8 танци на светот

светски танц

Разбиран како уметнички јазик колку што е домороден, толку е универзален, танцот зборува за себе за различни делови на светот во зависност од бојата, техниката или фолклорот што го инспирира. Овие 8 танци на светот тие се најдобриот пример за планета што е разновидна, колку што е фасцинантна.

Кабуки

јапонски кабуки

Еден ден во 1602 година, мико, или јапонски слуга во храмот по име Изумо но Окуни, започнал да вежба еден вид драматичен танц покрај реката Кјото во кој таа изведувала различни ситуации од секојдневниот живот на жените во оваа област. Векови подоцна, кабуки, чии индивидуални карактери значат пеење, танцување и вештина, сочинуваат еден од најпознатите curубопитни видови на танц во светот. Техника применета на А. јапонски театар во која актерите, размачкани и облечени во скапи костуми, толкуваат приказни поделени во историски, домашни и танцови жанрови кои се одвиваат низ целата земја. Самиот кабуки беше назначено како нематеријално наследство на човештвото од страна на УНЕСКО во 2008 година.

Руски балет

руски балет

И покрај тоа што е роден во Франција многу години порано, Рускиот балет пристигна на почетокот на XNUMX-от век за да го измисли жанрот тап. Замислен како поиновативен и романски тренд, рускиот балет беше промовиран од рускиот бизнисмен Сергеј Дијагилев базиран на различни приказни за националниот фолклор (ете, „Огнената птица“ или „Лебедовото езеро“ се неколку примери), покрај музичките парчиња компонирани од автори Руси за придружба на сценографија обележана со говор на тело на кој танчерката мора да се обучува од многу мала возраст. За разлика од францускиот, динамика и виталност на рускиот балет Овој вид танц се врати, станувајќи феномен каде и да пристигнуваа турнеите, од Шпанија до земјите од Источна Европа.

Танго

Аргентинско танго

Замислен како резултат на силни миграциски влијанија, и европски и африкански, и правилно латиноамериканска, танго е роден во аргентинската област Рио де ла Плата на крајот на XNUMX век за да се консолидира на почетокот на XNUMX-ти. Сензуален танц во кој двајца loversубовници предизвикуваат страствен и драматичен говор на тело додека музиката ги води, очите водат loveубов и роза виси во устата. Без сомнение, еден од најкарактеристичните жанрови во танцување во Латинска Америка и еден од најдобрите извозници на културата на аргентинска земја што ја филтрираше својата висока мултиетничка компонента низ танго-баровите. Без сомнение, една од најкарактеристичните танци во светот.

Пишување

Се верува дека „перео“ или „мелење“, концепти поврзани со глобалното „твиркување“, е роден кон крајот на 90-тите години во Порторико за на крај да го зарази остатокот од Карибите и да стане вирусен низ целиот свет. Сензуален танц во кој еден од членовите имитира држење на кучето за време на сексуален однос, свиткување и искривување на колковите чие пристигнување во популарната култура се случи во 2013 година по настапот на пејачката Мајли Сајрус на MTV Video Music Awards. Инхерентно на тропската и особено островската култура на Америка, твиркувањето е вид на танц колку контроверзен, така и универзален.

Агбаџа

Кога станува збор за разбирање на танцот, Африка се појавува како континент од кој пијат различни стилови и жанрови од целиот свет благодарение на широк сад за топење на културите и племињата што го сочинуваат. Еден од најдобрите примери е танцот агбаџа на племето Еве на Гана, иако е познато и во Того и Бенин. Повторувачки на погреби, свадби и прослави како што е фестивалот Хогбецото, агабаџа е позната и како „Пилешкиот танц“, бидејќи симулира движење на птици за танц што, за разлика од другите типични Гани, не исклучува ниту еден учесник врз основа на нивниот пол, возраст или религија.

Самба

самба

Африканската музика и нејзиното влијание, како што споменавме во претходната точка, влијаеа на музичките и танцовите жанрови карактеристични како самба. Амблем на бразилска култура која сака боја и забава, самба потекнува од различните танци што ги изведуваат африканските робови донесени во Бразил и дека по укинувањето на нивниот јарем тие биле задолжени да го прошират низ целиот гигант на Рио де Janeанеиро. Иако постојат неколку стилови, Самба родена во Баија се карактеризира со употреба на конгоански инструменти, мелодични фрази и танц во кој тресењето на колковите има предност пред остатокот од телото да му оддадат почит на животот и духот на оние кои се засолниле во музиката пред стотици години за време на нивните трансатлантски патувања.

Катакали

катакали

Ако ја посетите тропската држава на КералаВо Јужна Индија, може да наидете на заштитени актери во раскошни носии и под слој на шминка од часови работа. Овие се главните членови на катахали, еден вид класичен танц од Јужна Индија во кој актерите и танчерите изведуваат различни класични легенди само потпирајќи се на танцовите скали, изразите на лицето или познатите мудра, еден вид гест на рацете типичен за потконтинентот. Танц во кој преовладува целосна контрола врз телото и неговите гестови кога инспирира чувство или емоција без да се откаже од најдобриот тропски наратив.

фламенко

фламенко

Самба, катакали, да, но што е со фламенкото? Стил измислен од оџите на култури што 'ртат во Андалузија на крајот на XNUMX век и кој беше особено промовиран од циганската етничка група, фламенко опфаќа стил на музика изведена преку танц кој се ниша меѓу дланките, мелодија на гитара и канте. Компоненти изразени преку меки и емотивни движења што сочинуваат различни изведени танци, како што се радоста, булеријата или солеата. Несомнено, една од најкарактеристичните танци во светот, чија голема меѓународна проекција и позитивни ефекти се појавија во монетата, позната како „терапија со фламенко“.

Со кој од овие танци на светот претпочитате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*