Casa Batlló и други одлични дела на генијалниот Гауди што можете да ги посетите

Casa Batlló

Антони Гауди беше еден од најголемите архитекти и највисок претставник на шпанскиот модернизам. Како таков, тој ни остави големо наследство што можете да го посетите денес за да продолжите да се восхитувате на неговите дела, што нема да ве остави рамнодушни, тоа го знаеме. Една од нив е Casa Batlló, но има многу други со кои мора или да знаеме или да се приближиме малку.

Оттука, ние се одлучивме да направиме a виртуелно патување низ некои од најпознатите иконски и имагинативни дела на генијалецот. Сите го имаат оној личен, креативен и имагинативен финиш што им дава уникатен резултат. Нешто што го карактеризираше како најличен модернизам. Ајде да се спакуваме затоа што одиме на пат!

„Саграда фамилија“ од Антони Гауди

Базиликата лоцирана во Барселона е една од најпосетуваните дела, а нејзината изградба започна во 1882 година, да биде една од највисоките цркви во светот. Иако има многу, би можеле да кажеме дека тоа е неговото големо ремек-дело. Ова го окупираше многу години од неговиот живот, а исто така, со тоа, тој достигна натуралистичка ера, веќе во последната фаза од неговата кариера, каде што ќе беше одлично резиме на сето погоре. Најголемиот од храмот е направен во органски стил, освен за делот од криптата што бил во неоготски. Геометриските форми не може да недостасуваат, ниту сличностите со природата. Ако сè уште не сте го посетиле, не можете да го пропуштите овој амблематски состанок со Антони Гауди!

Светото семејство

Casa Batlló

Во овој случај, станува збор за реконструкција на зграда, лоцирана на Пасео де Грација во Барселона. Можеме да кажеме дека сме во натуралистичката ера на Гауди, каде што тој го усовршил својот најличен стил, а тоа е дека неговата инспирација потекнува од природата. Рекојќи го тоа, посетата на Casa Batlló може да биде едно од најдобрите места за вашите сетила. Зошто? Па, затоа што посетата може да биде многу интерактивна благодарение на вештачката интелигенција, бинауралниот звук или сензорите за движење. Со други зборови, начин да се интегрирате во светот на Гауди, да видите што видел или да почувствувате што чувствува преку аудиовизуелно шоу. Тоа е уникатно искуство кое ќе одговори на прашања како што е неговата инспирација, како е создадена таа имагинација на генијалецот и сè што го опкружувало.

На оваа посета, ќе одговорите на сето ова и многу повеќе. Бидејќи ќе најдете извонредна просторија во која ќе уживате во повеќе од илјада екрани. Во нив сите нејзини тајни за потеклото ќе ги откриете во „Гауди купола“. Но, не само што гледањето ќе биде доволно, туку и најдобрите звуци ќе ве опкружат благодарение на 21-те аудио канали кои го доловуваат духот на природата и секако, волуметриските проекции, каде магијата ќе биде повеќе од реална.

Делата на Гауди

Откако ќе уживате во неговите почетоци или во неговото потекло, време е да влезете и во умот на Гауди. Нешто што навистина изгледа комплицирано! Но, со Гауди коцка, тоа ќе се постигне. Нова просторија каде има 6-странична LED коцка. Со него ќе можете да ја промените целата перцепција на реалноста, ќе ве однесе во друг свет, во фантазија, но секогаш помагајќи ви со сите сетила, без да заборавите дека сме во умот на генијалецот. Се разбира, за ова, стоеше исцрпна истражувачка работа зад неа. Направен е избор на цртежи, како и списи или фотографии и друг материјал што со помош на вештачка интелигенција му дадоа живот на овој проект. Realityе ја видиме реалноста со неговите очи и трагата што ја остави на светот.

Кога влегуваме во Casa Batlló, ќе уживаме во некои проекции на неговиот живот, слики од минатите години и сето ова е начин да се патува до неговото време. Друга новина е што едноставно со пристапување кон некоја слика, сензорите за движење што се инсталирани во нив ќе започнат со мали филмски продукции, со што ќе се откријат повеќе информации за куќата и семејното јадро. Да заврши да ужива во целото негово наследство, но во прво лице, правејќи го волшебно искуство што мора да се живее, барем, еднаш во животот. Дали се осмелувате да ги откриете нејзините изненадувања?

Парк Гуел

На планината Кармело, северозападно од Барселона, наоѓаме Парк ellил, што е уште едно од најпознатите дела на Гауди. Кога ќе го видиме, знаеме дека тој исто така влегува во натуралистичката ера и дека ужива во многу личен стил. Во него можеме да ги најдеме најпосебните катчиња како што се фонтаната Сан Салвадор де Хорта или гледиштето anоан Салс, од каде што можете да уживате во панорамски поглед на Барселона. Само на влезот или во павилјони, веќе можеме да уживаме во најстариот стил на генијалецот. Друго од местата што исто така треба да се посетат и ако веќе сте го сториле тоа, прошетка низ областа никогаш не боли.

Парк Гуел

Каза Висенс

Иако сите проекти на архитектот ја имаат својата важност и успех зад себе, во овој случај кога зборуваме Каза Висенс, мора да споменеме дека тоа беше една од првите работи што ги направи откако студираше архитектура. Па можеби, тоа додава уште поголема вредност, ако е можно. Од оваа причина, можеме да го сместиме во ориенталистичкиот период, бидејќи ги има оние ориентални четки за кои Гауди толку страсно се интересираше во раните години. Зграда која беше прогласена за место со културен интерес, а подоцна и за светско наследство во 2005 година. Ни остава одлични бои на фасадата, благодарение на нејзината керамичка завршница.

Капричо од Гауди

Иако е точно дека огромното мнозинство од неговите дела се наоѓаат во Каталонија, во овој случај треба да зборуваме „каприц“ што отиде кај Коми Comас во Кантабриа. Исто така, мора да биде врамена во источниот период на Гауди, каде што керамичката плочка е главниот протагонист покрај сводовите и циглата. Како што сигурно знаете, оваа зграда беше претворена во музеј, бидејќи не е изненадувачки. Само со уживање во фасадата, таа ќе ве плени!

Куќи за чизми

Куќи за чизми

Бидејќи ја отворивме вратата со Ел Капричо, тој исто така внимателно следи куќата Ботинес. Бидејќи тоа е друга од оние градби што се надвор од Каталонија и поточно во Леон. Од модернистичко потекло, тоа беше магацин, како и живеалиште во првите години од животот. Но, веќе во 1969 година беше прогласен за Историски споменик од културен интерес, реставриран во 1996 година. Денес во него се наоѓа и музеј, но се одржува убавината на минатото, суштината на Гауди и одразот на неговата генијалност. Кои сте ги посетиле?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*