Посета на Шри Ланка: дали на шпанските туристи им треба виза?

Шри Ланка е една од земјите што во последниве години добива се повеќе актуелност како туристичка дестинација. Земјата, позната како „солзата на Индија“ поради својата географска положба, е способна да го заљуби секој турист кој ќе помине неколку дена на нејзина територија. Нивните планински пејзажи прошарани со полиња со чај или нивните импресивни колонијални градови се некои од нејзините главни атракции.

Но, земјата има и голема разновидност на животни кои живеат во дивината во нејзините национални паркови, како што се слонови и леопарди. Неговите скулптури на Буда врежани во карпите и дивите плажи на југот, совршени за сурфање, се некои од елементите кои секоја година заведуваат сè поголем број туристи.

Но, дали на шпанските туристи им е потребна виза за да влезат во Шри Ланка?

За да ја посетите Шри Ланка, без разлика дали од туристички причини, од деловни причини или поради транзит во друга земја, потребно е да се добие виза за Шри Ланка што ви овозможува легално да влезете и да поминете време во земјата. Шпански државјани треба да аплицирате за виза пред да ја посетите Шри Ланка, покрај тоа што може да демонстрира други барања што земјата ги бара од меѓународните патници.

Визата за влез во Шри Ланка, позната и како ЕТА, е потребна за сите патници. Тоа е важечко овластување за еднократно влегување во земјата и може да го добиете откако ќе ги резервирате летовите, но секогаш пред да влезете во земјата. Исто така, мора да му покажете на службеникот за имиграција дека имате доказ за финансиска поддршка за престојот во земјата, како и да покажете пасош што е валиден најмалку 6 месеци од моментот на влегување во земјата.

Други барања за оние кои влегуваат во Шри Ланка, било од туризам или од деловни причиниТие се резервација на повратен лет во друга земја или плаќање за специјална деловна виза доколку влезете во земјата за бизнис, вработување или купување и продажба на производи и/или услуги.

Неопходна процедура за влез во државата

Шпанците кои планираат да ја посетат Шри Ланка мора да ја добијат својата ЕТА Шри Ланка пред да влезат во земјата. Можете да го добиете ако одите лично да го побарате во амбасадата на Шри Ланка во Шпанија, но најпрепорачливо е да го направите тоа преку Интернет. А тоа е дека азиската земја сега дозволува процесот да се спроведува онлајн за да се олесни пристапот на туризмот до земјата.

Потребно е да се следат чекорите за пополнување на формуларот, за што можеби ќе ви треба стручен совет. Во однос на трошоците за добивање на ЕТА Шри Ланка, Се проценува на околу 45 евра според последните податоци што ги обезбеди Шри Ланка, Иако може да варира од времето кога ќе го организирате вашето патување. Цената на ЕТА Шри Ланка од деловни причини може да има дополнителни трошоци во споредба со ЕТА од туристички причини.

Вообичаено во овој тип на процес е да се добие официјален одговор преку канал за комуникација, како што е е-пошта. Оваа пошта обично се добива во рок од 7 дена, па затоа е важно да го направите тоа на време пред датумот на влез во земјата за да бидете сигурни дека го имате кога ќе дојде време. За среќа има агенции и компании кои нудат да спроведат ваков тип на постапка на патниците за да не мора да се грижат за нешто.

Ако планирате да влезете во Шри Ланка за помалку од 7 дена и итно ви треба овластување за ЕТА, тоа исто така може да се обработи, но мора да во барањето наведете дека се работи за итна постапка и ова може да има дополнителни трошоци, бидејќи тие треба да го обработат барањето за ЕТА за многу помалку време од вообичаеното.

Како што може да се види, потребно е Шпанците да аплицираат за виза за да можат да влезат во Шри Ланка поради која било причина за патување, без разлика дали се за туризам или службено патување. Неопходна процедура која го олеснува транзитот на туристите при пристигнувањето на аеродромот и која и овозможува на земјата да има поголема контрола врз оние кои влегуваат на нејзина територија и ги преминуваат нејзините граници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*