Кои се најголемите фармацевтски компании во Индија?

главна фармацевтска Индија

Индиската фармацевтска индустрија е една од најголемите во светот. На Водечки фармацевтски компании во Индија колективно, тие се најголемиот снабдувач на генерички лекови во светот. Покрај тоа, тие обезбедуваат повеќе од 60% од светската побарувачка за вакцини.

Не само тоа: во Индија има скоро 1.400 фармацевтски растенија одобрени од страна на СЗО. Тие произведуваат околу 60.000 генерички марки од 60 различни терапевтски категории. Со повеќе од 3.000 фармацевтски компании кои работат и силна мрежа од повеќе од 10.500 лаборатории за производство, слободно може да се каже дека Индија е одлична аптека на планетата.


Фармацевтската индустрија на Индија Тој беше проценет во 2019 година на 36.000 милијарди УСД. Генеричките лекови, со 71% удел на пазарот, го сочинуваат најголемиот сегмент од неговото производство.

аптека мапа Индија

Еве список на водечки фармацевтски компании во Индија. Нашите топ 10:

Здравство за Кадила

Тоа е најголемата фармацевтска компанија во Индија. Основана е во 1952 година од страна на Раманбај Пател и е со седиште во Ахмедабад. и стана најголемата фармацевтска компанија во Индија.

Кадила Здравство има десет фабрики за производство низ целата земја на различни локации низ земјата: Нави Мумбаи, Анклешвар, Чангодар, Гоа, Ватва, Бадди, Дабхаса, Вадодара, Дабхаса и Паталганга.

Торент фарма

Исто така, има седиште во Ахмедабад и фабрики за производство во различни делови на земјата. Фарма Торент е специјализирана за производство на лекови за медицински третмани на централниот нервен систем (ЦНС), гастроинтестинални нарушувања, аналгетици и антибиотици.

Ципла

Со спектакуларен раст во последните децении, CIPLA, основана во Мумбаи во 1935 година, стана една од најпрофитабилните фармацевтски компании во Индија.

Фирмата се развива лекови за лекување на разни болести како што се депресија, дијабетес или респираторни заболувања. Вкупната продажна бројка е околу 7.000 милијарди рупии годишно (околу 78 милиони евра). Има седум производствени центри во кои работат повеќе од 22.000 вработени.

Лаборатории д-р Редис

Несомнено е една од главните фармацевтски компании во Индија, со забележителна меѓународна проекција. Компанијата е основана во 1984 година од страна на Д-р Анџи Реди. Седиштето е во Хајдерабад и произведува повеќе од 180 лекови, како и повеќе од 50 активни фармацевтски состојки.

Во Индија има седум фабрики за производство на д-р Редис лаборатории. Надвор од земјата, фирмата има лаборатории во Русија и дистрибуира лекови на белгиската фармацевтска компанија UCB SA во Јужна Азија.

Лупин ДОО

Неговата продажна бројка е повеќе од 5.000 милиони рупии годишно. Лупин е роден во 1968 година благодарение на иницијативата на  Деш Бандху Гупта, еден од најреномираните истражувачи во земјата. Компанијата во моментов ги продава своите производи во повеќе од 70 земји во светот, вклучувајќи ги Јужна Африка, Јапонија, Австралија и Европската унија.

лекови

Врвни фармацевтски компании во Индија

Ауробиндо Фарма

Основан во 1988, Ауробиндо Фарма Лимитид се занимава и со производство и производство на генерички лекови и активни состојки. Тој е специјализиран во шест специфични терапевтски области: Централен нервен систем, кардиоваскуларни, антибиотици, антиретровирусни, антиалергиски и гастроентеролошки производи.

Компанијата ги извезува своите производи во повеќе од 120 земји и има обрт од повеќе од 4.000 милијарди РС годишно.

Сонцето фарма

Друга од главните фармацевтски компании во Иднија, основана од Дилип Шангхви во 1983 година во областа Вапи на Гуџарат. Првично Сан Фарма беше посветена на производство на пет видови лекови специјално ориентирани кон третман на психијатриски нарушувања. Подоцна, компанијата ја стекна фармацевтската компанија Ранбакси, зголемување на неговиот капитал и проширување на неговото производство.

70% од лековите на „Сан фармацевт“ се продаваат во САД. Во последниве години компанијата започна силно проширување што ја доведе до отворање фабрики во земји како Мексико, Израел или Бразил.

Иновексија

Рибар е признат како А. водечка компанија ширум светот во производството и продажбата на разни лекови. Престижот на оваа фармацевтска компанија лежи во многу високото ниво на нејзиниот тим експерти, нејзините најсовремени капацитети и инвестициите во нови истражувачки проекти.

Алкем

Со седиште во Бомбај, Алкем лаборатории е една од водечките фармацевтски компании во Индија. Неговите производи се продаваат во повеќе од 40 земји- Високо квалитетни генерички лекови, активни фармацевтски состојки и нутрацетички средства. Вкупно, повеќе од 800 брендови кои ги покриваат сите главни терапевтски сегменти.

Алкем продава и продава производи во САД под заштитен знак искачи. Слично на тоа, таа ја развива својата активност на други пазари како што се Австралија, Чиле, Филипини и Казахстан, меѓу другите.

ХИЦП

Нашата листа завршува со IPCA Laboratories Ltd, компанија со повеќе од шест децениско искуство. Неговите производи се дистрибуираат во околу 120 земји, додека нејзините капацитети добија пофалби од главните регулаторни тела за лекови во светот.

Една од главните цели на IPCA е одржување на високо ниво на квалитет во сите свои производи, обложувајќи се на специјализација во одредени медицински третмани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Раџу Махтани dijo

    Би сакал да ги знам имињата на Лабораториите во Индија, кои се заверени од ДИГЕМИД од Перу

  2.   ЕЛИАС ТАХАН dijo

    Би сакал да знам список на лабораториски производи за да знам што имаат и да можам да соработувам со нив, имаме Претставнички дом за Венецуела, Колумбија и Централна Америка

    + 584143904222
    ЕЛИАС ТАХАН

бул (точно)