Уживајте во типичните производи на Венецуела на одмор

Венецуела

Халакас од Венецуела

Секако гастрономијата на Венецуела Тоа е една од најголемите стимулации за сите туристи да уживаат во многу добро патување во текот на целата година и да имаат вкус во устата. Многу туристи имаат тенденција да се обложуваат дека ги знаат најдобрите производи за да можат да направат патување што е можно поцелосно.

Интересно е да не престанувате да се обидувате, на пример, класичната арепа, која е можеби една од класичните лебови што се консумираат во Венецуела. Во основа се прави со пченкарно брашно и тоа е совршен производ за консумирање и сам и полнет, па затоа е интересен производ за туристите да имаат можност да го пробуваат во текот на нивните одмори, што е нешто што треба да се има предвид за да уживаат во најдобрите традиционални вкусови на оваа одлична земја како е Венецуела.

Исто така класиката наоѓа Тоа е уште еден од референтните производи, добра чорба за уживање во посебни прилики како Божиќ и што ви овозможува да уживате во многу комплетно јадење каде што пилешко е главниот јунак заедно со бадеми и други производи што се покриени со лисја од банана.

Исто така, класичните Текеñос имаат тенденција да бидат протагонисти во кујната за Венецуелците и тоа ви овозможува да уживате во секоја свеченост со поголем вкус. Обично се прават со бело сирење кое е покриено со тесто и сè што е пржено, така што сирењето се топи внатре и има интензивен вкус, па затоа е уште еден од производите што треба да се земе предвид за да уживаат во најдобрите атракции на гастрономијата.

Фото - Роберто Gal. Галиндо на Викимедија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*