Типични јадења од регионот на Карибите

гастрономија на карибите

Кога патувате во друга земја, веројатно е она што го сакате е да уживате во секој агол на тоа ново место. Истото се случува со гастрономијата во регионот на Карибите. Луѓето сакаат да знаат нови места и затоа сакаме да патуваме. После патувањето, секогаш се враќаме во својот дом, до почетната точка ... но се враќаме променети, бидејќи секој агол на светот ќе донесе нови работи во нашите животи и нашиот начин на гледање на светот, па без сомнение, типични јадења од карипскиот регион Тие ќе ви помогнат да се вратите со таа сензација.

Исто така, се случува со гастрономија. Кога патувате во нова земја, откривате гастрономија што нема никаква врска - нормално - со гастрономијата на нашата земја на потекло. Cубопитноста и желбата да откриеме нови вкусови не поттикнуваат да ја откриеме гастрономијата на местата што ги посетуваме.

Ако планирате да патувате на Карибите, сигурен сум дека освен што ќе уживате во нејзините идилични предели и рајски плажи, ќе сакате да уживате и во сите типична храна од регионот на Карибите. Ако веќе сте го подготвиле патувањето, продолжете да читате затоа што следно ќе зборувам за гастрономијата во регионот на Карибите, па ќе знаете што да очекувате и што можете да јадете кога сте таму уживајќи во вашите одмори.

Типична храна од регионот на Карибите

Типични јадења од регионот на Карибите

На карипските острови гастрономијата отсекогаш била под влијание на различни струи, така што денес карипското население ужива во јадења што мешаат автохтони, европски и други светски култури. Ителите на оваа област претпочитаат основните состојки да се користат во многу препарати.

Некои од храната што најмногу се користат во нивната гастрономија се морска и речна риба, школки, говедско месо, пилешко, свинско и животни од јавањето. Од друга страна, тие користат и други природни производи како што се јука, банана или мешунки. Се јадат и други производи добиени од млеко, ориз, пченка или природно овошје. Но, со целата оваа храна тие се во состојба да направат извонредни јадења во својата гастрономија.

Едно од типичните јадења на карипскиот регион е санчо Се подготвува со различни видови месо, додека домородното население од областа Сиера Невада во Санта Марта нормално јаде зеленчук, почитувајќи го животот на животните повеќе отколку на другите места. Оризот е уште еден од најголемите протагонисти и тие се подготвуваат во различни јадења како што се: елароапастеладо, ориз со ракови или печен ориз.

Во рамките на својата гастрономија не може да пропушти пијалоци и рум Тој е најпопуларен, иако се вообичаени и сокови од разни природни плодови како манго, диња, папаја или оризова вода.

Кулинарските традиции на Карибите

Карипска гастрономија

Автентичната кујна на Карибите е одлична претстава за влијанија од други култури како што споменав погоре. Со мешавина на рецепти, карипската кујна е широко подготвена за да можат сите во светот да уживаат во неа.

Храната и културата на Карибите засекогаш биле променети кога европските трговци донеле африкански робови во регионот. Робовите се хранеле со остатоци од храната на сопствениците, па затоа за своите јадења морале да се задоволат со она што го имаат. Ова беше раѓање на најсовремената карипска кујна.

Африканските робови го мешаа знаењето за зачини и зеленчук што ги донесоа од својата татковина и ги вметнаа во овошјето и зеленчукот на карипските острови,како и друга главна храна што се наоѓа во областа. Ова создаде многу различни јадења затоа што многу производи на островите во тоа време беа премногу кревки за да се извезуваат. Овошјето што најчесто се наоѓа во карипската кујна вклучува јука, јами, манго и овошје од папаја. Меѓу производите што се премногу кревки за да се извезат, се плодот на тамаринд или барините од Карибите.

