Градови во Канада со најдобра клима

Леден пејзаж во Канада

Канада е многу голема земја, со многу разновидна топографија, така дека не постои единствена 'канадска клима.„Крајбрежните региони се разликуваат од преријата и планинските провинции на запад, така што температурите и времето што можеме да ги најдеме на ист ден на различни места се многу различни од источната листопадна шумска област. ¿Кои градови во Канада се најпрепорачливи за посета според времето на годината?

Мај до септември генерално е сезоната во која се користи населението и туризмот во Канада кампување и патување на отворено; Било кој од месеците на тие датуми, можете да патувате каде било, сè уште пријатно, иако почнувајќи да го чувствувате зголемувањето на температурите, бидејќи се чини дека се менуваат на ливадите, што е првото место каде што се затоплува на почетокот на годината и тоа ќе остане потопло подоцна, бидејќи сезона на скија и сноуборд помеѓу ноември и март, и може да се продолжи до април во зависност од дождовите и / или невремето. 

Изненадувачки факти за канадската клима

Различни градови во Канада

Канада е прилично најстудената земја, натпреварувајќи се со Русија за првото место како најстудената нација во светот, со годишна просечна дневна температура од -5 / -6ºС.

Повеќе Канаѓани умираат годишно од изложеност на екстремни студени температури отколку од други природни настани, покажуваат податоците на Канада за статистика. Во просек годишно 108 луѓе умираат од студ, додека само 17 подлегнуваат на други настани поврзани со природата.

Големите банки на Теранова се смета за најоддалечено место во светот. Областа е покриена со магла 40 проценти во зима и до 84 проценти во лето.

За нација која е несомнено добро позната по својата Свежо времеИзгледа донекаде изненадувачки што Канаѓаните беа пронаоѓачи на УВ-индексот, мерка за интензитетот на сончевото ултравиолетово зрачење во спектарот на изгореници. Како што се зголемува УВ, сончевите зраци можат да направат поголема штета на кожата, очите и имунитетот. Во 1992 г. Научници за животна средина Канада го разви индексот како алатка за заштита на здравјето на Канаѓаните, и сега се користи за околу 48 локации низ целата земја.

Во Канада постои поговорка која вели „Ако не ви се допаѓа времето, почекајте пет минути“. Никогаш не можеше да биде вистинито отколку во Пинчер Крик, Алберта; каде е забележана најекстремната промена на температурата во историјата на Канада: живата се искачи од -19 ° C до 22 ° C во така само еден час

Следно ќе знаеме кои се најтоплите градови во Канада во текот на зимата или оние постудените во текот на летото, така што можеме да ја испланираме нашата маршрута во зависност од годишното време во кое ја посетуваме земјата.

Најтоплите градови во Канада во текот на зимата

Леден пејзаж во Канада

Да се ​​најде топла клима за време на канадската зима, одличен град што можеме да го најдеме источно од карпести планини, кои служат како совршена бариера за зачувување на топлината на сонцето во тие месеци од оваа сезона, трите големи градови на југозападот од британска Колумбија совршено да ги пронајдеме она што го бараме: Викторија, Ванкувер и Аботсфорд.

Во овие градови на Канада секогаш Findе најдеме потопли и благи зимски ноќи отколку во многу делови на земјата, помалку денови со мраз и ноќи со помалку ниски температури.

Во другите делови на Канада, најтоплите градови за зима се наоѓаат во Канадска провинција Онтарио и поморски провинции. Меѓу нив, Градови во Онтарио Торонто, Виндзор и Св. Катарини, кои се издвојуваат по тоа што имаат зимска клима која е постојано потопла од останатите.

Викторија, е неоспорен водечки град меѓу големите градови во Канада за топлина во зима. Неколку степени и денови е над другите поради топлото време. Викторија е единствениот канадски град доволно голем за да дозволи температурата нормално да не падне под -10 степени Целзиусови (14 степени Фаренхајт) во текот на зимата.

И во лето? Канадски градови со најстудена клима

Лалиња во Канада

Свети Јован Newуфаундленд Тој е најважниот град во Канада ако зборуваме за градови со најкул клима во текот на летото. Има најниска просечна дневна температура и добива најмалку многу топли денови во месеците јуни, јули и август.

Newу Бранзвик, не е само уште едно од најголемите градови во Канада, но исто така се користи за рангирање на мерењата на летната температура за да се пресмета најнискиот просек во земјата и најмалку топли денови.

Исто така, постојано во првите десет од сите критериуми се користи за да се утврди дали некој град ќе ни даде А. „Студено лето“ се Калгари, Алберта; Едмонтон, Алберта и Викторија и Ванкувер во Британска Колумбија. Канадските градови вклучени во овие рангирања се најголемите метрополитски области во земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Лурд Ризо dijo

  Здраво, јас сум заинтересиран да одам на работа во Викторија, не знам колку е возможно.

 2.   Слика на зачувувачот на Кармен Моралес dijo

  Јас сум мироубива жена од Мексико
  Имам дозвола да одам во Канада
  Не познавам некој што може да ме поддржи со престој додека најдам работа, ве молам !!

 3.   Марија Лопез dijo

  Ние би сакале да живееме во Канада. Мојот сопруг е адвокат. Јас сум сметководител и имаме 3 деца на возраст од 17 и 14 години и 4 месечно бебе. Кои се можностите?

 4.   Маурициус dijo

  Фабијана, јас сум во иста ситуација како тебе. Од кој град си? Размислував да одам во Канада, но единственото нешто што ме загрижува е што немаш никој таму. Како и да е, сепак е развиена земја

 5.   КАСТРО ЕСТА МИЛЕНА БАСКОП dijo

  Здраво, јас сум Миилена од Боливија, професија инж. комерцијална работа работам во финансиска институција и многу сум заинтересиран да одам во Канада затоа што има подобра економска иднина за мојот живот и за мојот син, вистината е дека тука во Боливија не се цени професионалното лице, платите се многу ниски и не доволно дури ни да си изградиш своја куќа.
  Би сакал да живеам и да работам во Онтарио во кој било од градовите Торонто, Виндзор и Катарини

 6.   Ангел од Лизбет dijo

  Јас сум заинтересиран да одам во Канада да живеам и да работам. Јас сум универзитетски професионалец и со 57 години во мојата земја на оваа возраст веќе не можете да добиете работа на ништо како мојот сопруг и син под 17 години како да знаете што да направите направи

 7.   Елви Дел Кармен Дорија Лл dijo

  Би сакал да одам со моето семејство да живеам во Канада, што треба да направам?

 8.   Hон aiаиро Гарсија dijo

  Добра вечер, јас сум Колумбиец, се викам hон и јас сум наставник по градежништво и работи како раководител, имам 48 години, а сопругата има 31 година, имаме две малолетни деца. Би сакале да патуваме во Канада.

 9.   Париз Антониано dijo

  Еј.
  Јас сум Мексиканец / Шпанец со живеалиште во Мексико, заинтересиран за наоѓање работа како столар, (наречете го градежништво или мебел). Имам 12 годишно искуство.
  Ванкувер или Торонто се моите омилени дестинации, но јас сум отворен за кој било друг регион.
  Ги ценам сите коментари.
  Ви благодариме.

 10.   Дијана Дуран dijo

  Здраво, сакам да одам на работа во Канада за да ме контактираат