Митот за Аполо

Слика | Пиксабеј

Еден од најважните митови на класичниот свет беше оној за Аполо, кој се занимаваше со воин бог кој истовремено беше уметник затоа што порано беше придружуван од музите и беше голем бранител на поезијата и музиката. Тој е еден од најпочитуваните богови на античка Грција и еден од најпознатите разноврсни.

Ако сте страствени за грчката митологија, не можете да го пропуштите следниов пост каде ќе се распрашаме за фигурата на Фебус (како Римјаните го познавале ова божество), важноста на митот за Аполо, неговото потекло, неговата кариера и неговото семејство, меѓу другите прашања.

Кој беше Аполо?

Според грчката митологија, Аполо бил син на Зевс, најмоќниот бог на Олимп и на Лето, ќерка на титан која наизменично се поклонуваше како божица на ноќта и денот.

Зевс првично се интересираше за Астерија, која беше сестра на Лето, и се обиде да ја земе насилно. Сепак, таа успеа да избега претворена во препелица, но бидејќи ова божество продолжи да ја малтретира, таа конечно се фрли во морето и стана островот Ортигија.

Не постигнувајќи ја својата цел, Зевс потоа погледна кон Лето кој возврати и од таа врска остана бремена со Аполо и неговиот близнак Артемида. Сепак, легитимната сопруга на Зевс, Хера, кога дозна за авантурата на нејзиниот сопруг, започна страшно прогонство против Лето до таа мерка што побара помош од нејзината ќерка Еилеитија, божица на раѓањата, за да спречи раѓање на титанидата.

Слика | Пиксабеј

Токму поради оваа причина, според митологијата, Лето бил во ужасни породилни болки девет дена, но благодарение на интервенцијата на некои богови кои се сожалувале на Лето, било дозволено раѓањето на Артемида и таа брзо станала возрасна за нејзината мајка мајка. со испорака на нејзиниот брат Аполо. И така се случи. Сепак, Артемида била толку импресионирана од страдањата на нејзината мајка што решила да остане девица засекогаш.

Но, инцидентот не запре тука. Не ја постигна својата цел, Хера повторно се обиде да се ослободи од Лето и неговите деца испраќајќи питон да ги убие. Повторно, боговите се сожалија на судбината на Лето и го натераа Аполо да порасне за само четири дена за да го убие чудовиштето со илјада стрели.

Бидејќи змијата била божествено животно, Аполо морал да покаже покајание затоа што ја убил и каде паднал питонот, бил подигнат Oracle of Delphi. Синот на Зевс стана покровител на ова место, за подоцна да ги шепоти предвидувањата во ушите на гатачите или питиите.

Но, непријателството на Хера и Лето не заврши тука, но митот за Аполон вели дека и Артемида и тој морале да продолжат да бидат заштитници на нивната мајка засекогаш, бидејќи Хера никогаш не престанала да ја мачи. На пример, според грчката митологија, близнаците ги убиле 14-те синови на Ниобе, кои се потсмевале на несреќниот титан, и гигантот Титиј, кој сакал да ја присили.

Како е претставен Аполо?

Слика | Пиксабеј

Од другите богови се плашеле и само неговите родители можеле да го задржат. Тој е претставен како убав, без брада млад човек чија глава е украсена со ловоров венец и во чии раце држи цитра или лира што му ги дал Хермес. по пат на извинување за кражба на дел од говедата на Аполо. Кога започнал да свири на инструмент, синот на Зевс бил изненаден што бил голем обожавател на музиката и тие станале големи пријатели.

Аполо е претставен и како се вози на златната кочија на Сонцето што четири прекрасни коњи ја влечеа за да го преминат небото. Поради оваа причина, тој исто така се смета за бог на светлината, Хелиос е бог на Сонцето. Сепак, во некои историски периоди и двата бога се идентификуваат во еден, Аполо.

Кои се даровите на богот Аполо?

 • Аполо обично се опишува како бог на уметностите, музиката и поезијата.
 • Исто така спорт, лак и стрели.
 • Тој е бог на ненадејна смрт, болести и чуми, но исто така и бог на лекување и заштита од злите сили.
 • Аполо се поистоветува со светлината на вистината, разумот, совршенството и хармонијата.
 • Тој е заштитник на пастирите и стадата, морнарите и стрелците.

Аполо и јасновидение

Според митот за Аполо, овој бог имал моќ да го пренесе дарот на јасновидение на другите и тоа било случај со Касандра, неговата свештеничка и ќерка на Пријам Крал на Троја, на кого му дал дар на пророштво во замена за телесна средба. Меѓутоа, кога пристапила на овој факултет, младата жена ја одбила theубовта кон богот и тој, чувствувајќи се вознемирен, ја проколнал, поради што никој повеќе не верувал во нејзините предвидувања.

Затоа, кога Касандра сакаше да предупреди на падот на Троја, нејзините прогнози не беа сфатени сериозно и градот беше уништен.

Аполо и оралите

Слика | Пиксабеј

Според класичната митологија, Аполо имал и гатачки дарови, откривајќи им ги на луѓето диктатите на судбината. а неговиот оракул во Делфи (каде ја уби змијата Пајтон) беше многу важен за цела Грција. Oracle of Delphi бил во религиозен центар во подножјето на планината Парнасус и Грците отишле во храмот на богот Аполо за да дознаат за својата иднина од устата на Питија, свештеничка која комуницирала директно со ова божество.

Аполо и Тројанската војна

Митот за Аполо раскажува дека Посејдон, богот на морињата, го испратил да гради wallsидини околу градот Троја за да го заштити од непријателите. Кога кралот на Троја не сакал да плати наклоност кон боговите, Аполо се одмаздил испраќајќи смртоносна чума во градот.

Подоцна, Аполо интервенирал во Тројанската војна и покрај фактот дека најпрво Зевс побарал од боговите неутралност во конфликтот. Сепак, тие завршија да учествуваат во тоа. На пример, Аполон и Афродита го убедиле Арес да се бори на тројанската страна, бидејќи двајца од синовите на Аполо, Хектор и Троил, биле дел од тројанската страна.

Покрај тоа, Аполо му помогнал на Париз да го убие Ахил, токму тој што ја насочил стрелата на тројанскиот принц кон единствената слаба точка на грчкиот херој: неговата пета. Тој исто така го спасил Енеј од смртта од страна на Диомед.

Семејството на Аполо

Аполо имаше многу, многу партнери и деца. Бидејќи бил бог на убавината, тој имал и машки и женски loversубовници.

Нејзини машки loversубовници биле:

 • Jacацинто
 • Ципарисо

Од друга страна, тој имал многу жени партнери со кои имал потомство.

 • Со Музата Талиа ги имаше Корибантес
 • Со Дриопе до Анфисо
 • Со Креуза му се роди Јон
 • Со Дејоне го имаше Милет
 • Со Коронис до Асклепиј
 • Со нимфата Кирена го роди Ареистео
 • Со Фтиа го зачнала Доро
 • Со Кионе го имаше Филамон
 • Со Псамат го роди Лино

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*