Домородните племиња во Венецуела: Варао

Племе Варао

Во моментов во Венецуела можеме да најдеме повеќе од 26 различни домородни племиња: Акавајо, Агу, Аравак дел Норте, Бари, Ежепа, Гуаибо, odоди, Кариња, Мапојо, Пемон, Пјароа, Пуаина, Пуме, Салива, Сапе, Уруак, Варао, Вејау , Јаномами, Јаварана, Екуана, Јерал, Јурпа и Аравак дел Сур. Но, во оваа статија ќе истражуваме во племето Варао, автохтоно гратче лоцирано во делтата Ориноко, една од најважните реки во Латинска Америка и која во најголем дел минува низ Венецуела.

Антиката на Варао во делтата Ориноко е тешко да се утврди, но најновите студии, засновани на керамички парчиња, потврдуваат дека неговото потекло датира од 17.000 XNUMX години пред Христа. Со овие податоци се чини дека сè укажува дека ова племе е најстаро во Делта и Венецуела. Терминот Варао преведен на кастилјански значи Луѓе на кануа.

Во моментов Варао е втора по големина етничка група во Венецуела зад Wayú со проценета популација од 40.000 60 лица. Иако во XNUMX-тите години се случија неколку настани што можеа да доведат до истребување на ова племе, како што се засолување на водите и закиселување на почвите, што предизвика намалување на риболов, знаеле како да се прилагодат на новите услови на животната средина, иако овие настани предизвикаа масовен егзодус во големите градови.

Варао се со прилично средна градба, робусни и без брада. Бидејќи живеат во постојан контакт со вода, прашањето за облека не им е важно и тие обично користат само мало парче ткаенина што го поминуваат меѓу нозете и им паѓаат пред себе како престилка. Наместо тоа жените се облекуваат со пердуви, влакна од курагва и нараквици и на зглобовите со на нозете.

Јазик

Според најновите податоци од Националниот попис на Венецуела, кои одговараат на 2001 година, во моментов има регистрирано околу 36.000 28.000 вараоси. Од овој број, околу XNUMX се изјаснуваат како говорители на варао, додека 3000 го користат шпанскиот како единствена форма на комуникација. Јазикот Варао, главно користен од ова племе и од многу креоли од Венецуела.

хранење

Храна на Варао

Неговиот главен извор на храна, основан во делтата Ориноко е риболов на морокото и гвабина, но ловат и мали глодари како лимит и остар, иако тие исто така имаат насади со мед и диви овошја. Во суви периоди, раковите се нивниот главен извор на храна. Морикот е главниот извор на храна за Варао, кој некогаш бил извлечен од внатрешноста на дрвото, преку прилично макотрпен процес, се користи за тортата јурума. Но, не се користи само за храна, туку и трупот на ова дрво се користи за производство на ракотворби и како додаток за конструкцијата, без разлика дали се работи за wallsидови, тавани, мостови ... Друга употреба на мориче е добро познатата рибарски харпуни како нахалда.

Уре, клубенот богат со скроб со текот на времето Го заменува моришевиот скроб бидејќи може да се бере во текот на целата година, што ја трансформира исхраната на Вараос.

живеалиште

Куќа Варао

Варао тие се групирани во мали заедници наречени ранчерикако, Сместени се на брегот на реката и се составени од околу 15 куќи, во кои можат да се сместат до 200 лица. Овие заедници се предводени од гувернер, капетан и обвинител кои се одговорни за организирање и на работата на заедницата и на различните традиции на Варао. Овие позиции обично се доделуваат на мажи. Наместо домување, носител на одлука е жената, која е задолжена за управување со економијата во домаќинството, дистрибуција на жетвата и лов меѓу нејзиното семејство.

Сите куќи се поврзани едни со други со мали мостови направени од трупци, исто како и куќите. Theивеалиштата Тие се заштитени со лисја на палми од Темиче а понекогаш имаат wallsидови што ја следат традицијата на нивните предци. Од ова дрво тие исто така користат стебла неопходни за создавање на куќи, кои секогаш се свртени кон реката, и се составени од кујна направена од глина и импровизирани лежалки каде што можат да се одморат, бидејќи поголемиот дел од времето го поминуваат надвор од куќите.

Но, не само куќите се изградени во делтата на реката што ги користат и Моричалите, од каде што го извлекуваат моричето, до изгради помали, поедноставни еднокреветни домови, покриени со лисја од мориче.

