Куќата на Ал Капоне во Варадеро

Ал Капоне Куба

Варадеро е една од најубавите дестинации во Куба, познат по своите плажи и пејзажи. Неговиот магнетизам привлече милиони посетители од сите видови. добро и лошо. Всушност, токму тука еден од најпознатите гангстери во историјата одлучи да изгради куќа и да ужива во рајот. Ова е Куќата на Ал Капоне во Варадеро.

Доколку патувате за Куба и Варадеро е на вашата дестинација, треба да потрошите малку од вашето време да го запознаете ова место. Вилата се наоѓа во Коко Коув, изграден на клучот што се протега помеѓу океанот и Лагуната Пасо Мало. Навистина исклучителна локација.

Ал Капоне, крал на мафијата

Роден во Бруклин во 1899 година, Алфонс Габриел Капоне (попознат како Ал Капоне) замина во историјата како најпознат мафијаш во светот.

Капоне, од семејство на италијански емигранти, започна да работи на многу рана возраст. Организиран криминал во Чикаго во дваесеттите години на минатиот век, благодарение на неговата интелигенција и бескрупулозност, тој наскоро се искачи во редовите на овој подземје, станувајќи истакната фигура во илегалниот бизнис со шверц со коцкање и алкохол.

Гангстер на Ал Капоне

Ал Капоне помина многу лета во Куба, од каде што ги водеше своите деловни активности надвор од законот

Во тие години Куба тоа беше еден вид грандиозно казино за најмоќните американски граѓани. Поради таа причина, Ал Капоне решил таму да пресели дел од својата деловна активност. И за да ја контролира одблизу, тој имал изградена луксузна вила во едно од најубавите места на островот. Неговиот „кубански дом“ беше типичен калифорниски вила со камени wallsидови, дрвени балкони во сина боја и покрив со плочки.

Капоне помина многу лета во своето кубанско пензионирање. Во последните години од својот живот, веќе сериозно болен, тој реши да се затскрие во својата палата во Мајами, каде што починал од болест на белите дробови во 1947 година. Мафијашот не можел да замисли дека неговата сакана куќа во Варадеро ќе биде експроприрана од комунистичката влада на Фидел Кастро само неколку години подоцна.

Напуштена со децении, куќата стана седиште на Школата за иницијација на спортови Луис Августо Турциос Лима (ЕИДЕ), но нејзиниот поранешен сјај немаше да заживее дури во 90-тите години на минатиот век.

Куќата на Ал Капоне денес

Падот на Берлинскиот Wallид во 1989 година и распадот на советскиот блок беа настани што се случија сериозни последици за кубанската економија, која со децении беше поддржана од помош од Советскиот сојуз.

Тогаш кубанскиот комунистички режим одлучи да им ја отвори вратата на приходите генерирани од туризмот, со тоа срамежливо прифаќајќи го капитализмот, толку подметнат од водачите на Револуцијата. Материја на преживување.

Во овој контекст, Министерство за туризам на Куба ја презеде сопственоста на Каза де Ал Капоне во Варадеро, започнувајќи бизнис што се покажа како многу успешен: ресторан наречен „Ла Каза де Ал“.

Јадете во «Каза де Ал»

Ресторанот на Ал Капоне се покажа како таков моќно туристичко тврдење за многу посетители. Многумина од оние кои патуваат во Варадеро денес не ја пропуштаат можноста да резервираат маса тука. Идејата е да уживате во ручек или вечера во прекрасно природно опкружување и истовремено преживејте ја легендата за Ал Капоне.

Куќата е украсена со бројни елементи кои алудираат на фигурата на познатиот гангстер. Најпознатото од сите се наоѓа на влезот: реплика на Кадилак V8 град црно, омилениот автомобил на Ал Капоне, паркиран во градината.

Ал Капоне Варадеро

Влез во ресторанот „Ла Каза де Ал“ во Варадеро

Откако ќе влезат во зградата, клиентите ги поздравуваат одлична црно-бела фотографија на мафијашот. Во него тој се појавува насмеан, носи карактеристична капа и пуши автентична кубанска пура. Само првото од многуте намигнувања што чекаат на вечера. Но, оригиналната декорација на местото не е единствената силна точка на ова место. Погледот на морето и убавината на околината се аргументи кои сами по себе ја оправдуваат посетата.

По ручекот или вечерата, посетителите можат да уживаат во пијалок (или „малку пијалок“, како што велат во Куба) на теренот Капо Бар, кој е дел од комплексот, бар украсен во стилот на 30-тите години каде има и упатувања на фигурата на Ал Капоне.

Конечно, треба да се спомене два аспекти кои ја засенуваат посетата на ова амблематско место. На прво место, моралното прашање за оддавање почит на злобниот лик кој се разликувал извршувајќи секакви злосторства. Од друга страна, теоријата ја бранеа многумина и во Куба и надвор од неа, дека Ал Капоне никогаш немал куќа во Варадеро. Како и да е, да не дозволиме реалноста да уништи добра идеја,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*