Иако храната од Карибите е малку зачинета, таа е една од најздравите опции меѓу кулинарските традиции на различни региони.Островите на Карибите се полни со зеленчук и овошје,така здрав живот не е нешто тешко да се постигне. Покрај тоа, гравот, пченката, чилито, компирот и доматот исто така беа вклучени во нивната гастрономија, што ги прави нивните јадења уште поисклучителни.

Кога ропството било укинато на островите, сопствениците на робови морале да најдат друго место за да им помогнат, па затоа биле Индијанците и Кинезите кои вовеле различни јадења од ориз или кари за да ги мешаат во конвенционалната карипска кујна.

Морска храна, едно од типичните јадења во регионот на Карибите

Карипските острови се наоѓаат на привилегирана локација, затоа тие имаат една од нивните специјалитети познати на сите: морска храна. Солениот треска е островски специјалитет со мелени јајца.Јастог, морски желки, ракчиња, ракови, морски ежови ...Тие се исто така специјалитети на островите и луѓето го јадат со задоволство. Овие морски животни се користат и за производство на егзотична храна од Карибите, како ракчиња од кокос во карис.

Десерти

десерти за гастрономија во Карибите

Десертите се исто така составен дел од карипското кулинарско искуство и се многу важни во нејзината гастрономија. Шеќерната трска е еден од главните производи во областа, поради што е присутна во голем број колачи, пити и колачи. Домородците на Карибите вклучуваат десерти во сите оброци. Во рестораните од овие региони тие ставаат акцент и на десертите бидејќи во нивната култура,десертот е исто толку важен како и главното јадењеи мора да го вкусите исто толку добро и со иста желба.

Типични јадења од карипскиот регион што не можете да ги пропуштите

Како резиме, еве список на типична храна од карипскиот регион што не можете да ја пропуштите:

 • Коза чорба
 • Печено свинско месо
 • Пилешко со ориз
 • Калалаú
 • Папаја

Дали би препорачале повеќе типични јадења од карипскиот регион?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

31 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   ЛАУРА dijo

  ОВА Е КАРИБИСКИОТ РЕГИОН ТУКА ГИ ВАШИ ВАШИТЕ ТИПСКИ ЈАГИ

  1.    лаура мачука dijo

   Вистинско име е и сè што е во регионот на Карибите е тука

 2.   Алваро dijo

  регионот караба има неколку спектакуларни јадења

 3.   fernanda dijo

  псс карипскиот регион ... е најдобар

 4.   ани dijo

  наведете, но имате добри податоци

 5.   Каролина dijo

  многу е кул

 6.   Марија dijo

  типичните јадења се многу вкусни, во ред 100 проценти карибена

 7.   Марија dijo

  Ве поканувам да знаете дека мојот регион е многу кул, неговите обичаи и неговите типични јадења

 8.   Каталина Фернанда dijo

  Здраво, како си? Како си? Сакам да ве видам пријатели, како е вашиот број и како се викате? Колку сте убави?

 9.   јалис dijo

  Па, мое мислење е дека гастрономијата во регионот на Карибите е многу добра и богата, и не само што можеме да ја цениме нејзината историја, туку и колку добро можеме да ги направиме овие вкусни јадења

 10.   HОХАН КАМИЛО dijo

  ОВАА РЕПОЛБОРА

 11.   натис dijo

  Не знам кои се типичните јадења во регионот на Карибите

 12.   инр dijo

  е многу

 13.   Изабела dijo

  Тие се многу глупави, не научиле да пишуваат дека сте онолку одвратни колку што можат да јадат толку гас

  1.    vale dijo

   Она што го гледам овде е незнаење Ц:

 14.   Каролина м dijo

  Одвратни се, нивните прегледи треба да ја видат мојата земја, тие се вкусни, мојата земја е регионот на Андите.

