Извори на енергија во Венецуела

Обновливи извори на енергија во Венецуела

Венецуела Тоа е земја позната на сите благодарение на целиот нејзин народ, нејзините традиции, фестивалите и целата култура. Кога некое лице ќе одлучи да ја посети оваа прекрасна земја, секогаш ќе најде дел што ќе сака да се врати, бидејќи има прекрасни агли.

Но, написот што нè засега денес не се фокусира точно на туризмот што можете да го најдете во Венецуела, туку на извори на енергија што постојат.

Тоа е богата земја

Ако ја познавате оваа земја, ќе знаете дека е популарна по богатството со јаглеводороди, исто така е земја со голем енергетски потенцијал, таа е најмоќна во целиот регион, па дури и на континентот. Иако не изгледа така однадвор, Венецуела е една од најбогатите земји во светот благодарение на нафтата и нејзините деривати.

Еден од нафтените деривати со кој работи Венецуела е природниот гас, но во исто време земјата инвестира во други видови на енергија како што се хидроелектрична енергија, соларна енергија и исто така енергија на ветерот.

Тој е член на Организацијата на земји извознички на нафта

Извоз на нафта во Венецуела

Венецуела е членка на Организацијата на земји извознички на нафта, која е позната и под кратенката ОПЕК. Венецуела е една од земјите што произведува најмногу барели нафта во светот индустриски. Испраќа нафта во САД, но тоа не е сè, Венецуела произведува не помалку од 100.000 барели нафта - само за САД - и исто така има и други пазари кои исто така обезбедуваат буриња како што се Европа, Мексико, Кина и Меркосур.

Неговите извори на енергија се бараат во целиот свет

Нафтата, јаглеводородите и природниот гас се извори на енергија со голема побарувачка низ целиот свет, но овие извори на енергија од Венецуела се комбинираат и со хидроелектрична енергија, што е исто така еден од најважните во светот.. Хидроелектричната енергија на Венецуела ги снабдува главните градови на Венецуела како Каракас, Боливар, Валенсија и Сан Кристобал.

Гасот што се произведува во Венецуела, исто така, го трошат многу граѓани во нивните домови за да ги загреваат своите куќи како греење и тие исто така го користат за своите домашни апарати, како што се кујни или бојлери. Како да не е доволно, тие користат и други нафтени деривати, како што е керозин, кој се користи како извор на енергија и топлина во домовите на Венецуела.

Извори на фосилни горива во Венецуела

Извори на електрична енергија во Венецуела

Секоја земја има свои ресурси за кои може да се искористи енергијата, но некои се побогати од другите со најсовремени конвенционални извори на енергија. Во 1999 година, беше проценето дека Венецуела контролира 36% од регионалниот пазар на производство на нафта и природен гас, со повеќе од 90% од овие постојни резерви во корелација со сурова нафта. Означени се нивоата на производство

Нивото на производство во 1999 година беше 26 милиони кубни метри. Иако нафтата е многу голем енергетски пазар врз кој Венецуела има голема контрола, нејзините резерви што можат да се обноват произведуваат околу 9 милиони тони годишно, оставајќи ја Венецуела како сопственик на најголемите резерви во западниот свет. Првата година од производството на нафта во државата беше во 162 година, таа беше основана само по четирите главни басени на нафта откриени во 1 година. Денес Венецуела е најголемиот продавач на нафта во САД.

Нивото на производство е означено на 26,9 милиони кубни метри, заклучно со 1999 година, што се покажува дека е на постојан нагорен наклон.

Инвестиции во Венецуела

Не се направени големи инвестиции во енергетски прашања, особено во обновливи извори на енергија, како што се ветерници или соларни панели. Венецуела е многу богата со необновлива енергија, но иднината може да започне да се менува и за нив.

Постигнување на целта за енергетска одржливост

Знамето на Венецуела

Големите резерви на нафта им даваат многу енергија, но тоа не им помага да имаат добра енергетска одржливост. Од 1999 година, фосилните горива сочинуваа повеќе од две третини од вкупната енергија, хидроелектричната енергија е главната и фокусна точка на можноста за обновлива енергија. Иако хидроелектричната енергија е очигледен неуспех кога ќе се спореди со успехот на изворите на енергија како што се сончевата и ветерната енергија, таа е веројатно најизводливата опција за Венецуела поради развојот на инфраструктурата.

Потрошувачката на енергија во земјата започна да расте и може да стане преголем извор на загадување. Доколку Венецуела и помогне на светската заедница во создавањето на одржлива планета, треба да земе федерални приходи од социјализирана продажба на нафта и да ги насочи директно кон нејзиниот хидроелектричен систем. Одредена сума пари би било добро да се инвестира во соларна енергија како и во други обновливи енергии.

Иднината на користење на обновливи извори

Ова не треба да биде крај на обновливиот развој за самата земја. Неговиот социјализиран систем може да помогне во создавање на владин мандат за интеграција на лични соларни панели за деловно работење, намалување на вкупните енергетски трошоци на земјите и помагање во намалувањето на глобалните емисии на јаглерод. Големите резерви на природен гас тешко може да се игнорираат бидејќи се почисти и употребата не истекува толку брзо како нафтата.. Обновливите извори на енергија постепено ќе се користат со оглед на употребата на нафта, природен гас и други алтернативни извори на енергија потоа.

Дали сметате дека Венецуела исто така треба да инвестира пари во обновливи извори на енергија со оглед на тоа што нафтата и природниот гас не се бесконечни? Постојат луѓе кои се обложуваат повеќе на овие обновливи енергии затоа што тие нè уверуваат сите во добрата енергија и исто така дека се грижат за нашата планета и не ја уништуваат малку по малку На крајот на краиштата, планетата на која живееме е нашиот дом и ако го добиеме само она што ни треба без да се грижиме за тоа ... каде ќе завршиме сите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   едина меџии dijo

  Мислам дека некои одговори многу ми помогнаа

 2.   обичен dijo

  Паплета не кажува ништо што земјите ќе направат нешто

 3.   обичен dijo

  и заборавив СИН НА КУЧА !!!!!!!!!!

 4.   тешки dijo

  Венецуела е многу убава и многу богата земја, така што тие ја прават грда, сиромашна и поранешна селерија

 5.   Дејвид Гонзалес dijo

  на топки што не кажуваат ништо и дека сум од Венецуела