Прилози на Индија во светот

Таџ Махал, еден од придонесите на Индија во светот

La Индија, таа земја што е повеќе континент сама по себе отколку држава, поради нејзината милениумска историја и голем број култури кои живееле во него е основач на многу уметнички, филозофски, мисловни, научни и инженерски дисциплини ... да не ги спомнувам нејзината гастрономија и богатите вкусови што ни ги остави со повеќе придонеси од Индија.

Овие се некои од придонеси на Индија во светот, уште од Александар Велики, донесе вести за техничкиот, културниот и уметничкиот напредок развиен во овој потконтинент. 

Хиндуизам

За почеток, ќе зборувам за јазикот, бидејќи се смета дека е така Европските јазици се појавија во Индија. И постојат важни сличности помеѓу четири од најстарите познати јазици: санскрит, латински, грчки и персиски.

Да бидам краток, ќе ви кажам дека индиските граматичари направија класификација на елементите што порано го сочинуваа санскритот, што е завршено со друга компаративна студија за фонетските и граматичките системи на европските јазици. Заклучокот на двете студии е дека постоел прото-индоевропски јазик, мајчин јазик, заеднички за изучените јазици, извршувајќи реконструкција на фонетските и граматичките карактеристики што треба да ги има. Индоевропскиот е реконструиран јазик кој датира од околу 3000 п.н.е. Ц.

Затоа, користејќи го овој јазик, настанат пред илјадници години во Индија, ќе ви кажам за некои други придонеси на оваа култура за останатите.

Индија како мајка на филозофијата

филозофија

Индија е призната како мајка на филозофијата зашто тоа му даде на човечката мисла хиндуизмот, будизмот, сикизмот. На Запад се претпоставува дека филозофијата е родена во Грција, сепак оваа култура ги следеше струи на размислување и влијанија од други култури.

Денес се изучуваат филозофиите на Индија и некои од нејзините алатки се инкорпорираат во нашиот начин на размислување, како што е медитацијата истурена во внимателност, а главниот интерес на многу луѓе во денешното општество е трансформацијата што е можно поцелосна, дека ако биде успешна, индивидуално, но колективно, тоа ќе значи тотална преобразба или преродба.

Гледате, начин на размислување толку стар што во XNUMX век достигнува милиони луѓе надвор од нејзините граници.

Науките и придонесите на Индија

Ткаење на Ганди

Алберт Ајнштајн тврди дека светот им должи многу на хиндусите, бидејќи тие биле тие што научиле да бројат. Индија и должи на науката за алгебрата, систем на броеви воопшто. Јасно е дека нулата и должи многу на Аријабхата, првиот голем математичар и астроном од класичната ера на индиската математика и астрономија. Livedивеел помеѓу 476 и 550 година, роден е во Бихар и математиката не се разбира без неговиот концепт за 0, иако тој не ги користел правописот и неговите студии за приближување до бројот Пи

Во прилог на во математиката и астрономијата, современата ера и должи многу на традиционалната индиска медицина, Ајурведа. Интересот за овој лек растеше благодарение на истражувањето направено во специјализирани центри, кога се покажа дека ајурведските принципи се компатибилни со модерната медицина и можат да бидат научно докажани.

Уметноста како придонес од Индија

индиска уметност

Не сакам да го завршам овој напис без да зборувам за придонеси од Индија кои се уметнички и дека остатокот од светот и должи на хиндуистичката култура. И, тоа е што имаме среќа да размислиме за убавината на таков извонреден споменик како Таџ Махал, комплекс згради изградени помеѓу 1631 и 1654 година во Агра од страна на еден император, Шах Јахан, кралот на светот, како мавзолеум за неговиот омилен сопруга

Но, ако одлучите да ја посетите Индија, не можете да престанете да се восхитувате на други монументални дела што му даваат убавина на остатокот од светот, како што е џамијата во петокот, пред Црвениот тврдина, во Делхи. Розовиот град Jaајпур и неговиот Хава Махал или Палатата на ветровите, Храмот на Сонцето од Конарак, Фатехпур или Кутаб Минар, но ако има споменик за кој мислам дека остатокот од светот треба да и се заблагодари на Индија, тоа е Раџ Гат во Delу Делхи, посветен на споменот на Махатма Ганди, едноставен место, скоро аџилак полн со историја и емоции. Бидејќи во списокот на највлијателни на XNUMX век, овој човек и неговиот посебен начин на разбирање политика не можат да се заборават. Без сомнение, тој е еден од ликовите што ја сменија историјата, не само поради независноста на Индија, туку и поради начинот, а тоа е придонесот што тој го даде за остатокот од човештвото.