  1.    Само вистини dijo

   Кажи ми, дали си ги пробал? Зар не е храна? »Одвратност» Затоа што е одвратност, не е фекална материја или некаков вид отров? Ако не знаете, не критикувајте, ако не ви се допаѓа, умерете се, вашиот одговор созрева, тоа е идентитетот на еден народ, на една нација, нешто што е многу подобро од она што сега се гледа во земјата.

  2.    Само вистини dijo

   Со почит, како Каролина м, ве молиме, престанете да бидете игнорантни и непочитувани за тоа што е ВАША ЗЕМЈА.

  3.    vale dijo

   Точно !! Само незнаење Ц:

 15.   ванеса dijo

  Ако изгледаме како свињи, повторете ги коментарите или би сакале да ја коментираме вашата земја на тој начин што ни се допаѓа и тоа е она што е важно !!!!!!!!!! и повеќе глупо ќе ти и целата твоја генерација и свињи или ќе разговараме барем тука не дојдовме wormsssssss сите региони имаат свој знак на убавина за нешто што Бог ги изолира така да уживаат во тоа и да уживаат како што е !!!!!! !!!!!! да живее Колумбија и целата нејзина околина !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16.   Luisa dijo

  Сите региони се супер затоа што Колумбија не се споредува со друга, да не кажеме дека само Карибите се смирени од Андите. Сите тие се чебри, затоа се сите најдобри, бидејќи без регионите не би ја познавале Колумбија

 17.   Герсон Дејвид dijo

  колку е убава чинијата -.-

 18.   Мерилин dijo

  ми се чинеше чебре

 19.   Алехандра dijo

  бакана оваа страница

 20.   Лорена dijo

  huyy што воодушевува

 21.   Само вистини dijo

  Дали се борите за такво нешто? Колку е смешно што почнаа да критикуваат нешто што дури и не го знаат, поточно е дека се плашат од непознатото. Од друга страна, културата сега со своите „актуелни“ зборови, дека колку и да сум тинејџер, веќе ми се чини ñеро, гомело, гуизо или какво било друго срање што тие можеби го создадоа го намалува нивното социјално ниво и ги прави да изгледаат како мало парче нечистотија, уништувајќи прекрасна земја. Само посакајте ја вашата земја, во сите презентации на ВАШАТА ИСТОРИСКА КУЛТУРА, а не работите во кои во моментов верувате, се сметаат за вулгарни „мода“.
  Тие гледаат нешто привлечно или кажано на зборот „Газ“ или на збор „Коска“, разбирам дека има термини кои едноставно влегуваат во нашиот вокабулар слушајќи го тоа неколку пати, но тие разбираат дека имаат повеќе значења; на пример, зборот „коска“ се користи за да се објасни нешто, а не да се користи за она што некои би го нарекле други како луѓе со инфериорна интелигенција.
  На кратко, јас лично барам почит кон културниот идентитет на нацијата, за тоа што е тоа што го дефинира светот како земја, а не за лошата слика создадена од културите што се родени денес.
  Не е дека живеам во минатото, едноставно многу го сфаќам и почитувам она што земјата некогаш била и продолжува да биде. Не како денес, владата и граѓаните создадоа што покажува нешто многу поразлично од тоа што е Колумбиец.

  Знам дека коментарот беше долг: / но мило ми е што се осмелив, јас сум од оние што влегуваат во нив поради омраза и ми останува во главата, затоа што разбирам и разбирам кога зборуваат со мене. Ако ништо не стигна до вас, жал ми е што го потрошив вашето време да ве натерам да го прочитате ова, но беше лесно како што можев.

 22.   себас себитас dijo

  оваа страница е тест и гонореја

 23.   mari dijo

  Па, не знам што да кажам, но не ми помогна ниту страницата

 24.   mari dijo

  како што гледам, веќе си сервирав

 25.   бони dijo

  Типичното јадење на прекрасниот карипски регион е многу богато

 26.   цијанетпицеро dijo

  Онаа храна ме гади, изгледаат како лебарки во сос во Венецуела, храната е побогата