Бандеја паиса, ова е најтипичното јадење во Колумбија

Послужавничка паиза

Гастрономијата е уште една културна манифестација, Во оваа статија ќе зборувам за послужавникот со паиза, кој иако е традиционално јадење од Антиокија, е познат на целата колумбиска територија. Пред да разговарам со вас за ова јадење, сакам малку да објаснам од што се состои типичен ручек во Колумбија, што се јаде околу 12:30 часот. Што и да правите, мора да го оставите и да одите на ручек, тогаш нема време да завршите.

Типичниот колумбиски ручек се состои од супа, месо (говедско месо), пилешко или зеленчук и суво. Сувиот е послужавник со салата, ориз, патакон и месо или риба. Нема обичај да се јаде десерт и ниту тие пијат кафе како последна точка. Она што го вклучува „менито за ручек“ е пијалок, обичајот за пиење сода е широко распространет, но традиционалното нешто ќе биде вода од панела или природни сокови. Но, послужавникот за Паиза, сам по себе, поради количината храна што ја носи, е ручек и се служи како таков.

Послужавник за Паиса, состојки

Рецепт Бандеја Паиса

Како што ви реков, послужавникот со паиза е типичен за Антиокија, но неговата слава е толку раширена што може да ви биде понудена, со варијанти типични за секој регион, на сите места. Се сеќавам дека Во Колумбија, многу луѓе ја разбираат паизата за оние кои не се од Богота, иако етимолошки гледано, само луѓе од регионот на кафе се паиси.

Чекор за да ве наведеме, како што се појавува на Википедија состојките што го сочинуваат, дека неговата традиционална класична презентација е четиринаесет; дванаесет од нив распоредени во садот и уште двајца како придружба:

 • бел ориз
 • Говедско месо во прав, испотено или печено
 • Chicharrón, што е пржење на кожата на свињата со малку месо.
 • Парчиња зрел хлебните или патакон.
 • Antioqueño chorizo ​​со лимон (тоа е бело хоризо што се пече, не се јаде сурово)
 • Arepa Antioqueña, која се прави со излупено жолто или бело пченкарно брашно.
 • Хогао (станува како сос) со домат и кромид
 • Карго грав или пин грав
 • Исечен природен домат
 • Авокадо

На Традиционални додатоци за пиење со послужавник за паиза се, мазамора кон лече, и тие исто така можат да ви понудат мелен панела, дул мачо (се однесува на зрелата банана, која не е иста со бананата) или сендвич со гуава, Немојте да мислите дека тоа е гуава помеѓу два леба, тоа е сладок вид дуња, но од гуава завиткана во лисја!

Како да се готви послужавникот за паиза

Патакони од Бандеја Паиса

Ако ве охрабрија да го готвите и сега кога ги знаете сите состојки, ќе ви кажам како треба да го направите.

Првото нешто е да се остави гравот да впие преку ноќ пред да се готви, а потоа во тенџере да ги готвиме додека не станат меки. Додека можете да го направите оризот во сос од масло, сол и долг кромид. Во скоро цела Латинска Америка имаат обичај да го мијат оризот два или три пати пред да го стават да зоврие, така што ќе го ослободи скробот, но таму вкусот на секој од нив.

Во друга тава испржете го меленото месо и додадете половина хогао, како што ви објаснив, хогао е еден вид сос од домати и кромид, и промешајте со лажица. Свинските кора ги правите сами со пржење свинско месо со кожата.

Кога сè е готово Служат на плех, шикароните настрана, оризот, измешајте ги гравот со месото и исто така ставете го, на ова додадете го патаконот (Во следниот пасус ќе објаснам како се прават) неколку пржени јајца и авокадо исечено на четири. Секој добар Колумбиец сака чили пипер, па ако додадете малку на тоа, тој ќе го цени тоа.

Youе ти кажам за патакон. Во основа се пржени срамнети со земја парчиња зелена банана. Тие може да се јадат сами или со ставање на што и да помислите одозгора, иако најчести се изматените јајца, крајбрежното сирење, како што гледате на фотографијата, месото, пржената риба.

