Висока река, природа и снимки

Канада Тоа е земја која има прекрасни предели, особено ако сакате езерски разгледници со езера, планини, реки и шуми. Особено убав пејзаж е Висока река.

Хај Ривер е заедница во регионот на Алберта, на околу 54 километри од градот Калгари, и е многу позната бидејќи тука снимени се многу ТВ серии и филмови. Така е, во Хај Ривер има природа и снимање.

Висока река

Наречено е за реката што поминува низ градот. Првите европски доселеници пристигнале околу втората половина на XNUMX век, развивајќи се малку по малку рака под рака со продолжувањето на возот, но тој доживеа вистински напредок во време на Првата светска војна. Тогаш се основаа индустриите.

За среќа, овој развој не ја засени убавината на нејзината природна средина и посебната атмосфера на "Мал град" дека тој никогаш не ја напуштил. Можете да ги видите Карпестите карпи на хоризонтот, и тоа, едвај возите половина час од најблискиот град.

Всушност, денес, од Каргари, се организираат тури до овој живописен мал град познат како «Дом на Хартленд », токму затоа што тоа е локацијата за снимање на најпопуларната серија CBC: Heartland.

Heartland е серијалот што ја направи Хај Ривер популарна. Серијата се врти околу животот на селско семејство, нивните подеми и падови во земјоделските, семејните и срцевите задачи. Тоа е една од емисиите на CBC Најдолгото траење и снимањето е поделено помеѓу сериите во Калгари со студиото за ранч во Хартленд.

Тура во Хартленд во реката Хајр

Како што рековме претходно, Високата река е оддалечена само половина час од Калгари Значи, или ангажирате турнеја или одите сами. Снимањето се одвива од мај до почетокот на декември и кога пристигнуваат ТВ-луѓето, сè е трансформирано. Заедницата за мали приказни влегува во телевизиската динамика.

Фановите на Хартленд треба да ја започнат турнејата Хадсон за Музеј Хајвуд. Информативниот центар за посетители работи во рамките на овој музеј и секој знае за снимањето, за да можете да искористите и да разговарате со нив за серијата. Зад музејот се исто така паркирани приколки па ако има снимање ќе видите интересна активност.

Плус, музејот е чуден сам по себе, бидејќи работи внатре во старата, историска железничка станица во Канада, Пацифик. И интересно е и затоа што има изложба која не само што се фокусира на Хартленд туку и на други филмови или серии снимени во областа како на пр. Fargo, The Revenant или Unforgiving.

Во Хартленд, посетителите исто така можат да видат голем дел од костумите на сериите и важните предмети во приказната, како куклена куќа од сезоната 7. Исто така, за најфанатичните, има игра со прашања и одговори што ги става на доказ. И, се разбира, има продавница за подароци каде што можете да купите бејзбол капачиња, весници, украси за новогодишни елки и многу повеќе.

Еден блок од музејот е Вокер Вестерн Облечи, каде се продава официјално малопродажба на серијата, како што се дуксери, маици или календари. Во Olive & Fincha, друга продавница, тие исто така продаваат работи поврзани со серијата, вклучително и куќишта за iPhone. Оваа продавница е на 3-та авенија и токму оваа улица секогаш се појавува во телевизиската историја, така да се чувствувате малку дел од неа ...

На оваа улица е исто така Вечера на Меги, el вечера на серијата. Очигледно, тоа не е реално, но секогаш можете да гледате надвор од стаклото и да погледнете во гарнитурата и неговата сложена работа. Следна врата е Бартилинг и Синови Меркантил и исто така Античкиот трговски центар на Хадсон.И малку подалеку од туристичката агенција Ван Борн со својот шармантен прозорец, идеален за фотографирање. Преку улицата се канцелариите на Хадсон Тајмс и тие доставуваат бесплатни весници.

Уште еден блок е 4-та авенија. Еве го Кафето на Колосид, со занаетчиско производство на ванилин и карамелен сируп. Воодушевување, велат тие. Надвор од еден од надворешните wallsидови на кафетеријата е насликан како табла за да може некој да ја остави нивната меморија таму. Веднаш до кафулето е Memory Line на Евелин, необичен мал бар кој служи вкусен сладолед и сендвичи и има многу ретро декор.

После тоа, да, време е да прошетаме низ повеќе улици. Во одреден момент нашите чекори ќе не водат кон Парк Georgeорџ Лејн, страницата избрана од локалното средно училиште за да се одржи нивната церемонија на дипломирање, нешто што се појавува и во ТВ сериите. Паркот има убав белведер и дел кој работи како простор за кампување каде што можете да го поставите шаторот од 1 мај до 30 септември.

Улицата што излегува од паркот е 5-та авенија и на крајот од неа, директно спроти историскиот театар на Велс, се наоѓа Хотел High River Motor. Мал и многу класичен мотел кој се појавува и во сериите за кои зборувавме и во филмот Фубар. За фотографирање, тоа е вредно.

Иако Хај Ривер е силно користена во забавната индустрија, голем процент од снимањето е направено на ранчот западно од Миларвил. Тоа е приватно место, така што не можете да пристапите до него, но Миларвил, овој друг град, исто така има своја историја, а со тоа и свои локации, поврзани со кино и телевизија.

Враќање назад во Хај Ривер и Хартленд Не може да замине без возење. ТВ-серијата се врти околу коњите, па затоа е невозможно да се напушти без малку да се експериментира. Така, можеме да направиме јавање и биди а каубојски За некое време. Anchor D Outfitting Ranch нуди изнајмување на коњи и кабини.

Овие возења се двапати на ден, секој ден, за возрасни и деца на возраст од шест и повеќе години. Прошетките служат како вовед во животот на девојчињата, но исто така и за познавање на прекрасната природа што ја опкружува Високата река, вклучително и Роки.

Значи, ако одите во Канада или ако ја следите оваа популарна серија преку Интернет, имајте на ум дека можете да направите одлична посета на ова необичен канадски град.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)