Прекрасните занаети на Венецуела

Богатата култура и традиција во Венецуела Тие се исто така претставени во разни културни дела, како што се слики, скулптури, изложби и други уметнички изрази како што се музика и поезија, исто така ракотворби се сметаат културни мошти на Венецуела бидејќи тие чуваат долгогодишно знаење и разновидни техники кои беа измешани помеѓу традиционалните автохтони и автохтони во Венецуела заедно со техниките на огромната разновидност на имигранти кои дојдоа во Венецуела од различни делови на светот.

занаети од венецуела

Кажа ракотворби Тие се изработени од различни материјали, генерално, тие се материјали извлечени од природата или благородни суровини, како што се керамиката, една од најчесто користените за производство Занаети од ВенецуелаИсто така, мастилата или боите биле направени на многу природен начин, мешајќи цвеќиња и природни екстракти, сè додека не им дадат типична боја што ја имаат венецуелските занаети.

Во овие времиња, ако го посетиме Венецуела Можеме да најдеме многу занаети од платно, слики од стакло, техника увезена од Шпанија со папие-маше во која биле изградени многу религиозни фигури и глина, во моментов многумина се занаетчии кои ги евоцираат старите домородни базии, со форми на саксии. , со различни мотиви или геометриски фигури со многу силни бои, карактеристични за карипските земји, што им дава на занаетите посебен допир, давајќи му повеќе живот и волумен на керамичкото парче.

Со текот на годините, се формираа разни работилници занает во Венецуелаи на овој начин се набавени и други материјали, како што е ретро-стакло, дело на стакло каде што е насликано истото и се дава волумен со разни техники, исто така, агломератите на дрво, или компензирано дрво, или исто така струготини или притиснати дрвени чипови се користат како основа за сликање слики, или за дизајнирање предмети со кои подоцна се насликани со многу шарени органски фигури.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Тулио Феблес dijo

  Здраво, јас сум заинтересиран да ги знам минималните количини во однос на набавките на големо, сакам да формирам продавница за продажба на само производи од занаетчии од Венецуела, така што не ги знам маргините на профит за да бидам конкурентен.

 2.   антија карило dijo

  Здраво, ме интересира вашиот занает

 3.   ликсиде dijo

  Одличен начин за истакнување на нашата култура, јас сум студент на диплома за туризам на Универсидад Маритима дел Карибе во Едо. Варгас и радува што сакаат да ги зачуваат нашите традиции.

 4.   Исус dijo

  Тие се многу убави ги сакав