Најдобри актерки од Боливуд

Слика | Републиката

Боливуд е термин што беше даден во 70-тите години на филмската индустрија во Индија, која се наоѓа во Бомбај, а јазикот што се користи е хинди. Овој збор потекнува од мешавината помеѓу името на Бомбај и Холивуд, мека на американското кино сместено во Лос Анџелес.

Боливудските филмови се светски познати по своите спектакуларни музички броеви, исполнети со шарени кореографии што актерите танцуваат на традиционална музика мешана со западен поп. Исто така, за нејзините актери и актерки, кои обединуваат голем талент и убавина, како и милиони следбеници во рамките на нивната земја и надвор од нејзините граници.

Во оваа пригода, правиме преглед од некои од најдобрите актерки во Боливуд кои учествувале во многу филмови и телевизиски серии. Кои се најпознати?

Ајшварија раи

Ајшварија Раи е највлијателната актерка во Индија, со најголемо присуство и престиж на меѓународно ниво. Како и другите индиски актерки, и Раи служеше како модел и беше крунисана за Мис на светот во 1994 година.

Неколку години подоцна, светот на кинематографијата ја забележа и таа дебитираше кон крајот на 90-тите години. Таа беше често вклучена во разни индиски продукции, освојувајќи неколку награди од Индиската филмска академија за филмови како „Хум Дил Де Чука Санам“ ( 1999) со Салман Кан и „Девдас“ (2002) каде го сподели центарот на вниманието со Шахрух Кан.

На меѓународно ниво, индиската актерка Ајшварија Раи исто така учествувала во бројни филмови особено во САД. Нејзиниот прв филм во странство беше „Свадби и предрасуди“ (2004), забавна адаптација на книжевниот класик на Janeејн Остин „Гордост и предрасуди“.

Подоцна се појави во историски филм со британскиот актер Колин Фирт наречен „Последната легија“ (2007). Друг од неговите најпознати филмови во странство беше „Розовиот пантер 2“ (2009), продолжение на „Розовиот пантер“. По овие обиди во Холивуд, индиската актерка се врати на работа во нејзината земја.

Покрај тоа, таа оствари бројни соработки како рекламен модел за различни модни и козметички брендови. Таа се појави и на многу насловни страници на модни списанија крунисајќи се за кралица на Боливуд.

Deepika Padukone

Слика | Outlook Индија

Данската актерка со индиско потекло е една од најдобрите актерки во Боливуд денес и една од најхаризматичните со 56,2 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа влезе во светот на кинематографијата скоро случајно по долгата кариера како модел на рекламни кампањи за најпрестижните комерцијални брендови во Индија. Таа веднаш стана едно од најсвежите и најпопуларните лица во земјата и наскоро направи скок во меѓународната мода со учество како амбасадор на познати брендови за накит и козметика.

По снимањето на музичкото видео за „Наам Хаи Тера“ на Химеш Решами, режисерите и се погледнаа набрзина и брзо и дојдоа понуди да се појави во светот на кинематографијата. Иако Дипика немаше многу искуство во оваа индустрија, сакаше да се подобри и се запиша во актерска академија каде што можеше да посетува часови за да ги подобри своите вештини пред камерите.

Дебитираше како актерка во романтичната комедија „Аишварија“ (2006) и филмот стана хит на локалното бокс офис. Друг од филмовите за кои доби одлични критики во Боливуд беше „Кога еден живот е мал“ (2007). За нејзината изведба во неа, таа ја доби наградата Filmfare на индискиот филм и првата номинација за најдобра актерка.

Потоа сними неколку филмови без многу значење, сè додека во 2010 година успехот повторно не му тропна на вратата со комедијата „Housefull“ од Садиџ Кан. Во 2015 година, Дипика глуми заедно со актерката Пријанка Чопра во историската драма „Баџирао и Мастани“, кој стана четврти индиски филм со најголема заработка.

На меѓународно ниво, актерката работеше и во Холивуд во 2017 година во филмот „Три Х: светска доминација“ каде го сподели екранот со Вин Дизел.

Priyanka Чопра

Слика | Вог Мексико Рој Рохлин

Пријанка Чопра е една од најдобрите боливудски актерки и една од најпопуларните во последно време. Тој се стекна со меѓународна слава со американската серија „Квантико“ (2015), каде игра улога на агент на ФБИ, кој мора да открие автор на терористички напад во станицата Гранд Централ, додека над неа надвиснуваат сомнежи. Во Холивуд има снимено и други филмови како „Baywatch: Los Vigilantes De La Playa“ (2017), „Superniños“ (2020) и „Tigre Blanco“ (2021).

