Спектакуларни одмори до Исла Маргарита

Островот Маргарита

La Исла Маргарита е остров во Карипското море околу 25 километри северно од копното на Венецуела . Островот е многу популарен туристички центар поради климата и плажите.

Додека копното Венецуела, особено Каракас, има значителни безбедносни проблеми за туристите, Исла де Маргарита е релативно недопрена од овие проблеми и популарна кај европските посетители.

Патуваат

Меѓународниот аеродром на островот Маргарита нуди голем број директни летови од САД од градови како Мајами и Newујорк. Покрај тоа, летовите за поврзување се достапни во Каракас, главниот град на Венецуела.

Траектите се достапни од копното, иако времето на патување може да биде бавно, а чамците може да бидат преполни и скапи. Бројни агенции за изнајмување автомобили одржуваат канцеларии на островот Маргарита, а за локален превоз се достапни и изнајмувања за мотори.

Такси се наоѓаат прилично лесно, а системот за јавен превоз овозможува превоз низ поголем дел од островот.

Клима

Островот Маргарита се наоѓа во јужниот дел на Карипското море, на само неколку стотици километри од екваторот. Како резултат, климата на островот е генерално топла и влажна во текот на целата година, со температури во 80-тите и 90-тите години.

Повеќето дождови на островот се случуваат помеѓу ноември и јануари, сепак, областа има околу 320 дена сонце годишно. Врвната туристичка сезона на островот е во текот на зимските месеци, кога Европејците и Северноамериканците се очајни да избегаат од студеното зимско време. Сепак, островот е едногодишно одморалиште за домашните туристи на Венецуела кои сакаат брз одмор на плажа.

Атракции

Една од најголемите атракции на островот Маргарита е плажата. Илјадници туристи доаѓаат на островот за да уживаат во плажите со бел песок и во топлите води на океанот. Источната половина на островот е местото каде се наоѓаат повеќето населени плажи и туристички области, додека западниот дел на островот е сув и главно ненаселен.

Островите се полни со историски места, бидејќи многу од населените места се основани на почетокот на 16 век, само неколку години откако Кристофер Колумбо пристигна во Западна Индија. Многу од градовите на островот сè уште ја задржуваат својата колонијална архитектура, вклучувајќи историски цркви, тврдини и палати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*