека за време на крвавата англиска граѓанска војна постоел само симболот на белата роза, користен од куќата на Јорк. Очигледно, црвената роза беше усвоена по крајот на конфликтот со единствена цел да се создаде новиот амблем. Пропаганден медиум од тоа време за консолидирање на новото национално единство и запечатување на старите рани.

Тудор Роуз

Ружата Тудор, резултат на унијата меѓу амблемите на Куќата на Ланкастер (црвена роза) и Куќата на Јорк (бела роза).

Оттогаш, низ историјата на Англија, розата Тудор е претставена на најразновидни начини. Понекогаш како двојна роза, други со едната роза е надредена на другата и, почесто, како сингл сплотена роза. Претставата на розата на врвот круна е исто така многу честа, како симбол на обединетата британска монархија.

Роза Тудор: симбол на Англија

Денес, розата Тудор се смета за официјален симбол на Англија, иако не и на Обединетото Кралство. Во реалноста, секој од четирите нации што ја сочинуваат земјата користи свој амблем: Шкотска има трн, Велс празот д Северна Ирска ајтворбата, која е исто така симбол на Република Ирска.

Розата Тудор се наоѓа на официјалниот амблем на Чуварите на Кулата во Лондон и од телото на телохранителите на кралицата. Исто така, се појавуваше многу години на задната страна на 20 парички пени. Се разбира, тој исто така е претседател на грб на Обединетото Кралство и на Врховен суд од оваа земја.

Во прилог на ова, fansубителите на рагби тие многу добро знаат дека розата на унијата е присутна на дресовите на играчите на репрезентацијата на Англија.

Англија рагби тим

Играчи на англискиот рагби тим, со розата на градите

Многу англиски градови и градови гордо го носат овој Англиска роза во вашите локални симболи. Една од најпознатите е Сатон Колдфилд, во близина на Бирмингем, на кој самиот Хенри VIII му додели статус на Сиудад Реал. Розата Тудор се појавува и на грбот на универзитетскиот град Оксфорд.

Слично на тоа, треба да се напомене дека розата се користи во сите документи и страници на Англија туристичка канцеларија (Посетете ја Англија), иако со монохроматски дизајн.

Розата далеку од Англија

Но, исто така, познатата роза на унијата се појавува на други локации далеку од Англија. На пример, областа и округот на Квинс во градот Newујорк, носи тудор роза на своето знаме и официјален печат. Исто така транспарент на Анаполис во Мериленд, се одликува со роза Тудор заедно со шкотски трн, на врвот и круна.

Без напуштање на Соединетите држави, има уште еден историска и географска curубопитност во државата Јужна Каролина. Таму можеме да најдеме град наречен Њујорк, познат како „градот на белата роза“. Само 50 километри подалеку, со југоисточен правец и без напуштање на државата, има уште еден град што го носи името Ланкастер. И, прекарот на овој град е, се разбира, „градот на црвената роза“.

Конечно, може да ја најдеме и розата Тудор во грб на Канада, остатоци од британската колонијална ера што траеше со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)