Дела на мајсторот Алехандро Обрегон

сликар Алехандро Обрегон

Алехандро Обрегон се смета како еден од големите шпанско-американски сликари на XNUMX век. Неговите креации долго време беа пофалувани и за сликовните иновации што ги донесоа и за темата на неговите дела, кои секогаш се занимаваа со контроверзни теми.

Обрегон е роден во Барселона, Шпанија) во 1921 година. Меѓутоа, со само 6 години отиде да живее во земјата на неговиот татко, Колумбија, заедно со остатокот од неговото семејство. Неговата младост е обележана со долг престој во двете земји, како и со бројни патувања во САД, Франција и Велика Британија.

Неговата уметничка обука се одржа на Факултетот за ликовни уметности во Бостон и на Ллотја во Барселона. Потопен во бројни европски културни и уметнички влијанија, тој конечно се насели во градот Картагена де Индија. Таму, Обрегон се спријателил со големи колумбиски уметници како на пр Рикардо Гомез Кампузано, Енрике Грау, Сантијаго Мартинез или колумбиско-германскиот Гиilleермо Видеман. Со некои од нив тој тесно соработуваше и започна да развива свој стил.

Тој исто така бил член на т.н. Група Баранкила, што ги обедини главните колумбиски уметници и интелектуалци од средината на векот.

кондор

Кондорот е еден од мотивите што се повторуваат во многу слики на Алехандро Обрегон

На 24-годишна возраст, Алехандро Обрегон започна да се препознава на национално ниво со своето учество во V Национален салон на уметници на Колумбија, 1944 година, добивајќи најдобри критики. Години подоцна, по патувањето во централна Европа, тој го консолидираше својот стил и стана највисок претставник на струјата на фигуративен експресионизам во американските земји.

Во неговиот личен живот тој се истакнал по бракот со англискиот сликар Фреда саргент, со кого се ожени во Панама. Подоцна се разведе за да се ожени повторно, овој пат со танчерката Соња Осорио, основач на Балет де Колумбија. Со неа тој го доби синот Родриго Осорио, познат актер во ЦНЕ и телевизија. Страста кон брзината и тркачките автомобили беше исто така постојана во неговиот живот.

алехандро обрегон

Фотографија на сликарот направена во 50-тите години на минатиот век, пред портите на осветувањето на Алехандро Обрегон како голем колумбиски уметник на XNUMX век.

Во средината на 70-тите години тој стана директор на Музеј на модерна уметност во Богота.

Алехандро Обрегон почина во градот Картагена во 1992 година, оставајќи импресивно уметничко наследство што може да се сумира со една од неговите најпознати рефлексии:

«Не верувам во училишта за сликање; Верувам во добро сликање и во ништо друго. Сликањето е индивидуален израз и има тенденции како личности. Се восхитував на добри сликари, особено на шпански, но сметам дека никој немаше одлучувачко влијание врз мојата обука ».

Најистакнати дела

Еве краток, но репрезентативен примерок од одличните дела на Алехандро Обрегон. Избор кој доста добро резонира во неговиот уникатен стил и уметнички јазик:

Синиот бокал (1939) е едно од најраните дела на уметникот, создадено кога тој имал само 19 години. Ја отсликува првата акција на Алехандро Обрегон во светот на сликовната авангарда. Години подоцна тој би пнитарија Портрет на сликар (1943), дело со кое стана познат во рамките на големите уметнички кругови на Шпанија.

На почетокот на 50-тите, стилот на Обрегон ја достигна својата целосна дефиниција и зрелост. Под влијание на екубизам, мајсторот направи чудесно избалансирани композиции, меѓу кои можеме да ги истакнеме Врати и простор (1951), Мртва природа во жолто (1955) y Грегерија и камелеон (1957).

насилство

Виоленсија (1962), дело што го утврди Алехандро Обрегон како највлијателен сликар во Колумбија во XNUMX век

По зрелоста дојде осветувањето, во деценијата на 60-тите години. Алехандро Обрегон стана најважниот сликар во земјата, наградуван до двапати со прва награда за сликарство во Националната сала. Делата што му донесоа такво признание беа Насилство (1962) е Икар и оси (1966) Други извонредни дела од овој период се Бродолом (1960), Волшебникот од Карибите (1961), Почит на Гаитан Дуран (1962) y Подморница вулкан (1965).

Некои слики на Обрегон имаат одлична социјална содржина и поплака. Мртвиот студент y Тага за студент, двајцата од 1957 година, служеа за осуда на државниот удар на Густаво Рохас Пинилја. На неговата слика, петелот е алегорична претстава на диктаторот.

Во последната фаза, Алејадро Обрегон постепено ја напушти техниката на масло за акрилното сликарство. Ова го натера малку по малку да вежба сликање на големи површини како што се фасади на згради и да заборави на традиционалните платна. Оваа фасцинација со mидно сликарство го натера да изведе дела со големо признание на такви амблематски места како што се зградата на Сенатот на Републиката или библиотеката Луис Анхел Аранго.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   сарита dijo

  неговите дела се чуда

 2.   Марија Еперанца dijo

  дека
  направени прекрасни слики

 3.   ORОРГ САЕНЦ dijo

  Јас го продавам овој оригинален постер за 50.000 УСД (ДОБИР) ДОБИЕНА ХАРТИЗА ГОЛЕМИНА
  COOPERARTS TEL 2767321 BOGOTA

 4.   Марија Сесилија повлече базилио dijo

  секако дека тој го живеел својот живот да биде посебен и славен со своите честитки за своето семејство

 5.   розови раскажувачи dijo

  П прекрасно сликарство