Типични обичаи и традиции на Ирците

Ирска

Ирска е прекрасна земја, со весели луѓе, или барем повеќе од британците, зборлести и бучни кои сакаат да ги раскажуваат своите традиции и да се биде различен од англискиот, всушност е прилично честа грешка за многу студенти кои се близу до усовршување на јазикот да претпостават дека Ирска е дел од Велика Британија, ова обично се смета за навреда. Без сомнение дека слава на главата, или подобро Со други зборови, да се остане верен на нивните принципи е добро заработено.

Потомци на келтскиот народ, црвенокосите со силен изглед преовладуваат кај ирските мажи и жени. Сите зборуваат англиски, тој е официјален јазик, но исто така и галски од 1922 година, и се проценува дека скоро половина од населението е во можност да го зборува тоа, бидејќи тоа е задолжително во училиштата. Трите главни ирски дијалекти се Улстер на север, Мунстер на југ и Конахт во централниот и западниот регион на островот.  

Но, надвор од оваа карактеристика на самиот јазик, оваа земја има многу други карактеристики и свои обичаи што ги прави да бидат препознаени насекаде во светот, а тоа е кој не го прославил Денот на Свети Патрик?

Свети Патрик, зелен празник во Ирска

Свети Патрик

Квинтесенцијалниот празник во Ирска е празник Свети Патрик, кој се слави на 17 март секоја година. На овој ден секој носи нешто зелено, што од друга страна е бојата што ја симболизира земјата, и ајмула. Детелина ги симболизира учењата на Света Троица што Свети Патрик ги донесе во овие земји. Во текот на целиот ден има безброј паради, а навечер ќе има забави, концерти, пива и свечености во пабовите. Даблинската парада во главниот град е дел од фестивал кој трае пет дена.

Блумсдеј, следејќи ги стапките на Улис

Бломсдеј во Ирска

El Блумсдеј е годишен настан што се одржува во чест на Леополд Блум, главниот лик во романот „Улис“ на Jamesејмс oyојс. Се слави секој 16 јуни од 1954 година и оние што ја слават се обидуваат да јадат и да вечераат, како и протагонистите на претставата и одржуваат состаноци во Даблин за да го следат точниот маршрута на акцијата. Не дека е многу стара традиција, но таа е веќе целосно асимилирана во животот на Ирците.

Свадби, многу убава традиција

прстен за свадба во Ирска

Многу убава традиција се свадбени церемонии, во кои паровите избираат да го почитуваат античкиот келтски обред на придружување на нивните свадби. Невестата и младоженецот ги спојуваат рацете преку врзан бел лак. И aубопитност што велиме дека невестата носи нешто сино, нешто ново, нешто користено и нешто позајмено е од ирско потекло.

Друг куриозитет за ирските свадби е тоа што денови пред тоа, ќе се готви гуска во куќата на невестата, а на банкетот невестата и младоженецот ќе почнат да јадат сол и овесна каша, како заштита од злото око.

Elуџиња и самовили, лепри

Ирски лефон

Како добри Келти, Ирците веруваат во сите сили на природата, а исто така и во на лепрозни, неколку убави мали гоблински протагонисти на популарниот ирски фолклор. Легендата вели дека лепрозните лица биле во Ирска пред самите Келти, честопати имајќи форма на стари луѓе кои уживаат во зло и прават или поправаат чевли. Најдобриот дел е тоа што фаќањето ќе ве доведе до нивниот сад со златници, знаете, оној на крајот од виножитото.

Хурлинг, спорт за тешки мажи

Натпревар за брзање

Друга традиција и обичај на која се гордеат ирците el брзање, екипен спорт од 15 члена со келтско потекло. Се игра со стапови, наречени урли или камаин, со кои се погодува топка, слотир. Потеклото на играта е толку старо што постојат легенди за традицијата на Селтик кои содржат приказни за овој спорт, како што е оној на митолошкиот херој Кохулаин. Во XIII век тоа мораше да биде забрането поради прекумерно насилство помеѓу играчите. Можеби едно од правилата што најмногу го привлекува моето внимание во овој спорт е дека во случај на нерешен резултат, целиот натпревар треба да се повтори.

Традиционална музика и танци

Ирски музичар

Не можете да го разберете животот на Ирците без музика, и тоа е тоа народната музика остана жива и со сè поголема сила, во исто време кога е придружена и хранета од други музички движења.

За песните и мелодиите се верува дека се предци и се почитуваат, иако во реалноста, многу се стари помалку од 200 години, но постои убедување дека тие поминале низ усната традиција.

Иако соло-изведбата е најпосакувана во традицијата на народната музика, бендовите или барем малите ансамбли веројатно се дел од ирската музика уште од средината на XNUMX-от век, но ова е точка во која експертите не се занимаваат со работа.

Се надевам дека овие обичаи и традиции ви помогнаа да знаете малку повеќе за „земјата каде што секогаш врне“ и следејќи ја ирската логика, ако врне, можете да направите само две работи: или одете во паб или одите на шопинг . Ако се одлучите за второто, џемперот Аран и оригиналните приврзоци базирани на тресет заслужуваат посебно внимание.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Laura dijo

    ако не стави нешто што сакам да го откријам

  2.   анонимни dijo

    ништо не доаѓа од обичаите и традициите