Сиерас де Кордоба: пешачење до водопадите на реката Коралехос

Водопади

El Езеро Лос Молинос го поставува темпото за Потреро де Гарај, планински град кој се наоѓа во срцето на провинцијата Кордоба. Дали е тоа животот на овој мал туристички град да се врти околу водните активности или, пропаѓајќи од тоа, природата.

Бидејќи се наоѓа на еден од бреговите на Брана Лос Молинос, е град посветен на животот на отворено. Патувањето е една од најважните активности и има неколку кола што треба да се направат.

Еден од нив е А. прошетка до водопадите на реката Коралехос, турнеја што ви овозможува да ја знаете локалната географија и нуди неколку точки од интерес Прошетката започнува во областа Серо Есперо, ранч кој се наоѓа во истоимениот поток, а потоа стигнува до Пасо дел Квебрачо, каде што можете да ја видите унијата на две реки.

Потоа го посетувате Река Лос Еспинилос, каде што има важен резерват пастрмка што е отворен за јавноста. Многу блиску до таму, има два водопада, едниот со скок од околу 30 метри пад. Бандури изобилува во оваа област, птици кои создаваат многу препознатлив плач и се типични за оваа област.

Продолжувајќи покрај реката Коралехос, туристите можат да ги ценат планинските планини и другите помали водопади и потоа да се вратат низ боровата шума на окото на водата до Пампа Алта во двочасовна прошетка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*