Сепак, тој претходно учествуваше во многу боливудски филмови како „Дон“ (2006) “, акционен трилер со Шах Рух Кан како ко-starвезда; „Криш“ (2006), приказна за суперхерој со Хритик Рошан; „Мода“ (2008), филм сместен во светот на моделирањето и модата; „Kaminey“ (2009), акционен филм со актерот Шахид Капур; "Барфи!" (2012), „Гундај“ (2014) или „Мери Ком“ (2014), биографски филм за овој олимписки боксер од Манипур.

Пријанка Чопра беше исто така добро позната манекенка бидејќи ја освои титулата Мис на светот во 2000 година, како петти индиски модел што е прогласен за победник на овој популарен натпревар за убавина.

Тој во моментов има многу награди на своја заслуга и на Инстаграм има скоро 62,9 милиони следбеници.

Kareena Kapoor

Слика | Масала!

Актерката Карина Капур потекнува од семејство на уметници (неговиот дедо, татко и постарата сестра се исто така актери), па талентот му поминува низ вените.

Тој започна да работи пред камерите на многу мала возраст, појавувајќи се во разни телевизиски реклами. Што се однесува до киното, таа дебитираше во 2000 година со филмот „Бегалец“, кој заработи одлични критики и од јавноста и од специјализираните медиуми, а нејзината прва награда беше Филмфер за најдобра дебитантска изведба на жени.

Следната година учествуваше во филмот „Каби Куши Каби Бам Гам“, кој стана филм со најголема заработка во Индија на меѓународниот пазар.

Во следните години, за да избегне гулаб во одредени улоги, актерката избра да прифаќа понапорни улоги, изненадувајќи со својата разноврсност Во филмови како „Чамели“ (2004) каде играше проститутка со која ја доби својата втора награда „Филмфер“ за најдобра специјална изведба и во филмови како „Дев“ (2004) и „Омкара“ (2006) со кои освои две повеќе награди за критичари за најдобра актерка.

Комедијата „Јаб се сретнавме“ (2007) во режија на Имтиаз Али повторно ја доби Капур наградата за најдобра актерка за филмска награда. Оттогаш, таа има долга и успешна кариера и заработи наклонетост кај јавноста, со што беше една од најдобрите современи актерки во Боливуд со повеќе од 6 милиони следбеници на Инстаграм.

Бипаша Басу

Слика | Вог Индија

Бипаша Басу е уште една од најпрестижните индиски актерки и вистинска индиска целулоидна дива која со својот талент и убавина успеа да ги премине своите граници. Во моментов има скоро 9 милиони следбеници на Инстаграм.

Како и другите врвни актерки во Боливуд, Бипаша ги направи своите први чекори во светот на модата и ја започна својата успешна кариера во оваа индустрија многу млада, на само 17 години. Во 90-тите победи на натпреварот Супермодел од Синтол Годреј и на познатото меѓународно натпреварување на супермодел Форд. Ова и овозможи да работи како модел во Newујорк, како што потпишуваше за агенцијата Форд, и да се појави на повеќе од 40 насловни страници на модни списанија.

Како актерка, таа дебитираше на големото платно со филмот „Ајнаби“ (2001 година), што и ја донесе наградата „Филмфер“ за најдобро женско деби. Една година подоцна дојде нејзиниот прв комерцијален успех со хорор филмот „Рааз“ (2002) за кој беше номинирана за награда „Филмфер“ во категоријата најдобра актерка.

Подоцна учествуваше и во други филмови со голема заработка во Индија како што се комедиите „Без влез“ (2005), „Фир Хера Фери“ (2006) и „Сите најдобри: Забавата започнува“ (2009).

За време на тие години, тој исто така доби многу пофалби за неговите настапи во хорор филмовите Аатма (2013), Суштество 3Д (2014) и Сами (2015) и во романтичната комедија Бачна Ае Хасеено (2008). Некои од неговите најнови дела во Боливуд беа Хумшакалс (2014) и Суштество (2014).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

46 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   есенија dijo

  Да, Аишварија е симпатична и го слушнав тоа, но за мене Кајол е сè уште најубава и најдобра Инду актерка ...

 2.   рикардо dijo

  Ајшварија е симпатична, но Кајол е поубава и поталентирана

 3.   бренду dijo

  ако и јас го мислам истото
  Кајол те надминува, но не мора да се родиш таму повторно ако си поубава, ха ха, каква смисла за хумор, зарем не мислиш?

