Чешлање и нега на тело во античка Грција

Слика | Пиксабеј

Во согласност со прописите на античката класична филозофија, во Грција моралот оди заедно со убавината и грижата за телото. Во тоа време, синоним за да се биде добар граѓанин е да се има добро згрижено тело и добро обучени. Мажите вежбаа со часови во спортски сали за да го постигнат античкиот идеал за убавина заснован на хармонија и атлетски тела.

Грците, покрај тоа што ги одржуваат своите тела во добра физичка состојба преку интензивна програма за вежбање, исто така многу се грижеа за личната хигиена. Откако вежбале гимнастика, тие следеле ритуал за чистење на кожата до тој степен што култот за убавина го претворале во еден од столбовите на нивната култура, што имаше свои реперкусии врз другите цивилизации.

Во оваа статија прегледавме од што се состои чистење и нега на тело во античка Грција. Вие сакате да дознаете повеќе? Продолжете да читате!

Тоалетот во античка Грција

Слика | Пиксабеј

Можеме да видиме на сликите на амфорите што преживеале до денес дека античките Грци биле многу загрижени да имаат пропорционално и здраво тело, па затоа биле подложени на програми за вежбање кои барале да постигнат хармонично и убаво тело.

Во амфорите, спортистите не беа претставени само како спортуваат, туку и изведуваа ритуал на чистење и грижа за телото потоа. И тие беа насликани со нивните додатоци за убавина, на пример, малите контејнери со ароматични масла што беа обесени на wallsидовите или врзани за зглобовите на спортистите.

Маслата од пепел, песок, пемза и роза, бадем, риган, лаванда и цимет се користеле за чистење на кожата по вежбање. како што се лосиони за чистење, колони и дезодоранси. Друг додаток што тие го користеа беше долго, рамно метално стапче во облик на лажица за да се отстрани вишокот прашина и масло од кожата.

Во археолошкиот музеј на Грција можете да видите неколку примероци од теглите што биле користени за чување на овие есенции и производи за чистење. Тие биле контејнери изработени од глина или алабастер кои порано биле украсени и имале разни форми.

Јавни бањи во античка Грција

Познато е дека јавните бањи постоеја во Атина уште од V век п.н.е., места каде што мажите одеа после вежбање не само за миење, туку и за разговор со други корисници, бидејќи тие се сметаа за многу популарни места за состаноци.

Јавните бањи на античка Грција беа огромни простори во кои се наоѓаа стотици луѓе и беа поделени во неколку области. Прво пристапивте до фригидариум (просторија со ладна вода за капење и отстранување на потта), тогаш дојде редот на tepidarium (соба со топла вода) и конечно отидоа во калдариум (соба со сауна).

Лекарите од тоа време препорачуваат да се прават бањи со ладна вода, бидејќи тие ги подмладуваа телото и душата, додека се користеа топли бањи за кожата да изгледа мазна и доброто.

Откако заврши ритуалот на капење, серверите отстрануваа нечистотии од кожата и ги депилираа. Потоа интервенирале масерите кои размачкале парфемирани масла по телата за да ги релаксираат мускулите.

Womenените во јавните бањи во Атина

Слика | Пиксабеј

Во јавните бањи на античка Грција постоеле места наменети исклучиво за жени, иако почесто ги посетувале скромни Атињани додека жени од повисока класа се миеле во своите домови. За капење користеле теракотни или камени кади кои биле исполнети со вода рачно.

Идеалот за женска убавина во античка Грција

Зборот козметика доаѓа од грчки, што значи „она што се користи за хигиена и убавина на телото“, особено што се однесува на лицето.

Симболот на убавината за грчките жени беше скромен убавина. Белата кожа се сметаше за одраз на чистота и страст, како и богат живот, бидејќи заштитената кожа се идентификуваше со пониските класи и робовите, кои минуваа долги часови на сонце работејќи.

За да одржат бледа кожа, тие користеле производи како креда, олово или арсен. Тие ставија малку руменило на база на бери на образите, иако тоа беше многу лесна шминка бидејќи преовладуваше природната убавина, за разлика од жените од компанијата кои користеа поинтензивни бои.

Нега на коса во античко време

Слика | Пиксабеј

Што се однесува до косата, и мажите и жените ја помазале косата со масла и ги завиткале затоа што овој стил се сметал за најголем израз на убавината во тоа време. Грците го сакаа движењето изразено со бранови и кадрици. Робовите биле задолжени да ја одржуваат косата на своите господари во совршена состојба. Всушност, некои од фризурите што ги носеле античките Грци може да се видат на статуите што преживеале до денес.

Ofените од повисоките класи се разликувале од робовите по косата затоа што носеле софистицирани фризури, а долгата коса ја собирале во лакови или плетенки украсени со лакови и мали јажиња. Само во време на жалост го исекоа малку. Од своја страна, жените од пониската класа ја носеле својата кратка коса.

На децата им беше дозволено да ја растат косата до адолесценцијата, кога таа беше скратена за да им се понуди на боговите. Мажите одеа на бербер повремено и не почнуваа да ги бричат ​​брадите и мустаќите дури по Александар Велики. Друга од иновациите што се појавија со кралот на Македонија како резултат на неговите освојувања на истокот беше бојата на косата.

Во античка Грција, русокосата боја ја симболизирала убавината во нејзината полнота. За да личат на Ахил и другите херои во грчката митологија, мажите смислиле методи за осветлување на косата користејќи производи како оцет, сок од лимон и шафран.

Отстранување на влакна во класичниот свет

За отстранување на влакната од телото, жените користеле жилети и се депилирале со специјални пасти или со свеќата.. Античките Грци сметале дека е многу важно целосно да се отстранат влакната од телото бидејќи депилираното тело е симбол на невиност, младост и убавина.

Депилацијата беше надополнета со масажа со масла и парфеми за смирување на кожата. Овој ритуал го вршеле косметите во спортски сали, кои некако биле претходници на козметички салони.

Ритуал на дотерување во други култури

Слика | Пиксабеј

Освојувајќи ја Византија, Египет и Сирија, муслиманите ја наследиле својата loveубов кон топли извори од Римјаните и византиските христијани.

Порано, во исламската култура се сметаше дека топлината на амамот ја зголемува плодноста и, според тоа, репродукцијата на верниците. Така, Арапите престанаа да ја користат водата од фригидариумот (ладна просторија) за да се капат и користеа само тепидариум и калдариум.

Значи, во арапските земји, амамите беа исто така важно социјално место за собирање и застанаа пред портите на џамиите. Неговиот премин низ нив претпоставувал подготовка и прочистување за пристап до храмот.

За среќа Овој ритуал за дотерување роден во античка Грција и сочуван од исламските земји преживеал до денес. Во многу градови има арапски бањи каде што можете да ја искусите оваа античка традиција на своја кожа. Фантастичен план е да поминете викенд попладне, да се одморите и да ги релаксирате телото и умот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1.   сонцето dijo

    Здраво, како си? Се чини многу добро што зборуваш за ова

  2.   GSHCGZC dijo

    леблу