Топ 10 туристички атракции во Ирска

Топ 10 туристички атракции во Ирска нужно мора да вклучуваат прекрасни природни простори, антички споменици, мали типични и историски градови и археолошки остатоци од голема вредност.

Ирска е позната како „Зелена Ерин“ токму поради нејзината бујна природа на таа скапоцена боја. Иако бил населен уште од мезолитот, неговото културно потекло датира од доаѓањето на Келти на островот, што се случи околу шеснаесетстотини п.н.е. Поточно, тие биле градови гаелик и тие толку интензивно го поправија својот начин на живот во областа што дури и денес Ирците задржуваат многу свои традиции, па дури и нивниот јазик. Денес, Ирска е прекрасна земја што никогаш нема да зажалите што ја посетивте. Ако тоа ќе го сторите и сакате да ги знаете топ 10-те туристички атракции во Ирска, ве охрабруваме да продолжите со читање.

Топ 10 туристички атракции во Ирска: од патеката Гигант до улиците на Даблин

Како што рековме, Ирска ви нуди наметнувачки природни простори, но исто така и средновековни замоци и опатија, обвиткани со магла и мали градови во кои се чини дека времето застанало. Toе ги знаеме сите овие места.

1.- Даблин, главниот град

Не е најтипично за Ирска, но најдобриот начин да ја запознаете земјата е да започнете со нејзиниот главен град. Даблин Тоа е град со голема литературна резонанца низ чии улици мислиме дека го гледаме Леополд Блум како шета „Улис“ de Jamesејмс oyојс.

Основан од Викинзите околу XNUMX век, Даблин ви нуди готски скапоцени камења како овој Катедрала на Света Троица, популарно познат како „Христова црква“. Но, и спектакуларен замокот изградена во осумнаесеттиот век на остатоците од претходниот.

Друго што мора да се види во градот е Троица колеџ, основана во XNUMX век и чија главна атракција е нејзината импресивна библиотека, најдобрата во земјата. И, ако сакате да одите, дојдете на Зелената боја на Свети Стефан oa Плоштад Мерион, каде што еднината статуа на Оскар Вајлд. Конечно, не заборавајте да ја посетите Гинис Магацин, каде што ќе ја научите историјата на ова популарно пиво.

Колеџ Тринити

Троица колеџ

2.- Brú na Bóinne, археолошкото наследство

Се наоѓа во округот метарОвој археолошки локалитет формиран од голема рамна гробница со дијаметар од осумдесет метри и висока тринаесет метри, како и други помали гробници, е од огромна вредност. За да ви дадеме идеја, ќе ви кажеме што е тоа илјада години пред Стоунхенџ и претставува една од најпознатите некрополи во целата земја.

3.- Бурен, пустелија

Тоа е во округот Клер а неговото име значи „Камено место“, што ќе ви даде идеја за тоа што ќе најдете ако го посетите. Сепак, не е без привлечности. Сочинете чуден карстен предел на мали варовнички ридови пресечени од пукнатини кои водат до карпи кога стигнуваат до морето.

Но, исто така, Бурен е во топ 10 туристички атракции во Ирска заради тоа археолошка вредност. Има скоро сто мегалитски гробници како што е познатото Долмени од Полнаброн и селтички нафрлања. Исто така со градови како на пр Каерконел и цистеријански манастири како на пр Опатија на кормро, датирано во XIII век.

4. - Карпите на Мохер, wallид свртен кон Атлантикот

Во истиот округот Клер и југозападно од Бурен се наоѓаат овие импресивни карпи што се чини дека го спречуваат Атлантскиот океан да влезе во Ирска. Тие се протегаат околу осум километри и достигнуваат надморска височина поголема од двесте метри.

На половина од карпите на Мохер е Кулата О’Брајан, изградена во 1835 година како гледна точка на туристите кои во тоа време веќе се приближуваа кон областа. Од него, можете да го видите импресивниот залив на галвеј; на Арански островинаселен уште од железното време, за што сведочат урнатините на Дан Дачатар, па дури и Планини Маумтурк, во регионот Конемара.

5.- Ридот на Тара

Друго волшебно место кое мора да го посетите во Ирска е овој издолжен издиг на варовник полн со споменици. Такво беше неговото значење што се сметаше за епицентар на животот на островот сè до XNUMX век. Всушност, тоа е исто така познат по Рид на кралевите бидејќи тоа било седиштето на античките монарси на Хајленд.

На ова импресивно место можете да го видите Тврдина Раит На Риг, од железното време. Со својот километар во обем, тој сместува куриозитети како т.н. Стоечки камен, каде што се верува дека биле крунисани кралевите на Ирска; гробот во коридорот на Могила заложници; на Ровови на падините o los тврдините на Лаогер, Грин и кралицата Медб. И покрај многуте студии спроведени во областа, целата историја на ридот Тара сè уште не е позната. Но, според некои експерти, тој бил најважниот град на жителите на пред-келтските острови Туата Де Данан.