Историја на послужавникот за Паиза

Фотографија на луѓето од Паиса

Послужавничката паиза во сегашната форма и состав е релативно неодамнешно јадење, пред 1950 година нема референци за тоа. Секако станува збор за комерцијална еволуција, развиена во рестораните во Антиокија од традиционалното „суво“ антиокуено, составено од ориз, грав, месо, малку пржено и хлебните и придружено со ареп. Постојат оние кои бранат дека е можно тоа да еволуирало од друго заедничко јадење во регионот, Типико Монтанеро или едноставно Типико.

Во весникот El Tiempo, да истото во кое Габриел Гарсија Маркез пишуваше како новинар, Тие напишаа статија за потеклото на послужавникот Паиза во која наведоа дека во 40-тите години се служел во Ел Маизал, ресторан во Богота, истиот послужавник со името на Платон Маринило.

Друга верзија вели дека Хернандо iraиралдо, гурмански и новинар, го измислил случајно и го продал во неговиот ресторан Ел Загуан де лас Агуас. од главниот град на Колумбија. Анегдотата е дека една компанија нарачала пафеза вклучена за некој настан, под услов тој да биде елегантен. Така беа распоредени бели чаршафи и секој оброк беше на својот голем украсен плех. Воодушевените вечери си помогнаа на сè што беше во чинијата и го крунисаа ридот со храна со меко пржено јајце. Iraиралдо ја сакаше идејата и ја вметна во своето писмо. Како и да е, ова е јадење по кое воздивнуваат Колумбијците кога се надвор ... и исто така кога се внатре.

Во некои типични ресторани во Антиокија можете да најдете варијација од истата што ја нарекле послужавник на седумте месо, на кои додаваат, покрај сите состојки што сум ги видел претходно, печено говедско и свинско месо, свински црн дроб на скара и колбас со крв Антиокија ... што е да се каже, калорична бомба, но со многу богат вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Зутано dijo

  Кога некој од друга култура се осмелува да користи пејоративни придавки за она што не го знае, но само за половина, тој став предизвикува во мене две реакции: првата, сочувство бидејќи си велам себеси дека таа личност е веќе завршена во животот, бидејќи единственото дека водичот е недостаток на curубопитност и затоа означува дека сè што презема се заснова на предрасуди, што е да се каже, на површна и детска визија.
  Вториот, од бес. Но, тогаш се прашувам зошто да му се лутам на некој што не го ни познавам и дека можеби тоа што го прави предизвикува. Наместо тоа, по гневот ми доаѓаат спомените. Совршено се сеќавам на годината кога живеев во САД и што страдав за да јадам правилно. Тој мораше да ги насочи странските ресторани за да го ублажи американскиот кулинарски дефицит. Дури отидов во етиопски ресторан во Зашингтон каде јадев сочни јадења што ме натераа буквално да ги лижам прстите. Но, да, пред да влезам во ресторанот, морав да ги изоставам на улица сите предрасуди што можат да предизвикаат желба да се јаде нешто поразлично. Неколку зборови се доволни за добро разбирање.

 2.   го кажува црното dijo

  Јас ти кажувам дека ја видов фотографијата и ми се напои устата и истовремено ме натера да носталгирам да размислувам што се јаде во мојата земја е толку добро и јас сум досега

 3.   efrain dijo

  Јас сум панамјанец, живеев многу години во Колумбија и ве уверувам дека бидејќи ми недостасува тоа јадење, изгледа вкусно, кој не сака да го зачува коментарот

 4.   Алексис dijo

  Најдоброто нешто за една земја е нејзиното главно јадење, јас никогаш не сум ја посетил Колумбија, но кога и да одам во друга земја го пробам нејзиното главно јадење и ми се допаѓаат. Колумбија нема да биде исклучок и нивната плоча изгледа многу добро. Постојат луѓе кои не знаат како да ги ценат работите во животот, а потоа се жалат.

