Аурора Бореалис во Данска

Северна светлина
La Северна светлина во Данска Тоа е природен спектакл кој привлекува илјадници посетители секоја година. Прекрасните обоени светла што го преплавуваат неговото небо се исти што можат да се видат и во другите скандинавски земји како Норвешка, Шведска или Финска. Сепак, многумина веруваат дека светлата што можат да се видат на данското небо се особено убави.

Сепак, ова чудо не се гледа секој ден. Северните светла во Данска се забележуваат само во одредено време од годината, па дури и не секој ден, бидејќи зависи нивната видливост. Ако сте доволно среќни да патувате во Данска и да можете да уживате во ова чудо, ќе имате визија што никогаш нема да ја заборавите.

Што е Северно светло?

Поларната светлина (исто така наречена поларна аурора) е уникатен атмосферски феномен што се манифестира во форма на сјај или луминисценција на ноќното небо. На јужната хемисфера е позната како јужна аурора.

Во античко време се верувало дека овие мистериозни небесни светла имаат божествено потекло. Во Кина, на пример, тие беа познати како „змејови на небото“. Само од XVII век започна да се изучува феноменот од научна гледна точка. Сегашниот поим „поларната светлина“ му го должиме на францускиот астроном Пјер Гасенди. Еден век подоцна, првиот што го поврза феноменот со магнетното поле на Земјата беа Британците Едмунд Халеј (истиот оној што ја пресметуваше орбитата на кометата на Хали).

Северна светлина во Данска

Северна светлина во Данска

Денес знаеме дека Северната светлина се јавува кога исфрлање на наелектризирани соларни честички се судира со магнетосфера на Земјата, еден вид штит што ја опкружува планетата во форма на магнетно поле од двата пола. Судирот помеѓу гасовитите честички во атмосферата со наелектризирани честички од сончевите зраци предизвикува нив да ослободуваат енергија и да емитуваат светлина. Ова создава живописни нијанси на зелена, розова, сина и виолетова боја танцувајќи на небото Оваа „несреќа“ се одвива на височини кои се движат од 100 до 500 километри над површината на земјата.

Кога да ги видите Северните светла во Данска?

Иако се јавуваат во текот на целата година, Северните светла се видливи само во одредени периоди. Најдобро време за да ја видите Северната светлина во Данска е помеѓу месеците април и септември. Во овој период од годината, северната хемисфера лето, ноќите се потемни, а небото е помалку облачно.

Во самрак и по зајдисонце е кога овие магични светла почнуваат да се појавуваат. Северна светлина (позната кај Данците како Северно) ги воодушевува странците, особено оние кои доаѓаат од други географски широчини и не ја виделе оваа појава порано.

За жал, во бурни денови или кога има понеделник наутро, скоро е невозможно да се види магијата на северните светла. Ако има бура, нема да можете да ја видите Северната светлина, бидејќи небото е премногу светло за неговите бои правилно да се рефлектираат на човечкото око.

Во следното видео со тајмлапс, снимен во Лимфјорд Во 2019 година, можете да ја цените целата сила на овој природен спектакл:

Места за набудување на Северната светлина во Данска

Еве некои од најдобрите места за да ги видите Северните светла во Данска:

  • Фарски острови. На овој архипелаг кој се наоѓа помеѓу Северниот Атлантик и Норвешкото Море, тешко дека има загадување на светлината, што е гаранција за чисто и чисто небо за размислување за Северните светла во сета своја полнота.
  • Гренен Тоа е мал полуостров кој се наоѓа на крајниот север на континентална Данска. Покрај географската ширина, она што го прави ова место добра точка за набудување е отсуството на вештачка светлина од населбите во луѓето.
  • Jул Странд, долга плажа на периферијата на градот Хиртшали, од каде многу траекти заминуваат за Норвешка.
  • Самси, остров лоциран западно од Копенхаген и познат по одлично зачуваната природна средина. Таа е една од најдобрите природни области на Данска.

Како да ја фотографирате Северната светлина

Скоро секој што е сведок на поларната светлина во Данска, се обидува да ја овековечи убавината на феноменот со своите фотографски или видео камери, доловувајќи ја неговата магија засекогаш.

За правилно регистрирање на сликата, потребно е користете поставка за долга експозиција. Со други зборови, блендата на фотоапаратот треба да остане отворен подолго време (10 секунди или повеќе), со што се остава повеќе светлина.

Исто така е важно користете статив за да се обезбеди стабилност на фотоапаратот за време на периодот на експозиција.

И покрај сè, и колку и да одат добро сите тие видеа и фотографии, ништо не може да се спореди со сензацијата на набудување на духовните светла на северните светла кои лизгаат низ небото, над нашите глави. Искуство во кое заслужува да уживате барем еднаш во животот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*