Глендало (Ирска)

Глендалоу

6.- Глендало, потекло на ирското христијанство?

Опкружен и со мистерија и со мистицизам, комплексот Глендало се одликува со античка манастир создадена од Свети Кевин во XNUMX век. Сепак, зградите што можете да ги видите денес се изградени помеѓу XNUMX и XNUMX век.

Тоа е прекрасно место со две езера, цилиндрични кули, куќи и цркви. Меѓу последните, тоа на Свети Мар, малиот Ораторство на Свети Кевин Кујна и повиците Катедрала y Упатување. Што се однесува до куќите, можете да ја видите онаа на светителот или Saintелија Свети Кевин и Гол, што дава влез во комплексот.

7.- Патека на џин

Овој импресивен приморски пејзаж се наоѓа во окружен антрим, на северо-источниот брег на Ирска. Тоа е област која вклучува приближно четириесет илјади колони базалт настанати од вулканска ерупција пред шеесет милиони години.

Сепак, што се однесува до многу друго во Ирска, староседелците имаат повеќе поетско и легендарно објаснување за патеката Гигант. Луѓето го велат тоа Финецот тој беше локален гигант со кој се справи многу лошо Бенандонер, од иста состојба, но кој живеел на шкотскиот остров Стафа. Такво беше нивното непријателство што постојано се фрлаа колосални камења. Толку многу беа лансирани што формираа патека над морето. Преку него дојде Шкотланѓанецот да го победи Финецот.

Сепак, тој ја пронајде неговата сопруга, која го маскираше сопругот како бебе за да му натера на Бенандонер да верува дека тој е син на Фин. Така, посетителот сметал дека, ако детето е со таа големина, таткото мора да биде многу поголем. Потоа, преплашен, побегнал повторно низ камењата, газејќи толку силно што ги потопил во морето, оставајќи ги само оние близу брегот.

Во секој случај, Патека на џин Мора да се види во Ирска. Е прогласен Светско наследство и тоа е во рамките на импресивниот Национален природен резерват.

Поглед на патеката theинот

Патека на џин

8.- Прстенот на Кери

Оваа прекрасна туристичка рута вклучува киларни езера, прекрасен природен простор кој се наоѓа во Округот Кери и тоа исто така куќи Караунтоухил, највисоката планина во земјата. Покрај тоа, во овој природен парк можете да видите и чуда како што е опатија макрус и Замокот Рос.

Но, прстенот на Кери е организирана туристичка екскурзија која поминува 170 километри и во посета на други места како што е острови Храброст и Скелиг, На Изглед на дами или Камена тврдина на Стајгу.

9.- Слиго и неговата околина

Повеќе од самиот град, ве советуваме да ја видите неговата околина. За почетници, во плажа streedagh некои од галеоните во непобедлива војска и неговите преживеани одеа сè до Дери. Но, покрај тоа, во Кероудор можете да видите автентичен музеј на отворено од мегалитскиот период. Сепак, гробот на легендарниот кралицата Меив се наоѓа под земја, според легендата, во Нокнареа.

Тие не се единствените легенди на Селтик во оваа област. Близу Киш дали можеш да ја видиш Пештерата Кормак Мекаирт, познат крал на античка Ирска. Како сето ова да не е доволно, оваа област има огромна природна убавина, со пејзажи како што е Езерото Гил, со островот Не се ослободува што толку многу го инспирираше поетот Вилијам Батлер Јејтс. Конечно, како aубопитност, во Туберкури можете да ја посетите Катедрала Ахонри, се смета за најмала во Ирска, бидејќи има само 80 квадратни метри.

10.- Замокот Бунрати и Фолк парк

Тоа е во округот Клер и тоа е совршен примерок од норманска архитектура. Изграден е во почетокот на XNUMX век на претходна тврдина. Обновен е според оригиналот и моментално е вклучен во А. народен парк. Ова е цел селански град со мелници, фарми и цркви. Од своја страна, замокот организира средновековни вечери-претстави.

Бенбулбин

Планина Бенбулбин

Како заклучок, ние ви го покажавме топ 10 туристички атракции во Ирска. Но, островот има многу повеќе да ви понуди. На пример, спектакуларните предели на Автопат Глес Глен Пас; импресивната опатија Кајлемор, основана од француски монахињи; на замокот Бларни, во близина на Корк, каде т.н. Камен на елоквентност; импозантниот пејзаж што ви покажува висечки мост од Керик до Реде О „Табела планина“ de Бенбулбин. Не сакате да ги знаете сите овие чуда?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*