Географски региони на Колумбија

Остров во Колумбија

Официјално позната како Република Колумбија, Колумбија е земја што може да се најде на северо-запад на Јужна Америка. Со повеќе од 1.600 километри крајбрежна област искапен од карипските мориња и 1.300 километри покрај Тихиот океан, наоѓаме неколку географски региони на Колумбија.

Треба да земеме предвид за да знаеме зошто Колумбија е позната, пред сè, по својата разновидност на флора и фауна во нејзините различни региони, што е двојно поголема од Франција, вклучувајќи го и добро познатиот архипелази во Провиденција и Сан Андрес.

Колку региони има Колумбија?

Колумбија е во привилегирана географска состојба: се наоѓа во она што е познато како алтиплано (висорамнина со голема површина) на север од Андите. Во оваа област е местото каде што можеме да го најдеме Богота, главниот град на оваа прекрасна земја и каде е концентрирано поголемиот дел од нејзиното население.

Во географските региони на Колумбија можеме да најдеме различни контрасти како што се, на пример, високите снежни врвови на внатрешните планински масиви над шумите полни со природна флора. Од друга страна, најтрадиционалните рурални предели, каде што населението одгледувало кафе и пченка, беа во највисоки средни височини.

Ние ја среќаваме земјата со најголемо население кое зборува шпански во Јужна Америка, чие население е дистрибуирано низ целото нејзино проширување во пет различни региони, најдобрите метрополите.

Така, 5-те географски региони на Колумбија се: брегот на Карибите, брегот на Пацификот, регионот на Андите, регионот Лаланос Ориенталес и регионот Амазон. Во секоја од нив можеме да најдеме различни и уникатни активности кои ќе ни помогнат да ги разбереме главните моменти на секој регион.

5-те географски региони на Колумбија

Подолу имате список и опис со главните карактеристики на секое од нив географски региони на Колумбија.

Карипскиот брег

Карипско крајбрежје

Крајбрежната зона и саваните се најде во внатрешноста на овој регион, меѓу 'рбетниците на Андите кои се повеќе од север и карибите, е нежно опкружен со тотално магична природа. Тука нема да можеме да најдеме планински врвови над 300 метри надморска височина, освен на Сиера Невада де Санта Марта.

Овој регион е полн со потоци, мочуришта (мочуришта), реки, канали и рамнини чии големини и форми варираат постојано. Ако го посетиме овој регион, можеме да ја искористиме топла клима што предизвикува пустина на почвата на голем дел од полуостровот во „Ла Гуахира“.

Во овој карипски регион ќе најдеме добро познати градови како на пр Картагена, Санта Марта, Баранкилја, островот Сан Андрес и Антигва Провиденција, како и неколку клучеви и острови кои се дел од областа на Карибите во оваа земја. Дали го знаете остатокот од Острови Колумбија?

Пацифичкиот брег

Колумбиски пацифик

Во овој регион, она што може најмногу да го привлече нашето внимание е неговото крајбрежна џунгла опкружена со мангрови, со една од најсилните климатски дождови во земјата Колумбија. Зафаќа голема површина на земјата, меѓу границите на Панама и Колумбија патувајќи ја земјата јужно до Еквадор.

Тоа е прилично изолирана област, што им овозможува на морските екосистеми и бујната џунгла, кои можеме да ги најдеме тука, да бидат толку живописни. Во овој регион можеме да ги најдеме државите познати под името на Чоко, Каука, Вале и Наришо.

Тоа е мирен регион со мало население кое има само еден економски активен град: Буенавентура Тука е најважното поморско пристаниште во земјата, каде најголемиот дел од увозот и извозот се врши во областа на Пацификот.

Можеме да најдеме и друго пристаниште во Брег на Тумако, во државата Наришо, од каде можеме да го видиме Острови Малпело, Горгонила и Горгона, кои исто така припаѓаат на овој регион на колумбиската земја.

Андејскиот регион

Регион на Андите во Колумбија

Во овој Регион на Колумбија Тоа е местото каде што ќе најдеме повеќе население и, исто така, поголема количина на планинска област што припаѓа на Андите, па оттука и името на овој регион. Е областа ги опфаќа трите планински масиви, достигнувајќи висок степен на социјален и економски развој и покрај тоа што се наоѓа во толку планинско подрачје.

Во овој регион ги наоѓаме главните градови во земјата, вклучително и во главен град Богота, пресвртна точка во развојот на многу нивоа на колумбиската земја. И покрај тоа што сме во планинска област, можеме да најдеме различни области во рамките на добро познатата „Национален парк Кокуј”, Каде што можеме да спроведеме различни активности, како што се класични и спортски правци како кајак, риболов, итн

Ако сакате да дознаете повеќе, еве ви оставаме со типични јадења од регионот на Андите.

Регион на источните рамнини

Источни рамнини на Колумбија

Овие "Источни рамнини„Дали се рамнините на Колумбија и Венецуела, кои ги формираат саваните на реката Ориноко. Во овој регион можеме да најдеме држави Араука, Касанаре, Вичада и Мета. Предност што многу луѓе ја наоѓаат во овие рамнини е нивната мала популација, повеќето од нив се населени во Источна кордилера.