Верувања

Верувањата на Варао се поврзани со духовите наречени Ебу, обезбедени со разум, секс и волја со кои тие можат да бидат позитивни, негативни или неутрални, во зависност од однесувањето на човечките суштества. Хебу е присутен во сите предмети и аспекти на животот од Варао, тие се исто така одговорни за контрола на бурите, поплавите, сушите ... Во рамките на Ебу, ги наоѓаме добрите и лошите. Бенигниот Хебу се наоѓа во мали кварцни фрагменти, додека малигните се присутни во менструалната крв. Хебу обезбедува Варао да живее во хармонија, нудејќи рамнотежа, мир и хармонија на заедницата. Овие духови се во хармонија благодарение на чадот на Вина, кој се прави со завиткување на тутун со листот Манака.

Транспорт

Превоз со кануа на Варао

Меѓу различните заедници, бидејќи нема патишта, Варао користи цевки како средство за комуникација. Главниот превозно средство е куријаната или кану кои во последниве години вклучуваат мотори со ниска моќност и се произведени од еден ископан и изгорен трупец за да можат да го отворат и да ги истегнат страните.

Брак

Браковите меѓу Варао обично се официјализираат со луѓе од други заедници и тие не се официјализираат со церемонија. Вараосите се верни на парот, тие стапуваат во брак на многу рана возраст, особено кога жената ќе достигне фаза на пубертет.

Образование

Образование на Вараос

Во отсуство на едукативни центри, најмалиот своето образование го засноваат на набvingудување и учење на она што го прават возрасните. Постарите исто така се посветени на соработката во образованието на најмалите раскажувајќи приказни во кои во повеќето случаи, резултатот е протерување од заедницата. На овој начин тие учат кои се нивните дневни задачи и ги асимилираат социјалните правила што ја регулираат заедницата.

Занаети

Вараос и неговите занаети

Вараосите отсекогаш биле експерти за керамика и доказ за тоа се бројните парчиња керамика кои биле спасени од ископувањата извршени во делтата Амакуро. Денес тие се уште се одлични занаетчии, но не се посветени како во минатото само на керамика, туку користат и растенија од мориче и сангрито дрво за направи корпи, ѓердани, фигури од животни, себукани, манари, убави девојки, шинчорос де мориче...

Култура

Вараосите се сметаат за празничен и радосен народ. Репертоарот на уникатни танци заедно со нивните песни е многу широк. Главните музички инструменти се стари, како што се да-коџо, најсемои, карисо и мујасемои (направени со тибија на елен). Но не само што користат типични инструменти на нивните предци, но исто така користете маракас, тапани од кожа од арагуато и европска виолина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Кристијан dijo

  ова е чиста лага мама јајца att cristian jesus barrueta guzman.

 2.   зголеми dijo

  Колку е добро

 3.   зголеми dijo

  хахахахаха ти се чеша задникот мамаегева

 4.   карлА dijo

  Тие не се добри, но нешто е нешто

 5.   ДИЈАНА dijo

  АЈ ВЕ ВЕДИ АКО СТЕ СЛОБОДНИ, ТОА Е ЛЕСНО ПА Е ТОА

 6.   Пазаморивида dijo

  Драги браќа и сестри, не треба да оставате коментари од ваков вид ... ајде да имаме етичко образование !! Бог да те благослови !!

 7.   Раул dijo

  цица вебо е точно

 8.   деиси последен dijo

  Затоа светот е ваков, луѓето повеќе немаат почит кон другите.

 9.   ерика гонзалез dijo

  хахахахахаха се серам од смеа.

 10.   Родолфо dijo

  ок не зборувај вака дали е ова совршено ?????

 11.   алба dijo

  Диосссс !!!!

 12.   алба dijo

  Замислете ако сте просветни работници, и ќе мора да се образувате, со тој лексикон ќе го уништите општеството повеќе отколку што е.

 13.   омеирелис dijo

  Те молам, не ги кажувај овие клетви ??????????????????????????????

 14.   кети chacin dijo

  како е облеката во варос

 15.   daniela dijo

  Ова е она што го барам, не е потребно да се борам за нешто толку глупо, помисли на Бога и сега

 16.   daniela dijo

  Здраво повторно, она што сакам да го кажам е дека не е потребно да се бориме за работи што не се важни, помисли на Бога, не обрнувај внимание на оние луѓе кои сакаат да те контаминираат и прочитај ова е Интернет, сите го отвораат и пишуваш лоши зборови има деца кои го читаат ова имаат малку почит