Куриозитети за Ангелските водопади, највисокиот водопад во светот

Панорамски поглед на Ангелските водопади

Во срцето на џунглата на Венецуела е скриено едно од најголемите природни богатства на оваа земја и на цела Јужна Америка: Ангелските водопади, највисокиот водопад во светот со пад од 979 метри. 17 пати повеќе од славните водопади на Нијагара!

Ова чудо беше прогласено Наследство на човештвото од страна на УНЕСКО во 1994 година. Таа е една од најголемите венецуелски туристички атракции, сместена во Национален парк Канаима, во близина на границата со Бразил. Еве неколку curубопитни факти за ова место што ќе ве изненадат:

Откривање и истражување

Ангелските водопади се формирале пред илјадници години, но останале скриени од човечките очи сè до релативно неодамна.

водопад во Венецуела

Ангелските водопади: највисокиот водопад на планетата (979 м)

 • Позната на човекот уште од античко време, на староседелци тие го крстија импресивниот водопад со името на Керепакупаи Меру, што на пемонски јазик значи «Водопад на најдлабокото место».
 • Сепак, официјалното откритие на ова место се случило сè до 1927 година, кога неговото постоење било документирано од шпански истражувачи. Феликс Кардона и Хуан Марија Мундо на неговата експедиција во Аивантепуј масив.
 • Името „Ангел паѓа“ потекнува од американскиот авијатичар Jimими ангел. Овој авантурист доживеал дефект во неговиот авион во 1937 година додека летал над местото, принуден да се спушти итно на блиското плато. Од тогаш, неговото презиме беше засекогаш поврзано со оној на славниот водопад.
 • Во 1949 година конечно експедиција на Национално географско друштво ја утврди реалната висина на скокот: 979 метри, од кои 807 се на непрекинат пад. Водата брза од врвот на а тепуи лоциран на 1.283 метри надморска височина.
 • Во 2009 година претседателот на Венецуела Хуго Чавез ја објави својата намера трајно да го смени официјалното име на Ангелските водопади во оригиналното име Керепакупаи Меру, иако оваа одлука не се реализира.

Филмови инспирирани од Ангелските водопади

Поради својата убавина и спектакуларност, ова природно чудо служеше како инспирација за некои филмски продукции.

 • Ангел Фолс се појавува за прв пат на големото платно во филмот Надвор од соништата (1998), глуми Робин Вилијамс. Во него е прикажан главниот јунак како скока во празнината од врвот на тепуи без да претрпи никакво оштетување.
 • Анимирано производство Диносаурус (2000) од Дизни користеше слики од Националниот парк Канаима и Ангел водопад за поставките на филмот.
 • Во друг филм на Дизни, Up (2009 година), летачката куќа завршува при слетување на место наречено рајски водопади, јасна алузија на Ангелските водопади.
 • Реномираниот филм Аватарот (2009) во режија Џејмс Камерон Тој исто така беше инспириран од пејзажите на овој парк и сликата на славниот водопад за да ја дизајнира географијата на планетата Пандора, во која се одвива дејството.
 • Многу сцени од филмот Точка пауза (2015 година) беа застрелани во Канаима и водопадите Ангел (види го видеото погоре).
посета на Ангелските водопади

Екскурзија до Ангелските водопади

Посетете ги Ангелските водопади

За да можете да му се восхитувате на ова уникатно место на планетата, мора да имате одреден авантуристички дух. Неговата комплицирана локација и времето се фактори кои честопати го испитуваат патникот.

 • Пристапот до Ангелските водопади е тежок и во одредени околности дури и опасен. Невозможно е да стигнете самостојно, па единствената опција е да ги користите услугите на а овластен тур-оператор de Санта Елена де Уарен, град Гвајана o Сиудад Боливар.
 • Најбрзата и најудобна опција (но и најскапата) е екскурзија со хеликоптер или авион, што исто така ви овозможува да се восхитувате на убавината на масивот од воздухот, прекрасниот пејзаж на тепуи и останатите водопади во областа.
 • Појдовна точка за екскурзии по копно е кампот што за оваа намена е инсталиран во паркот Канаима. Откако ќе се искачите по реката, треба да прошетате пеш до глетката која се наоѓа непосредно пред водопадот. Напорот, сепак, вреди. Имајте на ум дека овие екскурзии можни се само во периодот од јуни до декември, кога коритото е доволно длабоко за да им се овозможи на автохтоните кану-пемони да се движат.
 • Ангелските водопади често се наоѓаат скриени меѓу облаците и маглите, така што не е секогаш видлив за посетителите.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*