Колумбиска култура

ел дорадо

Колумбиската култура и нејзината територија се фасцинантниНе само по своите пејзажи и архитектонско богатство, тоа е исто така и за неговите луѓе, за кои се вели дека се најпријателски настроени во цела Јужна Америка. Оваа земја има привилегија да се наоѓа на портата кон Јужна Америка, што имплицира дека бил примател на многу етнички групи и народи, и по потекло од Америка, како и колонисти и Африканци.

Овој факт придонесува за неговата културна разновидност и високата вредност на наследството на нејзините обичаи, затоа, ќе направиме краток извештај преглед на целата колумбиска култура.

Демографска разновидност

Колумбиска плантажа за кафе

Колумбија има 48 милиони жители, според генералниот попис на населението во 2005 година. Од овие жители, 85,94% од населението во Колумбија се класифицирало без етничка припадност, тука спаѓаат и Евреите и Арапите. Потекло на колумбиските белци е првенствено шпански и арапски, со некои италијански, француски, германски и словенски придонеси. Белата популација има влијателна улога во историјата на Колумбија, тие беа оние кои традиционално ги сочинуваа владините институции, го пишуваа уставот, беа во високи команди на армијата, изградба на инфраструктура, универзитети и науки.

Меѓу опциите за самоидентификување афро-колумбиската група достигна 10,62% од населението, домородната група 3,43% 1 и како Циган 0,01%, што според пописот е околу 5.000 луѓе и директно потекнува од европски цигани, Тие се дистрибуирани во популарните сектори на градовите и во променливите јадра наречени кумпании.

Домородно население

Wayuu во Колумбија

Домородните луѓе во моментов не се во Колумбија или 4% од населението, и главно се дистрибуира во руралните области. Уставот од 1991 година ги признава основните права на домородните народи на Колумбија, откако со векови беа жртви на злоупотреба, полу-ропство, тешки услови за живот и присилна работа. Постојат околу 87 различни домородни етнички групи низ целата национална територија на Колумбија, од кои најбројни се оние Вејау, НАСА, Сену, Пасишта и Ембера.

Другите етнички групи се Ахагуа, Андаки, Андок, Архуако, Ава, Бара, Барасана, Бари, Камса, Карихона, Кокама, Кофан, Корегуаје, Кубео, Куиба, Чимила, Десано, Чимила, Гуамбиано, Гуанано, Гуајаберо, Хуиото, Инга , Upупда, Карапана, Когуи, Курипако, Макуна, Макагуан, Мокана, Муиска, Нукак, Пјапоко, Пијао, Пиратапујо, Пуина, Салиба, Сикуани, Сиона, Татјуо, Тинигуа, Тукано, Умбра, Уава, Вива, Воун, Уун Јагуа, Јанакона, Јукуна Јукпа и Зени. Домородните јазици се исто така официјални на нивните територии, освен на шпански, се зборуваат 64 америндиски јазици, покрај стотици дијалекти, кои се групирани во 13 јазични семејства и кои исто така се дел од богатата колумбиска култура.

Афро-потомци во колумбиската култура

Афро-потомци

Населението од афро-потомство се наоѓа во коридорот на Колумбија во Пацификот, во Архипелагот Сан Андрес, Провиденција и Санта Каталина, во заедницата Сан Базилио де Паленке и во некои престолнини на земјата.

Од доаѓањето на првите робови во 1504 година, црнците сочинуваат дел од населението, Колумбија го има третото по големина црно население на американскиот континент, по САД и Бразил. Оваа етничка група даде голем придонес во музиката и спортот во земјата.

Разновидност по природа, разновидност во колумбиската култура

мозаик со колумбиската култура

Елемент што треба да се земе предвид и кој ја одредува културната разновидност во Колумбија се природните услови во кои се развиваат нејзините жители. Го објаснувам ова, оние кои живеат во крајбрежните области, и во Пацификот и во Атлантикот, имаат апсолутно поинаков начин на живот од оние што живеат во центарот на земјата, во Алтиплано, во рамничарската област или во џунгла. на Амазон. Како што велам климата и географските фактори исто така условуваат, или тие ја означуваат културната разновидност, од гастрономијата, начинот на облекување или сопствениот поглед на светот.

