Најдобрите бањи во Шпанија

Womanена во бања

Размислувате за тоа секоја недела кога ќе се приближи крајот: имате многу напнатост зад грб, уморни сте и викендот ветува исти стари планови. Дали не сте размислувале за опцијата да си дадете еден ден термални бањи, авиони и релаксација? Ако ова е ваш случај, не пропуштајте ги овие најдобри бањи во Шпанија во кој ќе се потопиш во нови светови на задоволство.

Спална Archena (Мурсија)

Спална Archena

Се смета за еден од најстарите и најлегендарните бањи во шпанската географија, Арчена се наоѓа на неколку километри од истоимениот град, во провинцијата Мурсија. Прикован покрај реката Сегура, што овозможува одводнување на водите што веќе ги доживеале Иберијците во XNUMX век п.н.е., бањата Архена вклучува објекти на хотелите Леванте, Леон и Термас на истиот простор, со што на посетителот му се ставаат на располагање комплет топли извори, џакузи и спа центар кои ги искористуваат водите што достигнуваат до 51,7 ° C, без различни остатоци и се фокусираат на целосно здравје и релаксација. Без сомнение, едно од најдобрите бањи во Шпанија.

Гран хотел Лас Калдас (Астуриас)

Гран хотел Лас Калдас

Астуриас е синоним за спокој, крави, зелени ливади и, исто така, рајски раеви како што се термичките постројки на познатата Гран хотел Лас Калдас, кој се наоѓа на 10 километри од градот Овиедо. Идеален за надополнување со посета на градот, овој хотел нуди различни терапевтски простори замислени како просторот Лас Калдас, каде можете да уживате во Балнеарио реал, еквармалниот центар Акваксана и неговиот базен или клиниката Лас Калдас, фокусиран на многу поперсонализирани третмани.

Бања Термес де Монтбрио (Тарагона)

Montbrió dels Camps Spa

Во камповите Монтбрио Делс, мал град на 20 километри од градот Тарагона, постои терапевтски комплекс чие главно тврдење се состои од локација ... во рамките на ботаничка градина! Un Хотел со 4 везди чии спа-центри повторно ги калибрираат сетилата благодарение на повеќе од 1000 квадратни метри базени, топли извори, џакузи и спа центри каде што можете да скокнете од прскање на прскање опкружено со релаксирачка околина, во најмала рака.

Гран хотел Спа (Пуенте Виесго)

Спа центар Пуенте Виесго

Во Кантабриа има пријатно градче наречено Пуенте Виесго, во срцето на долината на реката Пас, познат по хотелот роден од стар комплекс од XNUMX век, кој веќе почнуваше да ги користи своите скапоцени води. Со текот на времето, оваа куќа стана луксузен хотел составен од две згради поврзани со збир на термички капацитети едноставно спектакуларно. Храм на вода во кој, покрај ригорозните простори, можете да подлегнете и на различни третмани со кал и комбинации направени од природни растенија. Вистински велнес рај идеален за да се изгубите за време на одмор на северот на Шпанија.

Бања Лањарон (Гранада)

Бања Ланјарон

Познатите извори на Ланјарон, во целост Сиера Невада, пречекорувајте ја минералната вода во текот на животот потхранувајќи ја оваа бања чиј природен поглед од базенот вреди. Привилегиран простор во кој можете да уживате во природата и објектите негувани од шест различни извори каде што можете да уживате Финска сауна, топла када, пазуви, персонализирани терапевтски третмани, водопад и многу други изненадувања што ќе откриете сами додека напредувате низ оваа оаза на задоволство и здравје.

Термички кастилја (Кастилја Леон / Кантабриа)

Термички бањи Кастилја

Многумина знаат дека пред еден век, северот се сметаше за мека на најдобрите бањи во Шпанија. На пример, овој терминал на Кастилја кој дистрибуира неговите хотели и терапевтски комплекси помеѓу четири водечки точки на Кантабриа и Кастилја и Леон: Манастир Валбуена, Бурго де Осма, Балнеарио де Соларс и Балнеарио де Олмедо. Четири дестинации каде што можете да уживате во уникатни установи каде покрај типичните базени и сауни, постои и можност да подлегнете на терапиите насочени кон слабеење или подобрување на телото како и други проблеми со коските и ревматизам. Една од најголемите еминенции кога станува збор за најдобрите бањи во Шпанија.

Палата Вила Падиерна (Малага)

Палатата Вила Падиерна во Марбеlaа

Провинцијата Малага прикажува бесконечни раеви на удобност, меѓу кои не недостасуваат и најдобрите бањи, палатата Вила Падиерна е една од најпрепорачаните. Престој во овој хотел во Марбела, спа центарот Вила Падиерна нуди неодоливо коло каде што нема недостаток миризливи парни бањи, арапски амам што извлекува најдобри придобивки од античката бањска култура на соседното Мароко, грчката и финската сауна, покрај различните базени во единствена енклава, помеѓу егзотика и луксуз, идеални за истиснување на секоја последна придобивка што ја нуди Коста дел Сол.

Бања Алхама де Арагон (Сарагоса)

Бања Алхама

Дали барате историска бања каде што може да почувствувате дека никогаш не сте го напуштиле антички бањи на Римската империја? Во тој случај, ви предлагаме да одите во Алхама де Арагон, град сместен на еден час од градот Сарагоса, каде се појавува хотел со 4 starвезди, кој опфаќа природна средина на топли извори и извори што веќе биле откриени за време на римската ера. Тука станува збор за патување во време, зајакнување на сетилата и загуба во кругот на базени составени од природно грото познато како „Ел Моро“, чија употреба и уживање датира повеќе од 1000 години.

Пантикоса (уеска)

Бањата Пантикоса Хуеска

Со повеќе од 730 години историја зад себе, ова спа центар се наоѓа во долината Тена, на Арагонските Пиринеи, опфаќа до 8.500 квадратни метри што е домаќин на просторот познат како Тиверија, од минерално-медицинска природа и кој е поделен на четири различни простори кои некогаш ги посетувал кралот Алфонсо XIII. Базени, различни видови сауни и персонализирани третмани ја промовираат античката уметност да го најдат најдобриот одговор на стресот и здравствените проблеми во изворите.

Овие најдобри бањи во Шпанија Тие стануваат совршени опции кога станува збор за оставање на стресовите во текот на неделата и да ви дадат дводневна целосна релаксација. Само што ви недостигаа вистинските места за да заборавите на сè.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*