 4.   MARCO dijo

  кајол најубавата роза на розова грмушка

 5.   ермион dijo

  Не сакам да дисквалификувам никого или да споредувам затоа што нема можно споредување. Кајол како актерка е импресивна затоа што ги прави веродостојни сите ликови што ги игра и колку е убава жена со крв и крв, монтажен невин брабо за вас кајол

 6.   yu dijo

  Кајол е најубавата актерка што ја сакав кога ја гледав во мојата прва loveубов со шерук Кан

 7.   Evelyn dijo

  добро за мене кајол е најдоброто од хинду кино и убава ја сакав нејзината филмска loveубов против густиот и тенок ткм кајол ти си ми омилена ок

 8.   Сварна dijo

  Ајшварија Раи е мојата омилена актерка во цела Индија
  Би сакал да бидам боливудска актерка како неа

 9.   Сварна dijo

  Бомбај најдобар !!

 10.   милјански dijo

  без сомнение нема смисла за споредба затоа што талентот на Кајол и неговата убавина никој не го надминува ниту мојот свет кој е разбран

 11.   МАРИЗАБЕЛ АРАЦА dijo

  КАЈОЛ НАЈВЕСНИОТ ………… ЈАСЕН ОД SIIIIIIII

 12.   МАРИЗАБЕЛ АРАЦА dijo

  ЗДРАВО НА СИТЕ.
  КАЈОЛ Е МОЈА ОБОЛУВАНА АКТЕРСКА И ЈАСНА И ШАРУХ КАН ГИ САКАМ ДВЕ

 13.   милјански dijo

  Нека знаат и прифатат сите, дека само Кајол е најдобар ако …… ..

 14.   Марија dijo

  филмовите kajol и sharukan се многу убави тие прават убава двојка

 15.   Марија dijo

  најубавата од актерките е карина капур, ајшварија раи, кајол

 16.   Галеб dijo

  Кајол е многу убава и позната жена и комплетна со целосна харизма
  Јас сум навистина еден од обожавателите на Кајол, добро тие исто така прават дует со СРК
  одлична, сакам и хинду кино, практично им се восхитувам на сите

 17.   Мартин dijo

  Тие се најдобри. објавувај повеќе фотографии и твои анегдоти

 18.   дама карол dijo

  кајол е најубавупулаааааааааааааааааааааааааааа нема никој како тебе

 19.   karen dijo

  Кајол е многу убава и добра актерка, смешна, танцува многу добро .. таа е најдобрата!

 20.   ЕРИКА ГУСМАН dijo

  ЛИНДА КАЈОЛ МАКСИМУМ

 21.   КАРЕН ГУСМАН РАМОС dijo

  Кајол, ти си водечкиот играч на киното ХИНДУ со твојата харизма и едноставно ме правиш поголема LOубов со твоите филмови со ШАРУХ S

 22.   miki dijo

  Многумина велат дека сте најубава затоа што ја гледаат вашата надворешна убавина што не можете да ја сокриете, но забораваат да знаат како навистина сте како личност и тоа е важно, не е добро да ја сакате надворешната страна, ако не и внатрешната како што направив. Вие сте најдобра актерка во цела Индија откако тоа го правите со чувство, нешто што повеќето актери веќе го имаат заборавено ... добро многу поздрави г-ѓа Кајол Девган многу успеси и најдоброто за вас и вашето семејство никогаш не заборавајте вашите обожаватели од целиот светски свет и пред се ’на овој верен обожавател ... Се радувам на денот кога ќе можете да дојдете во Перу и на тој начин да имате среќа да ве запознаам лично затоа што ако зависи од мене Јас би сторил сè за да бидам само 1 мин покрај тебе .. чао ... се надевам дека ќе можеш да ја прочиташ оваа порака еден ден .. се грижи

 23.   Елиама Гавиота dijo

  Да, навистина со многу убава и патем, јас сум многу фанатик на хинду кино, јас барам премиери на сите актери актерки, како што се Кајол, Еш, Прајти, Рани итн., На мажи СРК, Рошан, Салман, во факт сум обожавател на сите актери и актерки кои ги познавам и познавам најмногу
  Среќна Божиќна прегратка на сите
  залив галеб

 24.   сандрита dijo

  Не знам што гледаат Кахол, но едно е да се пропушти светот и да се биде модел меѓу другото и друго е што им се допаѓаат
  зошто им даваат болка во нивните филмови
  но за мене и за и за мнозинството тоа е единствената аишварија раи ако не спореди фотографии и многу повеќе

 25.   естефани dijo

  Aswaira е asQo! 100% KAJOL .. и zi stuviera RANI би освоил сè :)!