 5.   Ана Аријас dijo

  Послужавникот за Паиса е извонреден, кој вели поинаку, има проблеми со непцето, вистина е дека поголемиот дел од времето не може да се јаде целосно затоа што има во изобилство, но само мешавината на вакви разновидни деликатеси го прави посебен. Јас сум Венецуела, но го сакам твојот комоди. Поздрав до сите браќа Колумбија.

 6.   Ана Аријас dijo

  не обрнувајте внимание на тие злонамерни коментари, нивната гастрономија воопшто е одлична, тука имаме неколку колумбиски ресторани и моето семејство и јас одиме често и секогаш ја сакаме нивната храна. Уа види повеќе честитки и бакнежи.

 7.   БартМакс dijo

  Само што помислив на послужавник со Паиза, ми се насолзува устата. Се разбира, она што ќе го кажам не е објективно затоа што сум Колумбиец, но мојата земја има огромна гастро-омичка разновидност, за сите вкусови. Значи, ако сакате да јадете нешто вкусно, а во некои случаи и поразлично, знаете, застанете покрај колумбискиот ресторан.

 8.   Лили dijo

  Мојот коментар е внимателен со она што го зборуваш затоа што ако нешто не ти се допаѓа без да го пробаш, не викај затоа што и во нашите земји има чудна храна и не ја гледаат сите со лоши очи, па храната Паиса не е ретка за мене, тоа е храна и Господ сè што направи добро

 9.   естефанија dijo

  Храната од Паиса е најдобра и такво нешто во врска со Донаиси ако не ви се допаѓа, вашите коментари ќе бидат ужасни

 10.   Андреј dijo

  поздрав до сите во Колумбија! Јас ти кажувам дека сум патувал во твојата прекрасна земја околу четири пати и ја сакам храната исто како и луѓето. Меѓу најбогатите јадења е ова, послужавникот со паиза, за кој дури и сега, од другата страна на светот, копнеам! Без да се осврнам на веќе дадените коментари, морам да кажам дека јас лично ја сакам вашата храна ... добро, срдечен поздрав и се надевам дека ќе можам да се вратам во Колумбија многу брзо! „Дека се многу добри!

 11.   Xavier dijo

  Јас сум еквадорец и морам да кажам дека плехот за паиза е вкусен, кој не каже друго не знае за храна.

  Јас го пробав во Картагена и Богота и морам да кажам дека е најдобриот ...

  Со почит,

 12.   Кристина dijo

  послужавник за Паиза најдобро

 13.   Давид .. dijo

  Јас сум млад човек од 16 години и сум многу гордост ПАИЗА НЕ СУМ РАСИСТ, И МИ СЕ ЧУВА ДЕКА „ДОНАИС“ Е МНОГУ НЕВРЕМЕНО ЛИЦЕ, ИПОКРИТ И СРАМ ПОРАДИ АКО СМЕ КОЛОМБИСКИ ИЛИ НЕ, ТИ СИ И АКО GЕ ОДИТЕ ДА ДОЈДЕТЕ ДА ГОВОРИТЕ ЛОШО ЗА НАШИТЕ ПАТИ КОЛОМБИСКИ. РАТЕР ГИ СПАСУВАТЕ ВАШИТЕ ЗБОРОВИ ОТИ КОИ СЕ ПРОДОЛУВААТ ...

  ПАЈЗА ТЕЈОТ Е ЧИНБА ...

 14.   Мигел dijo

  ова јадење е многу вкусно

 15.   Дејвид dijo

  Јас сум Перуанец од 25 до

 16.   Дејвид dijo

  Јас сум Перуанец од 25 до

 17.   Дејвид dijo

  Јас сум 25-годишен Перуанец и пред една недела се вратив во мојата земја ... Повторно бев 3 недели во Колумбија и повторно го пробав послужавникот Паиса и ако е богат го сакам, меѓу нив и Оризот со кокос , но од таму ... со другите не сакам многу да кажувам храна, ми недостигаше перуанска храна, а кога бев во Колумбија готвев и правев перуанска храна и им се допаѓаше, другиот пат направив папа ала хуакаина, Ломо солтадо, и им се допаднаа, што ми се допадна 100% е Санта Марта ел Родадеро, Плаја Бланка е убава, јас бев во Картагена, Баранкилја, Санта Марта, Валедупар, Кодаци, Баранкабермеја, Меделин, Мелгар Толима и Богота .. Убаво си поминав ... и, всушност, ќе се вратам следната година да ги поминам моите одмори повторно ... но сè ќе зависи од една колумбиска девојка што ја запознав, најубавата жена што сум ја видел, и вкусот Чау =)

