10 места во Јужна Америка што мора да ги видите еднаш во животот

Картагена де Индија

Јужноамериканскиот гигант стана омилена дестинација на авантуристи и ранци, бидејќи има статус на тропски, нескротлив и магичен рај. Овие од подножјето на Андите до цревата на Патагонија, овие 10 места во Јужна Америка што мора да ги видите еднаш во животот тие стануваат личен декалог на дестинации за секој патник кој сака да се впушти во непознатото.

Галапагос Острови (Еквадор)

© пјк

Се наоѓа скоро 2 илјади километри од еквадорскиот полуостров, Галапагос сè уште ја одржува таа состојба на „изгубен свет“ што плени пред нешто повеќе од 200 години Чарлс Дарвин, кој би се потрудил на видовите на овој девет островски архипелаг за да го испечати неговиот познат Теорија на видовите. На чело со Изабела и Сан Кристобал, нејзините два најпознати острови, Галапагос продолжува да биде најубавиот набудувач во светот благодарение на морските лавови на сонцето, желките што доаѓаат на нејзините брегови секој јануари за да се изведат или да бидат видливи ајкулите со чекан. за време на нуркање на сесија.

Картагена де Индија (Колумбија)

Ако мислиме на најшареното место во Јужна Америка, првиот што ќе ми падне на ум ќе биде Картагена де Индија, поточно стариот дел на Гетсеманска населба, што ја конфигурира нејзината најпозната слика: обоени фасади, расцветани балкони од кои висат тропски растенија, боемски улици кои инспирираа дел од работата на Габриел Гарсија Маркез и алтернативна суштина во форма на кумбија-барови и едноставно неодолива урбана уметност. Можеби најиконското место во една од најрастечките земји на континентот.

Ангел водопад (Венецуела)

Ангел паѓа во Венецуела

Фатен помеѓу карпестите формации именувани тепуи, највисокиот водопад во светот (Висок 979 метри) е најголем потенцира на земјата на Венецуела. Се наоѓа во Природен парк КанаимаВо државата Боливар, Ангелските водопади беше истата што ќе го инспирираше амбиентот Рајски водопади во филмот Пиксар Ап.

Амазон

Да се ​​зборува за посета на големото белодробно крило на планетата не е лесна задача, особено кога областа околу оваа река опфаќа до девет јужноамерикански земји, а Бразил и Перу се најмногу капени од нивната фауна, легенди и дебелина. Перуанецот Икитос станува добар начин да влезете во природата на Амазон, особено ако барате да правите шаманистички туризам, додека бразилскиот град Манаус Тој е совршен праг при влегување во овие земји на пирани, розови делфини и енигматски мочуришта.

Рио де Janeанеиро Бразил)

Бразил

Поглед на Рио де Janeанеиро во Бразил

Урбанизмот и тропската природа се чудна комбинација, поради оваа најдинамичен град во Бразил заслужува посебно споменување меѓу многуте чуда што гигантот во Рио де Janeанеиро веќе ги нуди. Од митскиот Плажи Ипанема и Копабана кон погледите на заливот што ги нуди импозантната Планината Корковадо и нејзиниот Христос Откупител, минувајќи низ некои фавели Прераснат во уште една атракција, градот чија локација Португалците погрешно ја погодија делтата на реката е ритамот, бојата и тропизмот.

Салар де Ујуни (Боливија)

Сте го виделе тоа на многу фотографии на Инстаграм и за момент сте замислиле дека и вие сте изгубени на тоа место каде се чини дека се измешани фикцијата и реалноста, каде што најдоброто огледало на небото ве повикува на мечтаење. Се смета како најголемата и највисока солена пустина во светот, рамницата за сол Ујуни, лоцирана на југо-запад од Боливија, е главната атракција на една земја која стана мека за ранци, поради ниските цени, автентичниот шарм и местата од соништата.

Мачу Пикчу, Перу)

Замислувањето на Јужна Америка без Мачу Пикчу би било сакрилегија, особено кога најголемата гордост на Перу стана предизвик за авантуристи и loversубители на културата кои патуваат до нејзините wallsидови за да им се восхитуваат на остатоците од најголемото упориште на Инките во светот. Застани на Куско, продолжете низ маглите на патеката Инка, да бидат проследени со алпи и осмели се да ги откриеш тајните на оваа античка резиденција на Инките, откриена повторно на почетокот на XNUMX век и Наследство на УНЕСКО во 1983 година е задоволство за сетилата.

Водопади Игуазу (Аргентина и Бразил)

Водопади Игуазу

275 водопади80% од нив на аргентинска страна и 20% на Бразилец, ги сочинуваат прекрасните водопади Игуази, еден од најимпресивните природни спектакли во светот сместена помеѓу аргентинската држава Мисионес и бразилската држава Парана.

Велигденски остров (Чиле)

Чиле е една од оние земји полни со митски места: енигматичната рамнините на пустината Атакама, шарениот Валпараисо. . . но за да размислите за нејзината најголема привлечност, ќе мора да патувате не помалку од 3700 километри од чилеанскиот брег да присуствува на остатоците од познатиот Велигденски остров. Епицентар на Култура на рапануи до пред триста години, оние познати како моаи тие станаа најдобрите сведоци во нејзината историја. Фигури вградени во земјата чие присуство упатува не само на потчовечките хирови на нивните антички етнички групи, туку дури и на вонземски контакти.

Глечер Перито Морено (Аргентина)

Се смета како Осмото чудо на светот, Перито Морено предизвикува совршен каприц на природата во форма на леден wallид од 60 метри висока тоа, од време на време, пропаѓа, формирајќи еден од најпознатите епски спектакли на кој може да биде сведок секој патник во неговиот живот. Се наоѓа во прекрасната Регион Патагонија, најпознатиот глечер во светот стана еден од најголемите нагласува од јужна Аргентина, со тоа што 2016 година беше последната година на нејзиното изведување.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*