Најдобра туристичка атракција во Венецуела: Ангелските водопади

Ангел паѓа во Венецуела

Ако има нешто што не можете да го пропуштите во Венецуела, тоа е водопадот на Ангел водопадите, но, од најголемата туристичка дестинација, не е толку лесно да се види. Причината е што овој импресивен водопад, висок скоро еден километар, е опкружен со густа џунгла и тепуите ја прават воздушната навигација опасна. Тепуите се оние високи планини, поголемиот дел од времето покриени со магла, кои завршуваат рамно како маса.

Како што ти рече Ангелските водопади се највисокиот водопад во светот, што е познато, има водопад од 979 метри, тој е 20 пати повисок од водопадите Нијагара и 15 пати повисок од водопадите Игуазу. 

Да патувам до срцето на Националниот парк во Канаина, каде што се наоѓа водопадот, се препорачува да се направи тоа од јуни до декември, кога реките се доволно длабоки за да ги издржат дрвените кануа што ги користеле Индијанците Пемон за да ве носат по реката. За време на сувата сезона, односно од декември до март, помалку проток на вода не е толку спектакуларно, иако изобилството на џунглата е исто.

Локација и како да стигнете до Ангелските водопади

Ангел паѓа, како да стигнете таму

Ангелските водопади се наоѓаат во државата Боливар, во јужна Венецуела, на еден од гранките на реката Чуран, притока на реката Карони, во срцето на националниот парк Канаима, во една од најстарите геолошки области на планетата , се проценува дека тепуите се стари 2000 милиони години. Поради својата убавина и изобилство, тоа е природно наследство на човештвото од 1994 година.

Според страницата Saltodelangel.com, Во Венецуела има само пет градови со редовни летови до Канаима. Друг начин да стигнете таму е со автобус од Каракас до Сиудад Боливар, а од таму со авион до КанаимаПомислете на луксузен автобус со апсолутно сите удобности.

Традиционалната турнеја до Ангел водопадот трае 3 дена, поминувајќи 2 ноќи. Не е потребно да имате многу добро ниво на обука, велат тие е лесна прошетка. Општо земено, овој предлог ги вклучува сите оброци, екскурзија до Ангелските водопади, со кану, прошетка низ лагуната Канаима, двочасовно одење зад завесата на вода на Салто Ел Сапо, кружен лет од Сиудад Боливар до Канаима. Сместување првата вечер во приватна соба со кревет и приватна бања. Сместување втора вечер во рустикален камп, со импровизирана лежалка на Исла Ратон, место од каде можете да ги видите водопадите Ангел.

Останатите имиња на Ангел водопади

пад на ангелот канаима

El Аујан-тепуи o Аујантепуи е планината или тепуи во кој се раѓа Ангелскиот водопад што на мајчин јазик божур Се вели дека: Керепакупаи Дојди воСкокам од најдлабокото место

Auyamteouy значи планина по ѓаволите, иако честопати се дефинира како ѓаволска планина и се смета за Олимп на боговите Арекуна. Следејќи ги традициите на нејзиниот врв е куќата на Маваритон, злите духови и Траман-Чита, врховното суштество на злото. Поради оваа причина, Индијанците никогаш не го достигнале врвот на тепуи и никогаш не зборувале за водопадите пред Европјаните.

Во некои документи, Ангелските водопади се погрешно познати како Chur -n-Merú, кога точната работа е она што ви го кажав претходно, Kerepakupai Vená, реката од која се роди водопадот, гранка на реката Churún. Ова име на Churún Merú всушност се однесува на друг водопад кој се наоѓа на истата планина и е висок околу 400 метри.

„Откривање“ и експедиција до Ангел водопад

Откривање Салто дел Ангел

Апсурдно е да се зборува за откривањето на овој водопад, бидејќи овој водопад им е познат на домородното население илјадници години, но неговото официјално откритие е и денес тема на дискусија, од некои историчари му ја припишуваат на Фернандо де Берио, истражувач и шпански гувернер на XNUMX и XNUMX век. Но, вистината е тоа на современ начин неговото „откритие“ му се припишува на Феликс Кардона Пуиг, кој во 1927 година, заедно со Хуан Марија Светски Фреиксас, беа првите Европејци што го забележаа скокот. Двајцата се родени во Шпанија.

Написите и мапите на Кардона ја разгореа curубопитноста на американскиот авијатичар mими Анхел, кој го контактираше за неколку посети на скокот во 1937 година. На 21 мај 1937 година, Кардона го придружуваше Jimими Анхел да прелета преку скокот. Во септември истата година mими Анхел инсистираше на слетување на врвот на Аујантепуј, што го постигна кога го вгради својот авион во земјата, на кој Кардона мораше да го изврши спасувањето. Веста за несреќата, која не остави жртви, доведе до големиот скок да се крсти како Ангел Фаулс, а од тогаш се знае на тој начин.

Висината на падовите е утврдена со истрага на националните Географски Општество извршена од новинарот Рут Робертсон во 1949 година.

Cубопитства за Ангелските водопади

Ангел паѓа во горе

Овој пејзаж беше инспирација за анимираниот филм Дизни Пиксар Горе, ова е местото каде што треба да се постави куќата, која во филмот се вика Рајски водопади, во превод како Паѓачки рај, јасно алудирајќи на Ангелските водопади.

Измислената месечина Пандора од филмот „Аватар“ на Jamesејмс Камерон е инспирирана од пејзажите на националниот парк Канаима воопшто, Се разбира, венецуелскиот Луис Пагес беше режисер за визуелни ефекти, кој игра со предност. Исто така филмот Дизни „Диносаурус“, користеше вистински слики од овој парк и Ангел водопадите во неколку сцени.

Продолжувајќи со кино, во филмот на 1998 година Надвор од соништата во кои глуми Робин Водопадите на Ангел Вилијамс се именувани како уникатно и спектакуларно место, скоро фантазија, и истиот амбиент беше користен во филмот преведен на шпански јазик како Ел Мистерио Де Ла Либелула.

Без сомнение, ова е една од најубавите поставувања во природата, но запомнете дека овие пејзажни богатства постојат затоа што има уште поголемо богатство, биолошкото, кое мора да се зачува, заштити и зачува. Разгледувањето не е само патување од едно до друго место, туку почитување и свесност за тоа колку се важни нашите активности за животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*