  1.    Карл dijo

   СЕКОГАШ СЕ ВЕРУВАТЕ САМО СО ЦЕНТАРОТ НА СВЕТОТ СО ВАШАТА ВОМИСТРОНОМИЈА !!! ПЕРУВАНЦИТЕ ТРЕБА ДА БИДЕ ЈП !!!

 18.   Мигел dijo

  во право си Дејвид, колумбиската храна не е толку богата како да речеме затоа што нема фузија како Перуанецот што е италијанска, германска, хрватска, јапонска и кинеска, колумбиската храна има поголемо африканско, шпанско влијание, во автохтониот случај Колумбијците тие се срамат затоа нивната храна не се истакнува и можеби никогаш не се истакнува

 19.   Carmen dijo

  снаа ми е Колумбијка и ми даде да ја пробам таа храна и оваа од која умираш добро

 20.   естер dijo

  Здраво, јас сум Шпанка и мојот сопруг е Колумбиец, сега ќе му биде роденден и би сакал да го изненадам со типична забава за роденден на Колумбија, но немам идеја како да го направам тоа, би ценел многу ако може да ми помогнете и да ми дадете идеи, ви благодарам.

 21.   Кристина dijo

  Донаиси, ако не е Колумбија, не критикувајте и ако ја почитувате вашата колумбиска крв, послужавникот за Паиза е најдоброто што е моја Колумбија и нејзината возбудлива храна и одете во Патагонија дионаиси .l.

 22.   БЕГОВ dijo

  МЕ ОСВИНУВАТЕ, НО ПАЈЗАТА ПАТА НЕМА ЛИТУВА ИЛИ Краставица. ДОМАТОТ И КРОМИДОТ СЕ РЕКОПИРАНИ И СОБРЕСЕНИ И ГО ФОРМИРАТЕ СЛАВНИОТ И ВЕСНИОТ „ОГОАО“ ИЛИ „ОГОО“. ТАМПКО ИМА МАЛКУ Цилантро.

 23.   се тркалаат засекогаш dijo

  Ајде да видиме. Ајде да разјасниме. Колумбиската храна не е толку прецизно подготвена и егзотична како на други места. Едноставно реагира за логично да ги покрие гастрономските барања што ни се потребни како вредна земја. Брз е во подготовката, но има доволно калории, маснотии и јаглехидрати за да биде секогаш активен. Ако САД имаат хамбургер, Колумбија има послужавник со паиза, иако без да биде толку распространета на национално ниво. Во Колумбија нема многу опции за типична кујна, но послужавникот за паиза се издвојува по комбинирање на неколку состојки кои без додавање на многу зачини целосно ги задоволуваат. Јас сум од Богота и се декларирам „антипаиса“ или „паисафобична“ за целата своја култура на трговија со дрога, проституција и убијци, култура на „што не сакам да го елиминирам“, но мора да се каже дека ресторан најдобра опција е да побарате послужавник за Паиза.

 24.   Јурани dijo

  Послужавникот Паиса е и дали ќе биде вкусно јадење ????

 25.   Слика на зачувување на Хозе Луис Рамирез dijo

  Јас сум Боливија, бев во Кали и го пробав послужавникот Паиса, кој е вкусен, не се разликува толку од боливиската храна, има извонреден вкус, браќата Колумбија имаат добар вкус на храна.

 26.   Нема име dijo

  Изгледате одвратно>: /

 27.   Цира dijo

  Здраво, многу богат, јас сум Кубанец и имаме исти вкусови, многу е богат