Ноќта на вештерките во Италија

Слика | Пиксабеј

Два од најважните датуми наведени во италијанскиот календар се Денот на сите светци (познат и како Тути и Санти) кој се слави на 1 ноември и Денот на мртвите (Il Giorno dei Morti), кој се одржува на 2 ноември. Ова се два фестивали од религиозен и семеен карактер на кои неговите членови се среќаваат за да се сетат на оние што веќе не се таму. и да ги почитуваме оние осветени од Бога.

И двата фестивали се слават во земји со христијанска традиција, но на различни начини. Во англосаксонските земји Ноќта на вештерките се слави додека во земјите со католичко наследство се слави на Денот на сите светци и Денот на сите души. Во следниот пост ќе навлеземе во ова прашање и како се слави Ноќта на вештерките во Италија.

Како се слави Денот на сите светци во Италија?

Денот на Тути и Санти е поинаков празник од денот на Ил ornoирно деи Морти. 1 ноември се празнува на посебен начин за сите оние блажени или светци кои ја живееле својата вера на посебен начин или умреле за тоа и кои, откако поминале во чистилиштето, биле осветени и веќе живеат во небесното царство пред Бога .

Вообичаено е во Италија и другите земји со католичка традиција да се слави овој ден со изложување на мошти на светци во големи цркви и катедрали.

Како се слави Денот на сите души во Италија?

Слика | Пиксабеј

Тоа е национален празник. Во зори тој ден се слави реквием за починатиот во црквите, а за остатокот од денот, Италијанците присуствуваат на гробиштата за да донесат цвеќе со кои ги почитуваат своите починати роднини, особено хризантемите и ги чуваат гробовите на нивните најблиски. Овој ден се одржува на 2 ноември и неговата цел е да се моли за починатите да се сеќаваат на нивниот спомен и да го замолат Бога да ги пречека на неговата страна.

Исто така, Италијанците често готват традиционална торта во облик на грав, позната како „ossa dei morti“ иако често се нарекува и „торта на мртвите“. Тој е секогаш присутен на семејни собири во текот на овие денови затоа што се верува дека покојникот се вратил тој ден за да учествува на банкетот.

Повеќе традиционалните семејства ја подготвуваат трпезата и одат во црква да се молат за оние што ги нема. Вратите се оставени отворени за да можат душите да влезат во куќата и никој да не ја допира храната додека семејството не се врати од црквата.

И во некои италијански региони?

  • Сицилија: За време на ноќта на сите светци во овој регион се верува дека починатиот од семејството сака да остави подароци за малите заедно со плодовите од Марторана и други слатки.
  • Маса Карара: Во оваа провинција, храната се дистрибуира до сиромашните и им се нуди чаша вино. Децата често прават ѓердан направен од варени костени и јаболка.
  • Монте Аргентино: Во оваа област традицијата беше да се ставаат чевли на гробовите на починатиот бидејќи се сметаше дека ноќта на 2 ноември нивната душа ќе се врати во светот на живите.
  • Во заедниците на јужна Италија на покојникот му се оддава почит според источната традиција на грчко-византискиот обред и прославите се одржуваат неколку недели пред почетокот на постот.

Што е тоа Ноќта на вештерките?

Слика | Пиксабеј

Како што реков во претходните редови, Ноќта на вештерките се слави во земјите со англосаксонска традиција. Оваа прослава потекнува од античкиот келтски фестивал наречен Самхеин, кој се одржа на крајот на летото кога заврши сезоната на жетва и започна новата година да се совпаѓа со есенската краткоденица.

Во тоа време Се веруваше дека духовите на мртвите шетаа меѓу живите ноќта на Ноќта на вештерките, 31 октомври. Од оваа причина беше вообичаено да се изведуваат одредени ритуали за да комуницираат со починатиот и да запалат свеќа за да можат да го пронајдат патот до другиот свет.

Денес, забавата за Ноќта на вештерките е многу различна од оригиналната. Сигурно сте го виделе безброј пати на филмовите! Сега натприродното значење на Ноќта на вештерките е ставено на страна отстапи место на прослава од разиграна природа, каде што главната цел е да се забавувате во друштво на пријатели.

Како се слави Ноќта на вештерките денес?

Повеќето луѓе се облекуваат за домашни забави или излегување со пријатели во ноќни клубови за да се забавуваат на тематски настани. Во оваа смисла, баровите, кафулињата, дискотеките и другите видови продавници се обидуваат да ги украсат сите установи со типична тема на забавата.

Декоративниот амблем на оваа традиција е Jackек-О’-Фенер, тиква врежана на надворешното лице со мрачни лица и чиј ентериер е испразнет за да се стави свеќа внатре и да се осветли. Резултатот е плашлив! Сепак, се користат и други украсни мотиви како пајажина, скелети, лилјаци, вештерки итн.

Дали го знаете трикот или третманот на Ноќта на вештерките?

Децата исто така навистина уживаат во Ноќта на вештерките. Како и возрасните, Тие се облекуваат за да ги обиколат куќите во нивното соседство како група што ги прашува соседите да им дадат слатки преку познатиот „трик или лекување“. Но, од што се состои?

Многу лесно! Кога тропате на вратата на вашиот сосед на Ноќта на вештерките, децата предлагаат да прифатат трик или да склучат зделка. Ако тој избере третман, децата добиваат бонбони, но ако соседот избере третман, тогаш децата прават малку шега или шега што не им даваат слатки.

И, како се слави Ноќта на вештерките во Италија?

Слика | Пиксабеј

И покрај тоа што е фестивал со англосаксонско потекло, тој се шири многу во Италија и го слават особено возрасните, а не толку децата, па затоа е исклучително исклучително да ги гледаме како прават „финта или лекување“ околу куќата.

Повеќето Италијанци се облекуваат да одат на забави во клубови или во куќи со цел да уживаат убаво во друштво на пријатели, пиејќи неколку пијалоци и танцувајќи до зората.

Во Италија продавниците се украсени и со типични украсни мотиви за Ноќта на вештерките, како што се тикви, чудовишта, пајажина, палки, вештерки или духови, меѓу другите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*