Како се слави Денот на тројцата кралеви во Аргентина

Јануари 6

6 јануари е еден од најочекуваните денови во годината за децата во многу земји во светот. На Ден на три кралеви во Аргентина Исто така е волшебен и посебен датум, долгоочекуваниот ден кога Мелхиор Каспар и Балтазар носат подароци на најмалото од куќата.

Вистина е дека тоа не е единствена традиција во оваа земја. Како што е познато, тоа е обичај што се заснова на историјата објаснета во Евангелието според Свети Матеј, онаа на Маги на исток кој патувал следејќи ја ethвездата во Витлеем за да му оддаде почит на бебето Исус. Традицијата на подароци на овој ден се обидува да ги имитира подароците што му ги донеле кралевите: злато, темјан и миро.

Многу земји во христијанскиот свет го слават овој ден. Датумот 6 јануари, исто така познат како Ден на Водици, е празнична во многу европски земји со католичка традиција како на пр Австрија, Белгија, Шпанија, Полска или Германија. Германците претпоставуваат и дека на нивната територија ќе ги сместат остатоците на тројцата кралеви, кои би биле погребани под подот на Келнската катедрала.

Сепак, тоа е во Шпанија каде се живее овој фестивал со поголем интензитет, со познатото Кавалкади на кралевите и класиката Роскон. Токму Шпанците ја извезуваа оваа партија на другата страна на Атлантикот. Во Америка, 6 јануари се најде силно задржано во земји како Порто Рико, Мексико, Венецуела, Куба, Уругвај или Доминиканската Република. И секако исто така во Аргентина.

Денес англосаксонската традиција на Дедо Мраз преовладува скоро насекаде во светот. Сепак, сè уште има многу земји каде традицијата на подароците на Кралевите продолжува или дури и коегзистира со онаа на Дедо Мраз.

Кралска ноќ

Пред да зборуваме за Три кралеви во Аргентина, мора да зборуваме за возбудено чекање што кулминира во пресрет, волшебното Кралска ноќ.

Тројца мудри витражи

Традицијата на подароците за Денот на тројцата кралеви доаѓа од Новиот завет на обожавањето на магите.

Како и во другите земји во светот, децата пишуваат писмо до Дедо Мраз Со список на желби, аргентинските деца го прават истото со магите од исток, пишувајќи и ставајќи го писмото во поштенското сандаче. „Писмо до кралевите“. Подароците нема да пристигнат на Божиќ, но малку подоцна, утрото на 6 јануари.

За сè да се одвива според очекувањата, важно е децата да не заборават да остават малку вода и храна за долготрпелните камили на кои се возат тројцата мудри Исто така, потребно е да ги поставите чевлите во прозорецот од собата или под елката.

Потоа треба да легнете и да се обидете да спиете и покрај логичните нерви на чекање. Следниот ден подароците ќе се појават на чевлите.

Ден на три кралеви во Аргентина: слатки и подароци

Нема повозбудливо време за дете од утрото Ден на три кралеви во Аргентина! Малите стануваат рано да ги откријат и отворат долгоочекуваните подароци. Веќе е познато дека оние кои се однесувале најдобро во текот на целата година ќе бидат оние кои ќе добијат најдобри подароци. Но, не грижете се: Тројцата мудри луѓе не забораваат ниту едно дете.

Во главните градови е можно да се најдат претстави каде кралевите можат да им даваат подароци на децата. Дури и во многу населби се одржува традицијата на организирање на достава на подароци.

Роскон де Рејес

Роска де Рејес е деликатес што го кулминира празникот Ден на три кралеви во Аргентина

6 јануари е ден за дружење како семејство и уживање во храната во радосна атмосфера. На крајот на ручекот, време е да исполниме уште една вкусна традиција: онаа на Роска де Рејес, кои ги продаваат сите аргентински пекари и слаткарници во текот на деновите пред забавата. Нишката „Три кралеви“ во Аргентина е нешто помала отколку што се јаде, на пример, во Мексико или Шпанија. Покрај тоа, не содржи никакви „изненадувања“ (грав, грав или фигурини на Кралевите), како што е вообичаено во овие земји.

Роска де Рејес во својата аргентинска верзија е во форма на прстен и е покриена со крем за пециво, захаросани плодови и шеќерни бисери. Идејата е да се имитира изгледот на кралската круна. Е последниот чин на Божиќните празници. Слатка крајна точка за враќање во рутината и работата на расклопување на Дрвото и собирање на светлата и украсот на куќата да бидат поподносливи.

И покрај текот на времето (и конкуренцијата од Дедо Мраз), обичајот на Три кралеви не ја изгуби својата важност, а уште помалку за најмалите, кои продолжуваат да уживаат во него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*