Дали знаете повеќе придонеси од Индија кои вреди да се потенцираат?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

39 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1.   ееееееееее dijo

  хахахахајајајајјајјјјјјјјјјјјѓајaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 2.   ееееееееее dijo

  едеде

 3.   zulema dijo

  Па, знам дека има 5 придонеси

 4.   Diana dijo

  Па, се согласувам со Зулема
  Па тоа е мое мислење, се надевам дека ќе ти помогнам

 5.   таа dijo

  истражувањето беше многу добро ... благодарам

 6.   Мигел dijo

  хахахахаха напазо девојки амин мене

 7.   Мигел dijo

  Подобро земете малку борба и разнесете ја

 8.   те сакам на твојата кралица dijo

  Постојат нула Индија е прекрасна земја што ти ја велам затоа што ја знам и таму ја запознав theубовта на мојот живот Марио те сакам
  Па, девојки

 9.   Јас затоа dijo

  камасутра

 10.   Јас затоа dijo

  илјада извинувања, исто така, рангата ананга

 11.   Јас затоа dijo

  хахаха

 12.   Јас затоа dijo

  ха ха ха ха ха ха

 13.   Јас затоа dijo

  јујујуџујајајаја

 14.   Јас затоа dijo

  уј апси минимално ме гаге хахахајујују

 15.   Јас затоа dijo

  и јас исто така придонесувам за губење на мојата потценета невиност со црнка која е тука за да го исполни регартонот на сите 4 нозе ... од текстовите

 16.   Јас затоа dijo

  Тоа е да се забавувам, се надевам дека не сфаќаш погрешно брат работи како што се, или дали си толку свињак џујуџу хахаха џуџуха хахаха

 17.   Јован dijo

  Какво глупости на страница што е навистина тажна веќе видов ГАС ...

 18.   patricia dijo

  толку глупаво ок

 19.   santiago dijo

  тие се полоши

 20.   повеќе МАAИ на сиЕл dijo

  Индиската култура е многу интересна, има многу работи што треба да се откријат и треба многу да ја проучувате

 21.   алееееее dijo

  појј

 22.   КАМИЛО АПОНТЕ dijo

  PИПУВАЈТЕ ДА ЈА ТРЕТИРАТЕ МАЈКАТА ЛОШИ

 23.   милијарди dijo

  многу добра пага. и bnas слики честитки! продолжи вака ... в:

 24.   милијарди dijo

  лајке! bebibisss. да коментираш убава страница и да додадеш повеќе работи како

 25.   милијарди dijo

  БНА страница како како омг! <3

 26.   милијарди dijo

  како

 27.   милијарди dijo

  <3 една насока најдобра песна досега, те бакнувам како си те густа си не ле дас ле комо ерес верник

 28.   милијарди dijo

  како ако не си верник

 29.   милијарди dijo

  Јас сум режисер

 30.   милијарди dijo

  Режисери vs. Velievers (Јо режисер) ако не коментирате, ви се допаѓа Justастин Бибер или веливер

 31.   Марија dijo

  хахаха

 32.   AURORA dijo

  НИШТО НЕ РАЗБИРАВ »» »

  1.    AURORA dijo

   добро ако разберев малку xd

 33.   AURORA dijo

  чидо

 34.   Александар dijo

  тоа е глупо

 35.   фуааааа dijo

  до газда

 36.   Скептици dijo

  Хиндусите се карактеризираат со тоа што се први скептици на религијата и традицијата.

 37.   Маринета dijo

  многу minecraf .. нетфликс го игра (рафа).

 38.   Луис Кане dijo

  Навистина ми се допадна што статијата ја придружувавте со фотографии