Куба и потеклото на нејзиното име

Име на Куба

Тој е најголемиот остров на Антилите и една од најдобрите туристички дестинации на Карибите. Уникатно и посебно место од толку многу причини и со долга и интересна историја. Но, Од каде потекнува името на Куба? Кое е потеклото на неговото име? Ова е прашањето што ќе се обидеме да го решиме во овој пост.

Вистината е дека етимолошкото потекло на зборот Куба тоа не е воопшто јасно и сè уште е предмет на контроверзии меѓу научниците и денес. Постојат неколку хипотези, некои повеќе прифатени од другите, а некои од нив се навистина curубопитни.


Како прво, мора да се разјасни важна точка: кога Кристофер Колумбо За прв пат пристигна на островот (на 28 октомври 1492 година), во ниту еден момент не помисли дека стапнува на нов континент. Всушност, според нивните погрешни пресметки, таа нова земја може да биде само Ципанго (како што тогаш се знаеше Јапонија), со што не се разгледуваше можноста за крштавање на островот на кој било начин.

дебелото црево во Куба

Кристофер Колумбо пристигна на островот на 28 октомври 1492 година, слушајќи го зборот „Куба“ за прв пат од устите на домородното население.

Години подоцна, Шпанците одлучија ова откритие да го именуваат со името на Остров Хуана, во чест на младиот принц Johnон, единственото машко дете на Рејес Катиликос. Сепак, ова име не фати. Несомнено, на тоа влијаеше фактот на прерана смрт во 1497 година од лицето кое беше повикано да биде наследник на круната, на 19-годишна возраст.

Последователно, преку кралскиот декрет од 28 февруари 1515 година, беше направен обид официјалното име на Куба да биде тоа на Остров Фернандина, во чест на кралот, но името не се зафати. Всушност, официјалните акти на втората половина на XNUMX век се однесуваат само на оваа територија под името Куба.

Домородно потекло

Денес најприфатеното објаснување за прашањето „од каде потекнува името на Куба“ е тоа од домородно потекло.

Многу Кубанци ја сакаат идејата дека името на нивната земја потекнува од стар домороден збор: Куба, се користи можеби на јазикот што го зборува Таинос. Овој збор би значел „Земја“ или „градина“. Според оваа теорија, ќе беше самиот Колумбо кој првпат ќе ја слушнеше оваа деноминација.

Понатаму, можно е овој ист збор да го користеле и други абориџини на други карипски острови, чии јазици потекнувале од истиот корен, јазичното семејство Араука.

ДДВ

Од каде потекнува името на Куба? Според некои експерти, тоа може да се однесува на планини и височини

Во рамките на истата автохтона хипотеза, постои друга варијанта што сугерира дека значењето на ова име може да биде поврзано со местата каде што преовладуваат височините и планините. Се чини дека тоа се покажа со некои соодветни имиња на места Куба, Хаити и Доминиканската Република.

Таткото Бартоломе де лас Касас, кој учествувал во освојувањето и евангелизацијата на островот помеѓу 1512 и 1515 година, во своите дела укажува на употребата на зборовите „куба“ и „цибао“ како синоними за големи камења и планини. Од друга страна, од тогаш и до денес домородното име на Кубанаканец до планинските региони на центарот на земјата и истокот.

Името на Куба би бил еден од оние случаи во кои пејзажот и го дава своето име на земјата. За жал, нашиот сегашен недостаток на знаење за јазиците Таино и Антилја не спречува да го потврдиме ова погласно.

Iousубопитни хипотези за потеклото на зборот Куба

Иако има одреден консензус меѓу историчарите и лингвистите за тоа од каде потекнува името на Куба, постојат и други iousубопитни хипотези кои вреди да се споменат:

Португалската теорија

Исто така постои и Португалска хипотеза да објасни од каде потекнува името на Куба, иако во моментов тоа тешко се зема предвид. Според оваа теорија, зборот „Куба“ потекнува од град во јужна Португалија што го носи тоа име.

Куба, Португалија

Статуа на Колумбо во португалскиот град Куба

„Куба“ на Португалија се наоѓа во регионот на Баиксо Алентехо, во близина на градот Беја. Тоа е едно од местата што тврди дека е родно место на Колумбо (всушност во градот има статуа на откривачот). Идејата што ја поддржува оваа теорија е дека тој би го крстил карипскиот остров во спомен на својата татковина.

Иако е curубопитна хипотеза, таа нема историска строгост.

Арапската теорија

Дури и повеќе чуден од претходниот, иако има и некои поддржувачи. Според неа, топонимот «Куба» би бил варијација на арапскиот збор коба Ова беше искористено за назначување џамии на кои се наоѓа купола.

Арапската теорија е основана на местото за слетување на Кристофер Колумбо, Залив на Барија, во моментов во провинцијата Холгин. Таму ќе беа срамнети со земја облиците на планините близу крајбрежјето што ќе го потсетеше навигаторот на оној на арапските кобаси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*