Овие рамнини добија голем интерес, во последно време, благодарение на нафтените полиња откриени во Области во Араука и Касанаре. Овие полиња привлекоа многу нови доселеници во овој регион со намера да го искористат и да го зголемат неговиот економски развој.

Можеме да го најдеме и градот наречен „влезната врата”До овие рамнини во колумбиската зона, градот Вилавиченцио, кој е исто така главен град на државата Мета. Можеме да најдеме и градови како Акасијас и Вилануева, во која можеме да спроведеме различни активности што нè поврзуваат со природата и ја промовираат нашата релаксација и исклучување.

Регионот на Амазон

Амазон е еден од географските региони на Колумбија

Тој е еден од најпознатите колумбиски региони во светот и не само по својата голема површина, кој е поголем од регионот на Источни рамнини и најмалку населениот регион од сите, но за целата фауна и флора што можеме да ја најдеме во неа.

Соочени сме со а регион со повеќе од 200.000 квадратни километри, во која можеме да најдеме бројни домородни заедници лоцирани во близина на сите реки што ја преминуваат џунглата на Амазон од врвот до дното. Опфаќа држави Какета, Путумајо, Гваниа и Амазона, меѓу другите, каде што доселениците во последната држава го сочинуваат вкупното население на овој регион.

Неговата клима е постојана во текот на целата година: топлината го попречува трговијата и земјоделскиот добиток, додека влажноста и дождовите се високи во текот на сите месеци од годината. Во овој регион ќе најдеме а град наречен „Летиција“, што исполнува две функции: да биде главен град на државата Амазона и, пак, да има пристаниште на реката Амазон со висока активност.

Овој колумбиски град, и покрај малата големина, има попис од приближно 37.000 XNUMX жители, и не само од колумбиска националност. Оваа област е точката позната како „Три граници”, Дали е област каде Колумбија, Бразил и Перу тие се среќаваат.

Во оваа област, економската активност на Летиција вклучува да биде точка на откуп и продажба, благодарение на своето пристаниште, на сите тропски риби што се уловени во таа област и служи како влез во земјата и континентот за овие риби.

Во регионот Амазон исто така можете да најдете различни авантури за живеење во различни патеки, кањони како Ангостура или во рамките на самиот Национален парк. Чирибикете, која има толку голема површина што никој не ве уверува за сите видови растенија и животни што можете да ги најдете во неа.

Дали веќе знаете што географски региони на Колумбија? Кој преферираш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

23 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   МАРИЈА ЕСТЕР РИКО dijo

  Во регионот на Андите се наоѓа Невадо дел Кокуј, во последните 20 години изгуби скоро 40% мраз поради глобалното затоплување, ова затоплување е алармантно за регионот, исто така и лагуната Тота се суши поради индустријализацијата

 2.   daniel347 dijo

  Оваа страница ми се чини убава бидејќи можеме да научиме за сите географски региони на Колумбија каде што тие укажуваат на специфични работи со презентирање на научни извештаи кои се привремено многу напредни во некрилизирачкото општество на планетата земја.

 3.   даица dijo

  Информациите се многу добри, но ги нема човечките географски аспекти

 4.   Барам чипи измет dijo

  дсффффгфд

 5.   Барам чипи измет dijo

  Најдов дијареааааааа
  Софа, дури и ако беше, ме оценија со 4.0, тие не ме оценија со 1.0 Бои Асер Попо на нивната страница

 6.   ВИСТИНА dijo

  Треба да поставам мапа на регионите, но инаку беше добро

 7.   ана марија кампо dijo

  Најлошото нешто во врска со оваа пијана е естоооо гуакателаа хахаха, вистина е, не кажува ништо за Колумбија.

 8.   Марија Камила Гарзон Гил dijo

  благодарам што ги направивте тие региони за да им помогнете на моите браќа благодарам

 9.   paula dijo

  видете дали сакате детска нота за лира:
  ee ac
  ee ac
  аа гг фф е
  ее гб
  ее гб
  ефедцба
  се вика лебарка

 10.   oniони dijo

  гугл лајк

 11.   oniони dijo

  многу лошо

 12.   Хајлен Паола dijo

  Ви благодарам многу благодарение на оваа страница што успеав да го најдам она што го сакав, ви благодарам за придобивките што ни ги дава оваа страница

 13.   јуанка dijo

  спектакуларна Колумбија …… ♥

 14.   Едвин dijo

  сиромашните ги обезличија оние кои велат дека оваа страница е лоша, ги замислувам како забави од жаби

 15.   Марија Хозе Херера РОДРИГЕЗ dijo

  благодарам што не научи на тоа

 16.   Кучиња и мачки dijo

  Па, навистина ми се допадна, благодарам

 17.   jhon-tk-@hotmail.com dijo

  многу е кул

 18.   Чарлс Алберт dijo

  Синтија е vova или дали знае што напиша: (

 19.   Чарлс Алберт dijo

  толку добро

 20.   Ангел dijo

  Овој супер добар го има она што ми треба

 21.   Anonimo dijo

  Многу е добро, наоѓаат добри работи. И како што го опишува секој регион.

 22.   валерија кано медина dijo

  здраво како си што правиш

 23.   ангела брокеро dijo

  НЕВЕРОЈАТНО СЕ ОВДЕ МОUЕ ДА ЗНАЕМЕ