Медуза, онаа со змиите на главата

Медуза

Медуза Тој е една од најпознатите и најфасцинантни личности во грчката митологија. Беше еден од трите горгони, заедно со Стено и Еуријал, единствената од трите страшни сестри што не беше бесмртна.

Кои беа горгоните? Овие монструозни суштества од кои стравувале Грците во античко време биле крилести жени кои наместо коса на главата имале живи змии. Сепак, ова не беше најстрашно од нив. Најлошото нешто беше што, според легендата, оние што се осмелија да им погледнат во очите, веднаш беа претворени во камен.

Горгоните

Лесно е да се замисли стравот што овие суштества сигурно го инспирирале во Грците од тоа време, кои ги зедоа сите тие стари митови здраво за готово. Во секој случај, сигурно било доста смирувачко да се знае дека горгоните живееле на оддалечено место. На далечен остров наречен Сарпедон, според некои традиции; или, според други, некаде изгубени во Либија (што Грците го нарекуваа африкански континент).

Горгоните се ќерки на Форцис и Кето, две од исконските божества во рамките на сложената грчка теогонија.

Трите сестри (Стено, Еуријал и Медуза) го добија името на горгонас, што е да се каже, „страшно“. За нив беше речено дека неговата крв имаше моќ да ги врати мртвите во живот, сè додека е извлечена од десната страна. Наместо тоа, крвта од левата страна на горгон беше смртоносен отров.

медуза од бернини

Биста на Медуза извајана од ianан Лоренцо Бернини во 1640 година. Оваа грандиозна барокна скулптура се чува во музеите во Рим.

Говорејќи конкретно за Медуза, мора да се каже дека неговото име потекнува од античкиот грчки збор Μέδουσα чие значење е „чувар“.

Постои доцна легенда која и ’припишува на Медуза поинакво потекло од онаа на другите два горгани. Според ова, Медуза била прекрасна мома што би имала ја навреди божицата Атина сквернавејќи еден од нејзините храмови осветени (според римскиот автор Овид, тој ќе имал секс со богот Посејдон во светилиштето). Овој, строг и без сочувство, би имал како казна ја трансформираше косата во змии.

Митот за Медуза глуми во многумина уметнички дела од ренесансата до XNUMX век. Можеби најпознатото од сите е слика на масло од Караваџо, насликана во 1597 година, онаа прикажана на сликата што стои пред постот. Во поново време, фигурата на Медуза ја тврдат некои сектори на феминизмот како симбол на бунтот на жените.

Персеј и Медуза

Во грчката митологија името Медуза е неповратно поврзано со оној од Персеј, убиец на чудовишта и основач на градот Микена. Херојот кој го заврши својот живот.

Данае, мајката на Персеј, тврдеше од Полидекти, крал на островот Серифос. Сепак, младиот херој застана меѓу нив. Полидекте најде начин да се ослободи од оваа досадна пречка испраќајќи го Персеј во мисија од која никој не можеше да се врати жив: патување до Сарпедон и донесе главата на Медуза, единствениот смртен горгон.

Атина, сè уште настрадана од Медуза, одлучи да му помогне на Персеј во неговиот комплициран потфат. Затоа, тој го советуваше да ги бара Хасперидите и да добие од нив оружје потребно за да се победи горгонот. Тие оружја беа а меч од дијаманти и кацига што ги додели кога ќе ја облече моќ на невидливост. Од нив добил и торба способна безбедно да ја содржи главата на Медуза. Што повеќе, Хермес го позајми Персеј неговиот крилја сандали да лета, додека самата Атина ја обдарила со големо огледало полиран штит.

Персеј и Медуза

Персеј ја држеше обезглавената глава на Медуза. Детал за скулптурата Целини, на плоштадот Пјаца де ла Сињорија во Фиренца.

Вооружен со оваа моќна паноа, Персеј тргна да ги пречека горгоните. Како среќа, ја нашол Медуза како спие во нејзината пештера. За да го избегнеш нејзиниот поглед што ќе те остави безнадежно скаменет, херојот го користеше штитот што ја рефлектираше сликата на горгонот како огледало. Така тој можеше да напредува кон неа без да ја погледне во лицето и да ја обезглави. Од пресечениот врат се роди крилестиот коњ Пегаз и гигант по име Хрисаор.

Откако откриле што се случило, другите горгони тргнале да го гонат убиецот на нивната сестра. Тогаш Персеј го искористи својот шлем на невидливост за да побегне од нив и на безбедноста.

Симболот на обезглавената глава на Медуза е познат како Горгонеион, што се појавува во многу претстави на штитот на Атина. Античките Грци користеле амајлии и скулптури на главата на Медуза за да се заштитат од лошата среќа и злото око. Веќе во елинистичко време, Горгонејон стана широко користена слика во мозаици, слики, накит, па дури и монети.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)