И така, за да имате вистински примери за тоа што го објаснив погоре, би ви рекол дека патаконот, (што е пржена банана) и панелата, покрај кафето, е она што ја обединува цела Колумбија, но оттаму секој регион има свои сопствен обичај. Curубопитност за кафето, типичното колумбиско кафе е црвено, чаша јако и слатко кафе.

Како резиме, ви кажувам дека:

 • Претставници во Вале дел Каука се белиот манџар, дулче де лече послужено во чинии мате, пандебони, скроб ролати со сирење и гварапо, ладно извлечен сок од шеќерна трска.
 • Во одделот за Антиокија и неговата околина, се јаде послужавникот со паиза, како потрадиционална храна, со грав и пченкарни ареи.
 • Домородните заедници на Амазон и сливот на Ориноко, му даваат големо значење на обработката на касава и потрошувачката на нејзините деривати како што се фариша и касабе.
 • Во Кундинамарка и Бојака типични се немите од Санта Фе, малата мазамора и тамалите. Во Богота се истакнуваат типични јадења како што се ајајако, чоколадо со сирење, чангуа, смокви со арекепи и алмојабана.
 • Во одделот за Атлантико, типична е супа од грашок од гулаб со солено месо, пунџа од јука, ориз од лиза, колбас, арепа од јајца. Во други области, морска храна, ориз со кокос, карибањола, фрише е типично јадење за Ла Гуахира.
 • Во пацифичкиот регион се служат тапао, морска риба со зелен хлебните, борјо и хонтадуро.
 • На источните рамнини, месото a la llanera е типично, придружено со јука, банана, компир и чили или гвакамоле.
 • Во Каука, салпикон, супа од карантанта, пипијан тамали, меѓу другите, се многу вкусни.

деца во кану низ Колумбија

Ако зборував со вас за народот и колумбиската гастрономија во рамките на нејзината разновидност, тоа е затоа што како што објаснив на почетокот, Надвор од етничките групи и различните изрази на колумбиската култура, климата и пристапот до локалните производи се два од елементите што треба да се земат предвид кога се зборува за колумбиската разновидност., особено ако сакате да одите во оваа прекрасна земја на одмор

Дали би додале нешто друго на овој пост за колумбиската култура? Кое е вашето искуство?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

14 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Татјана dijo

  хахахахахахахах сигурно не знам

 2.   osозет dijo

  Добро е за мене, само вие не знаете што е тешко
  за да го испратат сето тоа и, исто така, тие пишуваат толку лошо за оној степен во кој се наоѓаат

 3.   osозет dijo

  за тебе е глупаво, кучка

 4.   Сара Валентина Рамирез dijo

  ГЛЕДАВ МНОГУ ЧЕБР ОД ДЕКА СЕ ЕДИНСТВЕН ОД ЕДНАШТА

 5.   Јесит витез dijo

  П.С мислам дека оваа страница е многу добра
  Она што не ми се допаѓа е што тие не даваат доволно информации на она што го барам

 6.   АЛМА МАРСЕЛА СИЛВА ДЕАЛЕГРИЈА dijo

  ШТО РИКО ВИЦИОООУ САКАМ ВИЦИОООУ КАДЕ Е МОЈОТ ВИЦИОООО:: V

 7.   s dijo

  ета бен

 8.   Марија dijo

  Не разбирам зошто не го надминуваат расизмот.

 9.   ВАШИТЕ АСО dijo

  ТОА Е КААААААААААААААЦАААААААААА БЕСПЛАТНО

 10.   анита алдана dijo

  п.с. навистина ми се допадна оваа страница благодарение на неа што ја освоив и добив 10 плус научив работи што дури и не ги знаев ... благодарам

 11.   Самоил dijo

  Ви благодарам, тоа многу ми помогна за социјалната работа
  Сега ако ме прашате, ќе знам граааааааааајаааас

 12.   Самоил dijo

  Ви благодарам, тоа многу ми помогна за социјалната работа
  сега накратко можам да добијам 50 за ова прашање

 13.   Жена dijo

  Леле, страницата ми се допадна повеќе од тоа за кого зборува. Се зборува за Колумбија толку убава, што навистина е така, но видот на коментари што ги сметам за оние што го пишуваат, остава многу да се посакува, да жали. На тој начин ниту еден турист не би дошол

 14.   Германска гармендија пазгаса dijo

  Custa lol lol lol XD