Кондор на Андите, национална птица

Аве Колумбија

El Кондор на Андите Тоа е едно од најпознатите амблематски животни во Јужна Америка. Оваа величествена птица е оптоварена со симболика и се смета за национална птица во следните земји: Боливија, Чиле, Еквадор, Перу и Колумбија.

Покрај тоа, кондорот е присутен во штитовите на различните провинции на овие земји, како и во амблемите на институциите како што се Полиција во Перу, на Националниот автономен универзитет во Мексико (Крт Универдидад де Мендоза во Аргентина.

Фасцинацијата на луѓето за оваа величествена птица се враќа далеку. На пример, инкаси тие веруваа дека кондорот е бесмртен. Други предхиспанското легенди го претставуваат кондорот како магично и мудро животно дека, како што се приближуваше моментот на неговата смрт, тој ќе леташе на врвот на една планина, ќе ги затвореше крилјата и ќе се оставеше да падне во празнината за да го исполни циклусот на животот.

И порано и сега, Кондорот на Андите е симбол на моќ и интелигенција. Андејските народи ги сметале за животноносител на добра или лоша среќа, во зависност од случајот. Некои дури веруваа дека токму тој е одговорен за „изгревање на сонцето“ на почетокот на секој ден.

Карактеристики на Кондорот на Андите

опис

El Вултурен гриф (такво е научното име Кондор де Лос Андите) е една од најголемите летачки птици во светот. Примероците за возрасни се високи околу 140 см и нивните раширени крилја достигнуваат должина од скоро три метри. Тие тежат помеѓу 12 и 15 кг.

Се одликува со гола црвеникава глава на врвот од сртот кај мажите). Клунот му е закачен и многу остар. Има црн пердув, иако околу вратот има еден вид јака од пофини бели перја.

кондор на lso Андите

Машки примерок на Кондор де Лос Андите, со карактеристичен грб

Однесување

Кондорот е способен да лета на големи височини, над 6.500 метри надморска височина. Од оваа причина е совршено прилагодени на животот во највисоките области на Андите. Всушност, можно е да се најде низ целиот западен раб на јужноамериканскиот континент, како и во регионот Патагонија, јужно од Чиле и Аргентина.

Оваа птица се храни главно со мрши, иако понекогаш може да лови мали цицачи. Обично се гнезди во вдлабнатините и шуплините на најнепристапните делови на планините.

Иако имаат тенденција да се концентрираат во групи за да се заштитат од ветрот и дождот во таканаречените „петли“, кондорите се осамени животни. Тие се моногамни и го одржуваат истиот партнер во текот на животот. Неговиот репродуктивен циклус долг е (со период на инкубација од скоро два месеци) и женките положуваат само едно јајце.

Загрозен вид?

Според проценките на Меѓународен птичји живот, светската популација на Кондорот на Андите е околу 6.700 примероци. Најголемите колонии се наоѓаат во северна Аргентина, со околу 300 возрасни индивидуи.

Главни закани

Вкупниот број на овие птици незапирливо опаѓа од XNUMX век до денес. Верувањето дека Андовите кондори се хранат со лов на најмалите млади крави, овци и други домашни животни е причина за нивните недискриминирачки лов y труење со јужноамерикански сточари со децении.

Други причини што го мотивирале овој масовен лов се засноваат на популарните верувања дека тие припишуваат терапевтски или магични сили на одредени делови од анадомијата на кондорот.

Кондор на Андите

Кондор во лет

Од друга страна, систематското уништување на живеалиштето на кондор го доведе овој вид во ситуација на екстремна ранливост. За сето ова, Кондор де Лос Андите денес е Загрозени видови, особено во одредени земји како Колумбија.

Проекти за зачувување

Во моментов, во тек се различни програми за зачувување на овој вид кои работат во повторно воведување во дивината на кондорите одгледувани во заробеништво. Овие проекти беа спроведени последните години во Аргентина, Венецуела и Колумбија.

Исто така, за одбележување е и Проект за зачувување на Андор Кондор (PCCA), организирана од зоолошката градина во Буенос Аирес, фондацијата Темајкен и фондацијата Биоандина Аргентина. Работата на овие организации се фокусира на зачувување на видовите и неговата околина во аргентинската провинција Кордоба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Fanny dijo

  Барав кондор за везење, но што и да е во пошарен пејзаж, многу благодарам за придонесот

 2.   Хорхе Алехандро Паес Ромеро dijo

  Здраво љубов

 3.   јајаира dijo

  може да се јаде

 4.   јајаира dijo

  одвратно е

 5.   каролај dijo

  Па многу благодарам затоа што го најдов она што го сакав

 6.   Марија dijo

  Мислев дека оваа страница е супер, благодарам многу