 26.   BEATRIZ dijo

  ЗДРАВО ПИШУВАМ ОД БОЛИВИЈА ЗА КАЈОЛ Е НАЈУБАВАТА И НАЈДОБРАТА АКТЕРСКА ПОради тоа што не е исто така многу претпоставувана, а кокетата седмицаIIIIII, заради што не би се претставила како заштитно средство Е ЧИСТАТА ВИСТИНА

 27.   милјански dijo

  о да пс и патем кајол прави многу добра двојка со шахрух ханк
  Тие се толку компатибилни што и двајцата се толку добри актери и треба да се реализира во последниот филм што двајцата го направија заедно што ги прави уникатни

 28.   Claudia dijo

  Како се викаат актерките?

 29.   Јован dijo

  Здраво на сите; За мене, Кајол е најдобра не само поради нејзината убавина, туку и поради нејзиниот интерпретативен квалитет. Јас навистина сакам да ја гледам нејзината глума и мјузиклите што се задолжителни во индукциското кино.

 30.   Марија Грејс dijo

  за мене изгледаат убаво и двајцата играат подобро во филмовите за мене и двајцата се убави

 31.   Надешко dijo

  најубавата е кајо без сомнение реј ев симпатична, но нема тело, таа е како стап, но кајол е божица со тоа лице, тоа тело е совршено збогум

 32.   битриз dijo

  Мислам дека е добро што кајол, биди најдобра актерка

 33.   јордан dijo

  добро кајол е поубава и добра актерка

 34.   Ernesto dijo

  Кајол е поубав внатре и надвор!

 35.   МАРИ МАР dijo

  НАЈДОБРИТЕ АКТЕРИ СЕ ШАРУХАН И КАЈОЛ СЕ СТРАШНИ
  СЕ НЕВЕРОЈАТНИ И МНОГУ СЕ ФАНТАСТИЧНИ

 36.   JOSE dijo

  КАЈОЛ НАЈДОБРИОТ И НАЈСЛАГОТ ОД СИТЕ АКТЕРСИ, БОГ БЕГА БЛАГОСТ НА СИТЕ, ПОСЕБНО ОЧИТЕ ОЧИ

 37.   светло на херлина dijo

  За мене и двајцата се талентирани, но мислам дека најдобро е кајол и она што најмногу ми се допаѓа кај неа е нејзиното лице

 38.   милјански dijo

  супер е да имаш актери добри како кајол и шарухан

 39.   Марија Гомез dijo

  За мојот кајол најдобро колку што е многу убаво лицето како актерка и ги сакам нејзините филмови

 40.   луцеро мартин dijo

  Олц Кајол Јас сум твојот најголем обожавател

 41.   INИНО dijo

  Убавината што зрачи каде и да оди и нејзината професионалност се знак на восхит што не може да се занемари, уште повеќе ако е навистина интелигентна жена, фала му на Бога што испрати убава и интелигентна жена на овој свет. Мои честитки и сè уште сте убави како што сте, јас сум ваш фан број 1, бакнежи

 42.   sara dijo

  hl јас се викам сара и за мене сите инду акризази се убави и сакаат инду филмови што ги сакам

 43.   АРИС ОХОА dijo

  НАЈДОБРИОТ НА БОЛИВУД ВО КАЈОЛ Е, КОНПЛЕТНА АКТЕРСКА И НАЈУБАВИЧЕ ОД СИТЕ, ПОГЛЕДУВАВМЕ ПОВЕЕ ХИНДУ ФИЛМИ И НЕ СИ ГЛЕДАВ АКТЕРСКА КАЈ НЕА И НЕКОГАШ, НАЈДОБРИТЕ ФИЛМИ ОД СРКАJОЛ НЕКОГАШ ПАРА.

 44.   veон Велард dijo

  Од Перу, Кајол е најубавата и најкомплетна филмска актерка од Инду, бидејќи покрај глумата пее и танцува прекрасно браво Кајол

 45.   aris dijo

  Денес го видов ПЈААР ДО ХОНА ХИ ТА, со Кајол и Ајај, дефинитивно не знам што да кажам за Кајол, секогаш сум велел дека таа е лик во претставата, таа е актерка која секој лик и се вклопува е толку харизматичен, свеж, убав, совршен. Јас веќе имам видено многу филмови за неа и Ајај е многу добар актер секако одличниот пар СрКАјол, го велам тоа со база, таа е КИНИЦА НА ИКОН ДИВА, се сомневам во тоа, но тешко е да се најде актерка во која има сè една како Кајол, се надевам дека ќе ја вратам да гледа во нов филм и чувствувам големо воодушевување од неа

 46.   Marcelo dijo

  Од Икитос-Перу Кајол е најдобар. Ја следам 20 години откако го видов нејзиниот филм кух куч хота хаи.