Историја и колонизација на Венецуела

Историја и колонизација на Венецуела

На потекло на Венецуела Тие се враќаат во времето кога нивната територија може да биде населена со миграции на Америндијани, пред илјадници години. Сепак, она што е познато за историјата од пронајдените списи, всушност започнува со доаѓањето на првите Шпанци на крајот на 1777 век. Дури во 1527 година Венецуела се формира како држава од Генералниот капетанија на Венецуела, која во тоа време беше шпанска колонија основана во XNUMX година.  

Првите доселеници на Венецуела

Историја и колонизација на Венецуела

Првото човечко суштество што се појави во она што сега е познато како Венецуела беше пред околу 30.000 XNUMX години и дојде од Амазон, Карибите и Андите. Првите популации во Венецуела одговарале на групи луѓе кои пристигнале на овие територии за време на доцниот плеистоцен, најверојатно од северот. Од овој момент тие почнуваат да го окупираат северниот брег на Венецуела.

Некои од местата каде што се пронајдени траги од оваа популација вклучуваат Муако, Таима-Таима и Ел oобо. Мора да се каже дека присуството на овие први доселеници во Венецуела датира од најмалку 13000 година п.н.е. Во тоа време, луѓето што живееле во денешна Факон, го споделиле своето живеалиште со огромна разновидност на фауна, вклучително и глиптодонти, мегатериоси и токсодонти.

Домородни групи

Историја и колонизација на Венецуела

El Домородниот период на Венецуела започнува од 1000 година п.н.е.Сепак, неговиот развој е различен според регионите. Она што е факт е дека постои развој на земјоделството помеѓу различните групи. Приближно половина милион луѓе на територијата на Венецуела, би дошле од север, веројатно од регионот Калабозо, преку запад, Андите и исто така од северот на Карибите.

Во тоа време главните домородни народи на Венецуела биле чибчас во областа Андите, на кариби во областа на практично сите брегови, покрај аравакос, кои во овој случај се наоѓаа во крајбрежната област. Во најјужниот дел на Венецуела се наоѓале патување o los гуахирос. Познато е дека територијата на денешна Венецуела била многу разновидна во времето на претколумбискиот период. Различните домородни групи во Венецуела се верува дека припаѓаат на најмалку 16 различни јазични групи, вклучително и:

  • Семејство Аравак
  • Карипско семејство
  • Семејство
  • чибча
  • Семејство Гуаџибана
  • Тип семејство
  • Семејство Јаномама

Време на колонијата во Венецуела

Историја и колонизација на Венецуела

La колонизацијата на Венецуела ја спроведе Шпанија од средината на XVI век до почетокот на војните за независност. Токму во овој колонијален период се поставени темелите на она што подоцна ќе стане нација на Венецуела. Тоа е, комбинација на шпански, африкански и домородни култури, со употреба на шпански јазик како главен јазик.

Во тоа време беше и тоа Беше усвоено христијанството, како и разграничување на колонијата, покрај територијалната организација што на крајот би ја формирала генералната капетанија. На почетокот на XVII век, Шпанците имаа целосна контрола врз крајбрежната област, Андите, како и некои енклави. Лјанос и јужната зона продолжиле да бидат територии во кои доминираат домородците. Како последица на тоа, конфронтациите помеѓу Шпанците и домородното население беа вообичаени, всушност траеја до XNUMX век.

Благодарение на колонизација на Шпанија во Венецуелаосновани се бројни и важни градови како Валенсија, Коро, Барселона, Пуерто Кабело, Сантијаго де Леон де Каракас и Маракаибо. Во тоа време, градот Каракас беше седиште на Генералниот капетанија, кој пак беше одговорен за контролирање на регионот, кој зависеше од заменик-престолнината на Санта Фе де Богота.

Интересно е да се спомене и тоа за време на колонијалниот период се одвива во оваа земја, како и во сите шпански колонии, а означена поделба помеѓу кастите или имотите. Во тоа време критериумот за раса имаше многу важна тежина. Покрај тоа, политичката моќ била во рацете на белите семејства, кои биле потомци на Шпанците и Креолите, родени во таа област. И дека тие биле познати и како Мантуанос.

Кон крајот на XVII век, колонијалното општество доживува кризна состојба и како последица на тоа се појавуваат првите движења за независност, кои во основа беа предвесник на независноста на колонијата што конечно се случи на почетокот на XIX век.

Конечно, само да кажам дека периодизацијата каде што се зема предвид политичкото, ќе се продолжи со колонизацијата на Венецуела до 1821 година, додека во провинциите како Маракаибо и Коро, покрај градот Пуерто Кабело, колонијалниот период ќе траеше до 1823 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*