Ангелските водопади: највисокиот водопад во светот е во Венецуела

Ангел паѓа во Венецуела

Природата продолжува да биде мистерија за човештвото, која поставува свои правила и им подлегнува на каприците над кои немаме контрола, а места како Ангел водопади го потврдуваат ова. Лоциран во Национален парк Канаима, продолжение на 30 илјади квадратни километри во државата Боливар, Венецуела, Скок на ангелот (Керепакупаи Вена, o Скокни од најдлабокото место на пемонскиот јазикне е сам највисок водопад во светот со висок 979 метри, но природен скапоцен камен чија посета станува авантура за секој што ќе дојде во оваа земја на магла, мистерии и непријателска природа.

Ангел паѓа: инспиративен Дизни

Можеби многумина сте виделе филмот Дизни и Пиксар Горе, таа приказна во која еден старец и момче-извидник презедоа патување во куќа врзана за илјада балони сè додека не стигнаа до таканаречените водопади на Рајот. Во позадина, одисејата на еден стар авијатичар кој се обиде да стигне до истиот водопад за да се засолни во џунглата. Познатиот анимиран филм стана глава не само на одреден огромен водопад во Венецуела, туку и на мистеријата дека овој венецуелски пејзаж формиран од познати луѓе отсекогаш ја предизвикувал авијатичарите и истражувачите. тепуи, огромни рамни врвови планини што маглата ги обвиткува во мистерија.

Иако може да изгледа iousубопитно, откривањето од страна на Западот на водопадот што тече од познатото како Аујантепуј Тоа се случи во 1927 година од страна на шпанскиот капетан Феликс Кардо Пуиг, кој заедно со истражувачот Хуан Марија Мундо Фреиксас, исто така Шпанец, го пронајдоа импресивниот пад, запишувајќи го неговото присуство на мапите и документите што почнаа да го привлекуваат вниманието на другите странски истражувачи. Меѓу нив беше и авијатичарот mими Анхел, кој во 1937 година побара пристап да го прелета скокот во неговиот авион заедно со Кардо, без да знае дека маглата што ги обвива тепуите ќе предизвика несреќа од која, за среќа, и двајцата ќе побегнат неповредена. Како почит кон оваа „плаша“, водопадот ќе се крсти како Ангел Фаулс кратко потоа.

Во текот на следните години, различни истражувачи и новинари се обидоа да стигнат до ова место опкружено со непробојна џунгла и моќни реки кои, додадени на невеселост во сезоната на дождови меѓу јуни и декември, можат да ја претворат секоја рута во одисеја. Во 1949 година, висината на падовите беше разјаснета благодарение на новинарот на Националниот географ, Рут Робертсон, додека истражувачот Александар лаик Тој стана првиот човек што се искачил на Ајуантепуј во 1955 година, искористувајќи ја својата посета да ја крсти реката Гауја во врска со еден од најубавите потоци во неговата земја, Летонија.

По неколку децении, во кои водопадот започна да ја консолидира својата егзотична слика низ целиот свет, Ангелските водопади ќе бидат назначени за наследство на УНЕСКО во 1994 година.

Возбудлива патека до водопадите Ангел

пад на ангелот канаима

Иако Ангелските водопади се еден од големите туристички атракции на Венецуела, пристапот до него не е толку лесен, потврдувајќи го неговиот статус на нескротливо природно светилиште. Всушност, трите начини да се дојде до пад не е ниту кревет од рози: првиот, со хеликоптер или авион, не може секогаш да се спроведува поради маглата што ја обвива и го отежнува гледањето на импресивните теписи.

Вториот, и најбараниот начин за пристап до водопадите Ангел е пешачете од кампот Канаима три часа. Маршрута што честопати отстапува во различни маршрути во моторизирани кануа управувани од домородното население Пемон, домородци кои живеат од својата активност како водичи и сопственици на екологијаТие се кампови каде импровизирани летала консолидираат нови модели на сместување, а луксузните хотели се малку. Сепак, проблемот кога се одлучува за овој вид пристап се однесува овој пат на реки и други водопади како што се Хача или Голондрина, кои предизвикуваат зголемена магла и непредвидени излевања, поради што најдобро време за посета на паркот Канаима лежи во сувата сезона, од јануари до мај.

Друга опција што ја бараат туристите е обично останете во кампот Исла Ратон, сместен во околината на Ангелските водопади, лоциран на еден час пешачење низ џунглата.

Откако ќе пристигнеме, можност за искачување на височините и правење неколку слики од познатиот Лоимска потрага ќе ни овозможи да ги кренеме очите и да размислиме за тоа чудовиште од вода што излегува од врвот на Ајантепуј, возвишеност од која се плашеа етничките групи Пемон кои ја нарекоа планината на злите духови во чест на нејзината мистерија, истата што дозволи во својот врв, непознати растенија растат и маглата продолжува да ги предизвикува оние што се обидуваат да пристапат до овој сонлив водопад.

Ангелските водопади ја потврдуваат моќта на природата што рика и останува недопрена во една од најпознатите области во цела Јужна Америка.

Дали сакате да ги погледнете водопадите Ангел?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*