Археолошки регион Тиерадентро, во Каука

предколумбиска цивилизација колумбија

Едно од најголемите богатства на претколумбиската цивилизација во Колумбија е во Национален археолошки парк Тиерадентро. Овој археолошки резерват е прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1995 година и се наоѓа во Оддел за Каука, конкретно во општините Белалказар и Инза.

Главните остатоци се концентрирани околу градот Сан Андрес де Пизимбала, област на комплицирана топологија каде што изобилуваат планини и природни пештери. Паркот се смета како едно од седумте чуда на Колумбија.

Откривање на археолошки богатства

Иако Шпанците веќе пронашле предмети и други остатоци од антички цивилизации во регионот Тиерадентро за време на колонијалниот период, вистинското откритие може да се датира во 1936 година. Тогаш лекарот Алфредо Навија, Гувернер на Одделот за Каука, ја нарача првата сериозна научна студија за областа.

Георг бург Тој беше геолог кој го водеше истражувањето на извонредните места во регионот Тиерадентро, благодарение на непроценливата помош на селаните во областа. Така, беа идентификувани бројни предмети, споменици и места.

Со темелна и методичка работа, Бург ги обиколи речните текови во регионот, спроведе ископувања, палеше патеки низ џунглата и изгради детален археолошка карта од регионот.

Врз основа на работата на Бург, различни тимови археолози продолжија да ја истражуваат областа и да идентификуваат бројни археолошки места до денес.

Археолошки локалитети на Тиерадентро

По должината на патот што ги поврзува градовите Сан Андрес де Писимбала и Неива се наоѓаат пристапите до главните археолошки локалитети на Тиерадентро. Низ целата област наоѓаме подземни гробници или хипогеакако и камени статуи.

Археолошкиот парк е структуриран околу пет главни области:

 • Алто дел Агуаката.
 • Алто де Сан Андрес.
 • Лома де Сеговија.
 • Алто дел Дуенде.
 • Штицата.

Покрај овие места, вреди да се посети и два музеја на Tierradentro: археолошкиот и етнографскиот. Двете се наоѓаат во градот Сан Андрес.

Хипогеа

Повеќе од населено место, Тиерадентро беше голем некропола кој зафаќа површина од повеќе од 2.000 квадратни километри. Гробниците се наоѓаат на повеќе места, од кои најрепрезентативен е оној на Сеговија. Овие погребни комори ископани во карпата пред повеќе од 3.000 години стигнаа до нас во совршена состојба.

хипогеум

Хипогеум на археолошкиот парк Тиерадентро

Хипогејата сведочи за цивилизацијата (која е крстена како „култура на Тиерадентро“), која сметаше дека смртта е уште една фаза на постоење. Следејќи го wallидни слики и погребна пантолона пронајдени во нив се заклучува дека внатре се одвивале верски церемонии поврзани со транзитот кон задгробниот живот.

Повеќето гробници биле ограбени многу години пред доаѓањето на Европејците. Богатствата што се зачувани денес во музеите се само мал дел од оригиналното богатство на овие места.

Во Тиерадентро има точно 162 хипогеа регистрирани, од кои некои достигнуваат значителни димензии ширина до 12 метри.

Статуи и археолошки парчиња

Големите исто така го привлекуваат вниманието на патниците. камени статуи кои беа подигнати во областа, повеќе од 500. Многу од нив беа скриени во грмушка и не ја видоа повторно светлината сè до средината на XNUMX век.

Тиерадентро

Статуи на „воините“ на Тиерадентро

Овие статуи се чини дека претставуваат фигури на воини, иако многу од нив се зооморфна. Тие се врежани со големи детали и експресивност. Некои од нив надминуваат седум метри во висина. Веројатно е дека нивната функција била да дејствуваат како „чувари“ на гробниците.

Iousубопитно, Хуан де Гертрудис, првиот Шпанец што ги открил овие статуи во 1757 година, ги опишал како „Автентично дело на ѓаволот“. Во моментов, статуите се закотвени за да се спречи грабежот.

Во прилог на гробници и статуи, оваа претколумбиска цивилизација ни остави бројни примери за нејзината експертиза во златарската уметност. Музеите изложуваат златни нараквици и маски кои наводно биле користени во нивните ритуали. Најспектакуларните се изложени во величествениот Музеј на злато во Богота.

Посетете го паркот Тиерадентро

Valle del Cauca

Посетете го Археолошкиот парк Тиерадентро

До релативно неодамна тоа беше практично невозможно посетете го Археолошкиот парк Тиерадентро. Имаше значителна герилска активност низ целиот регион (голем дел од областа беше контролирана од ФАРК).

За среќа, оваа состојба се смени и денес Тиерадентро повторно прима посети од туристи и студенти по археологија. Суштинска посета на Колумбија за секој добар lубител на историјата.

Пристапот до паркот чини 35.000 колумбиски пезоси (околу 8 евра). Постојат специјални цени за студентите, пензионерите и припадниците на домородните народи во регионот. Деца под 16 години можат да влезат бесплатно. Цената на билетот за туристи и странски државјани е 50.000 евра (околу 11,5 евра).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Пола Андреа dijo

  Јас сум студент за угостителство и туризам. Сакам да знам сè за гастрономијата на земјата во неа

 2.   Мери Т. dijo

  Не сум многу сигурен дека илустрацијата (фотографија) во оваа статија и припаѓа на културата „Тиерадентро“, затоа што разбирам дека биле ставени под знак прашалник неколкуте златари што се пронајдени на оваа етничка група и можно е да припаѓаат на други култури. дека подоцна ја окупирале територијата на Тиерадентро ...

  Ако ја тргнеме настрана грижата (што се надевам дека некој ќе одговори и / или ќе ја поправи), не мислиш ли дека фотографијата на овој вид шаманска „секира“ има дизајн на Мики Маус во центарот? 😉

 3.   маурицио ардила лара dijo

  и покојниот г-дин Волт Дизни и неговата компанија нема да плаќаат за плагијат на
  фигурата на внатрешниот шаман сега светски позната и позната како Мики Маус ќе ги плати правата, не мислам.

 4.   ангел мигел dijo

  јехт ио еве